Arutelu:Loomade homoseksuaalne käitumine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Drawing-Gay flag.png See artikkel pakub huvi Vikiprojektile LGBT, mille eesmärgiks on täiustada LGBT temaatilisi artikleid.


Mariina 1. oktoober 2013, kell 11:21 (EEST) alias Простота


Tere Teilolondon! Eemaldan täna artiklist lause: "Samas näitab see, et omasooiharust põhjustab hälve, kõrvalekalle normaalsusest."

Artikli koostamisel saaks kasutada mitmeid uurimusi, et teemat lähemalt uurida, kuid artikli praegune seis ei võimalda põhjapanevaid kokkuvõtteid ja hinnanguid anda, mõtlen ma... Lisaks on 'väide-tõestus-hinnang' liigläbinähtav: enam-vähem steriilsete aretatud laborirottide steriilse toidukraami jms ning nende peal inimeste poolt sooritatud eksperimendid indikeerivad võib-olla seda, et teatud 'refleksid' jäävad ka intensiivse geenimuunduse tulemusel olemasolevaiks...

Mariina 3. juuni 2014, kell 09:46 (EEST) alias Простота


See lisandus on hetkel täiesti mõttetu. Mis Aquino argumendist siin juttu on? Miks ei ole viidet teksti lisatud hinnangule - kes ütleb, et konkreetne geeni väljalülitus on kõrvalekalle normist? Mis asi on norm? Need kaks lauset ei kõlba siia mitte kuidagi. -- Toomas (arutelu) 3. juuni 2014, kell 10:05 (EEST)

Tere Toomas!
Ma arvan, et Kasutaja Teilolondon on alles uus ning ta ei oska veel allikaid ja/või viiteid lisada, võib ju olla, et mõningates akadeemilistes distsipliinides ja/või ringkondades on kokku lepitud, et homoseksuaalsus loomadel ja/või inimestel võib olla põhjustatud kas geeneetiliste, perekondlike, füsioloogiliste, vaimsete, omandatud või psühhiaatrite kaasamist vajavate tegurite toimel ... ilmselt on mitmete inimeste ja teiste loomade 'teatud ja varjatud seksuaaltoimingute loomuvastaseks' nimetamisega ajaloo jooksul siiski rohkem kahju kui kasu jõutud esile kutsuda...
Mariina 3. juuni 2014, kell 10:16 (EEST) alias Простота
Tere toimetajad, tänan, et pöörasite artiklile tähelepanu, tegelikult see hinnang oli seal enne mind ja tundus mulle kahtlane, aga kuna ma ei soovinud, et eelmine autor süüdistaks mind oma tekstiga manipuleerimises, siis jätsin ta väited alles ja lisasin viidatud artiklist täpsustused. Tõesti ma tegutsen siin väga harva ja kipub meelest minema, kuidas õige on tegutseda. Teilolondon (arutelu) 5. juuni 2014, kell 12:03 (EEST)
Ei ole hullu. Lihtsalt sattusin siia viimaseid muudatusi vaadates peale ja ei jaganud kohe ära, kes oli mida muutnud ja milline tekst seal täpselt enne oli. Pilt tundus aga segane ja ega see praegugi veel hea ei ole. Kui aega tekib, peab selle artikli korrastamise püüdma ette võtta. -- Toomas (arutelu) 5. juuni 2014, kell 12:19 (EEST)

Leian, et artikli pealkiri on eksitav, kuna loomadele ei saa omistada seksuaalset sättumust. Teadlased on uurinud loomade homoseksuaalset käitumist, mitte seda, kuidas nad end määratlevad või mida tunnevad. Teen ettepaneku nimetada artikkel inglisekeelse artikli eeskujul ümber: "Homoseksuaalne käitumine loomade seas".--Taavik27 (arutelu) 6. juuli 2017, kell 00:45 (EEST)

Kas ei võiks siis olla "Loomade homoseksuaalne käitumine"?
Tõsi küll, ma ei saa sellest argumendist hästi aru. Kui loomadel pole homoseksuaalsust, kuidas siis nende käitumist saab homoseksuaalseks nimetada? Andres (arutelu) 6. juuli 2017, kell 06:35 (EEST)
Loomadel ei ole homoseksuaalsust selles mõttes, kuidas me seda inimestel kasutame. Ka inimeste puhul räägitakse teaduses mõnikord homoseksuaalsest käitumisest, mitte homoseksuaalsusest. Seda seetõttu kuna inimesed võivad näiteks osaleda samasoolises seksuaalses käitumises, aga tunda külgetõmmet vastassoo isikute poole või määratleda end heteroseksuaalsena (vt. näiteks en: Situational sexual behavior, Meestega seksivad mehed). Loomade puhul vaatlevad teadlased vaid käitumist ehk ühte osa seksuaalsest sättumusest. Enamus seksuaalse sättumuse definitsioone aga hõlmavad lisaks käitumisele ka seda, kuidas isik end määratleb (seksuaalne ideniteet), mis on nende iha suund (seksuaalne kügetõmme). Loomade puhul me ei saa viimastest rääkida. Me näeme vaid nende seksuaalset käitumist ja seda, kellega nad pikaajalisi paare moodustavad. Kasutades seksuaalse sättumuse kategooriaid peaksid tegelikult enamus "homoseksuaalsetest" loomadest olema biseksuaalsed (erandiks võib-olla vaid lambad)[1].--Taavik27 (arutelu) 6. juuli 2017, kell 10:05 (EEST)
OK. Andres (arutelu) 6. juuli 2017, kell 12:31 (EEST)

"...homoseksuaalset käitumist on täheldatud ligi 1500 loomaliigil, alates ahvidest ja lõpetades alamate gruppidega." - mis need alamad grupid on?EKaukonen (arutelu) 22. veebruar 2020, kell 14:19 (EET)