Loomade homoseksuaalne käitumine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib loomade homoseksuaalsusest; inimeste homoseksuaalsuse kohta vaata artiklit Homoseksuaalsus.

Kaks isast sinikael-parti

Loomade homoseksuaalsuseks nimetatakse paljude loomade seksuaalse käitumise vormi, mille hulka loetakse kurameerimist samasooliste liigikaaslastega (ingl courtship), kiindumust väljendavat käitumist, paaride moodustamist, kopulatsiooni ja vanemlikku hoolitsemist.[1]

Dokumenteeritud tõendite alusel esineb loomadel homo-, bi- ja transseksuaalset käitumist (sh kopulatsiooni) teiste loomadega[2][3][4][5][6][7][8]. Selline käitumine sisaldab näiteks seksuaalset aktiivsust, pulmamängu, hellitusi, paarisuhet ja vanemaks olemist. Kanada bioloogi Bruce Bagemihli 1999. aastal koostatud teaduslik aruanne näitab, et homoseksuaalset käitumist on täheldatud ligi 1500 loomaliigil, alates ahvidest ja lõpetades alamate gruppidega.

2009. aastal tehtud uurimus näitas, et samasooliste kopulatsioon on loomariigis peaaegu universaalne nähtus ja seda esineb paljudel liikidel.

Putukad[muuda | muuda lähteteksti]

Uuringute põhjal harrastavad näiteks emased sidrunikärsakad lesbisuhteid, et end isastele nähtavamaks teha.[9]

Imetajad[muuda | muuda lähteteksti]

Laborihiired[muuda | muuda lähteteksti]

Laborikatsetel on teadlastel üheainsa geeni kustutamisega õnnestunud emashiired lesbiliseks muuta. Geenmuundatud hiired soovivad paarituda samast soost laborihiirtega. Teadlased on pikka aega otsinud homoseksuaalsuse ja geneetika vahelist seost, ent viimase uuringul osalenud akadeemikute sõnul pole praegu võimalik öelda, kas nende avastus on kuidagi oluline ka inimese seksuaalsuse seisukohalt.[10]

Linnud[muuda | muuda lähteteksti]

Iibised[muuda | muuda lähteteksti]

Keskkonnas leiduvad mürgised ühendid mõjutavad homoseksuaalse käitumise avaldumist loomadel. USA-s jälgiti viie aasta jooksul iibislaste käitumist, neist kolme rühma toidud sisaldasid mürgiseid elavhõbedaühendeid (esinevad ka iibiste looduslikus toidus), neljanda rühma toidus need aga puudusid. Viimasel rühmal ei esinenud homoseksuaalset käitumist väljendanud järglasi. Samuti oli selle rühma viljakus teistest suurem.[11]

Loomad versus inimesed[muuda | muuda lähteteksti]

Homoseksuaalsuse esinemist loomariigis on kasutatud argumendina, et see on ka inimeste puhul loomulik, kuid antud järeldust on vastuoluliseks pidanud konservatiivsed religioossed rühmitused ja traditsioonilise peremudeli pooldajad. Nad peavad inimesi loomadest enam arenenuks ja väidavad, et loomadel esinevad käitumismudelid ei tohiks olla inimese käitumise õigustuseks.[viide?]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Same-sex Behavior Seen In Nearly All Animals, Review Finds, 17. juuni, 2009, University of California – Riverside, veebiversioon (vaadatud 3.06.2014) (inglise keeles)
 2. Science Daily: Same-Sex Behavior Seen In Nearly All Animals
 3. 1,500 animal species practice homosexuality. The Medical News, 23 October 2006 (inglise keeles)
 4. Sommer, Volker & Paul L. Vasey (2006), Homosexual Behaviour in Animals, An Evolutionary Perspective. Cambridge University Press, Cambridge. ISBN 0-521-86446-1 (inglise keeles)
 5. Mall:Harv (inglise keeles)
 6. Harrold, Max (16. veebruar 1999). "Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity". The Advocate, reprinted in Highbeam Encyclopedia. Vaadatud 10.09.2007.  (inglise keeles)
 7. Same-Sex Behavior Seen In Nearly All Animals, Review Finds. Science Daily. 16. juuni 2009. (inglise keeles)
 8. Aldo Poiani,Animal Homosexuality, Cambridge University Press, 2010, Google'i raamat veebiversioon (vaadatud 19.01.2014) (inglise keeles)
 9. Kärsakad harrastavad lesbisuhet isaste ligimeelitamiseks, Baltic News Service, 21. oktoober 1999 11:03, Veebiversioon (vaadatud 11.02.2014)
 10. Hiiri saab geeni kustutamisega lesbiliseks muuta, 8. juuli 2010, veebiversioon 23.01.2014
 11. Homoseksuaalsus parandab ellujäämisvõimalusi. Antje Gerd Poulsen. Imeline teadus nr. 9 2016

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]