Amplituud

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Harmoonilise võnkumise amplituud A ja periood T

Amplituud (ladina keeles amplitudo laius, ulatuvus) on ajas perioodiliselt muutuva füüsikalise suuruse (signaali) maksimaalne hälve (maksimaalne kaugus) keskväärtusest või tasakaaluasendist. Amplituudi mõistet kasutatakse peamiselt füüsikas seoses võnkumiste ja lainetega.

Kõige sagedamini määratletakse amplituudi harmoonilise võnkumise parameetrina. Harmoonilise võnkumise valemis on amplituud võnkuva suuruse maksimaalne hälve keskväärtusest. Selles valemis on võnkuva suuruse hetkväärtus hetkel , ringsagedus ja võnkumise algfaas.

Sumbuva harmoonilise võnkumise amplituudiks nimetatakse muutuvat suurust ( on naturaallogaritmi alus ja sumbumistegur).

Amplituudiga iseloomustatakse näiteks vahelduvvoolu tippväärtust, audiosignaali, helilainet, elektromagnetlainet ja mehaanilist võnkumist (pendel, pillikeel, vibratsioon).

Amplituudi termini kasutamisest[muuda | muuda lähteteksti]

Amplituudi mõistet laiendatakse harmoonilistelt võnkumistelt vahel ka muude funktsioonide järgi muutuvatele perioodilistele signaalidele ja nende hetkväärtustele teatud ajavahemiku kestel (näiteks helitehnikas).

Mõnes ainevaldkonnas tähendab amplituud kahe äärmise väärtuse või punkti vahet, ka kaugust, milleni miski ulatub,[1] näiteks õhutemperatuuri amplituud (temperatuuridiagrammil) või maavärina amplituud (seismogrammil).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]