Ahto Veerme

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ahto Veerme (26. juuli 193311. november 2004) oli Eesti muusik (kitarrist), ansamblijuht, helilooja, arranžeerija ja muusikatoimetaja.

Džäss ja Kevade ansambel[muuda | muuda lähteteksti]

1960. aastatel oli Ahto Veerme Eesti džässi edendaja, poolenisti põrandaaluste džässifestivalide korraldaja ja muusik, koos pianist Harald Grünbergiga vastavatud Tallinna Kaubamaja IV korrusele rajatud moodsa restorani Kevad ansambli juht ja peamine uute lugude arranžeerija. Lugusid kuulati õhtuti ja öösiti erinevatest (Nõukogude võimu poolt keelatud või vähemalt taunitud) välismaistest raadiojaamadest ning uusi lugusid esitati tavaliselt juba järgmisel õhtul restoranis. Toona oli restoraniansamblitel tavaks, hiljem koguni nõudeks, et enne tantsimiseks mõeldud muusikaga alustamist mängiti "esimene tund" ehk "esimene sett" niinimetatud meeleolumuusikat ning selles osas said Eesti esmaesituse paljud, kui mitte enamus uusi tantsu-, pop- ja džässipalu laiast maailmast. Kevade ansambli solist oli Els Himma, lühikest aega musitseeris koosseisus 16-aastane Lembit Saarsalu; ansamblis mängisid põhikoosseisus kontrabassist, rohkem purjesportlasena tuntud Jüri Pližnik, trummar Lembit Himma; ansamblis musitseerisid lühemat aega või asendajatena paljud Eesti tuntud ja vähem tuntud muusikud. Uno Naissoo ja teised heliloojad tõid Veermele oma uusi lugusid esmaesituseks. Selle ansambli tegevus vajab Eesti džässi ja tantsumuusika ajaloo vaates põhjalikumat uurimist ja talletamist.

Töö Eesti Raadios[muuda | muuda lähteteksti]

Ahto Veerme töötas aastakümneid Eesti Raadios muusikatoimetajana, kus koos kolleegide Vello Miku, Toomas Velmeti, Anne Ermi, Aarne Vahuri ja teistega laoti vundament džäss- ja klassikalise muusika elujõulisele kohale tänases ringhäälingus.

1980. aastad[muuda | muuda lähteteksti]

1980. aastatel töötas Ahto Veerme kitarristi ja arranžeerijana peamiselt Viru Varietees tegutsenud ansamblis Peijarid, mille terviktrupi kunstiliseks juhiks oli Mait Agu ja ansambli liidriks akordionist Jaan Sommer. Ansamblis musitseerisid veel klarnetist Rein Karin, viiuldajad Erki Aavik ja Priit Bernhardt, kontrabassimängija Erko Klesment ning löökriistamängija Rein Saue; vokaalsolistid olid Ele Kõlar, Kaja Kõlar ja Uno Loop, varem lühikest aega ka Ahti Männik, asendajatena Mare Väljataga, Hans Miilberg.

Pikka aega oli Ahto Veerme S. M. Kirovi nimelise näidiskalurikolhoosi kultuuriosakonna vokaal-instrumentaalansambli Ankur (ametlik nimi!) juht ja basskitarrist. Selles ansamblis musitseerisid akordionist Jaan Sommer, saksofonist Ants Laas, trummar ja laulja Rein Saue; sagedaste asendajatena viiuldaja Erki Aavik ja saksofonist Reedik Võrno.

Ahto Veerme oli muusikute hulgas lugupeetud ja hinnatud nii oma teadmiste kui ka muusikaliste oskuste poolest ning oli juba noorena teeninud kolleegide hulgas hüüdnime Dotsent.

Tema laululoomingust on üks tuntumaid lugusid "Maailm samme täis[1]" (Heldur Karmo sõnad).

Ahto Veerme on maetud Tallinna Metsakalmistule (V, 6, 3320)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ahto Veerme. "Maailm samme täis". Vikipeedia.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]