Ṭhitañāṇo bhikkhu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ṭhitañāṇo bhikkhu
Ṭhitañāṇo bhikkhu2.jpg
Auväärne Ṭhitañāṇo Cārumayo
Sündinud 24. märts 1971 (49-aastane)
Rahvus eestlane
Ilmalik nimi Andrus Kahn
Usuline kuuluvus budist
Koolkondlik kuuluvus theravaada
Osa artiklitest teemal
Budism
Dharma Wheel.svg
Ṭhitañāṇo bhikkhu.jpg

Auväärne Ṭhitañāṇa Cārumayo ([hääldus: thitanjaana tšaarumajoo]; kodanikunimega Dr. Andrus Kahn; sündinud 24. märtsil 1971 Tartus) on Eesti esimene theravaada traditsiooni järgiv budistlik munk ehk bhikkhu. Ta on Eesti Theravaada Sangha juht, Tais Bangkokis asuva Mahachulalongkornrajavidyalaya Ülikooli õppejõud (2014-2019) ning Aegna saarel asuva Wat Doi Suthep'i Mõtlus- ja Arenduskeskuse asutaja ning juht.

Ta pühitseti mungaks 2014. aastal Wat Hatai Naresh'i templis Tais, misjärel kannab tiitlit "Auväärne". Tema elust ja valikust asuda pühale teele räägib Martti Kalda raamat "Erakuelu".

Ta on avaldanud ligi 50 psühholoogia- ja budismialast artiklit nii eesti kui ka inglise keeles ning praktilisi käsiraamatuid. Ta on budismi tutvustavate kirjutiste ja raamatute, sh Eesti esimese budistliku lasteraamatu "Siddhatthast Buddhaks" autor.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1991–1993 õppis ta Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis meditsiiniõe eriala, millele järgnesid 1997–2004 psühholoogiaõpingud Tartu Ülikoolis. Ta jätkas psühholoogiaalaste teadmiste täiendamist Pärnus asuvas Eesti NLP Instituudis, kus omandas aastatel 2004–2005 NLP praktiku (NLP Practitioner) ja 2006–2007 NLP meistri (NLP Master) diplomi.

Aastatel 2004–2005 läbis ta Stern Koolituses suhtlemis- ja motivatsioonitreeneri väljaõppe ning jätkas 2005–2008 oma erialast täiendamist Prantsuse Hüpnoteraapia Assotsiatsiooni (Association Française d'Hypnose (AFHyp))[1] ja Jauno Psühholoogia Keskuse (Jauno Psiholoģiju Centrs Riias)[2] koostöös korraldatud hüpno- ja psühhoterapeutide väljaõppes.

Aastatel 2012–2015 alustas ta budismi eriala õpinguid Tais Bangkokis asuvas Mahachulalongkornrajavidyalaya ülikoolis, kus tema lõputöö "A Comparative Analysis of the Concepts of Non-Violent Communication of Marshall Rosenberg and Theravada Buddhism" hinnati 2015. aasta parimaks. Pärast magistrikraadi omandamist jätkas ta aastal 2015 budoloogia õpinguid sama ülikooli doktorantuuris. Aastal 2020 kaitses Auväärne edukalt dissertatsiooni teemal "Kasiṇa Bhāvanā Theory and Practice In Theravada School: A Case Study" ning omandas filosoofiadoktori (PhD) kraadi. Õpingute ajal töötas ta samas ülikoolis õppejõuna.

Töö[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 2000–2005 töötas ta aktsiaseltsis Haberst pearaamatupidajana. Aastatel 2005–2008 töötas ta treener-koolitajana arendusettevõttes Stern Koolitus, kus tema koolitusvaldkondadeks olid enesejuhtimine, esinemisoskused, liidrikäitumine, klienditeenindus, läbirääkimisoskuste treening, meeskonna- ja koostöötreening, vägivallatu suhtlemine, nõustamine ja mentorlus, valetamise avastamise psühholoogia ja koolitajakoolitus. 

Stern Erakoolis (Stern Koolituse allasutuses) oli ta aastaste väljaõppekursuste "Suhtlemis- ja motivatsioonitreenerite väljaõpe", "Praktilise psühholoogia kursus juhtidele" ja "Neurolingvistilise programmeerimise (NLP) põhikursus" juhtivaks treener-koolitajaks.

2014-2019 töötas Auväärne Mahachulalongkornrajavidyalaya Ülikoolis õppejõuna, kus oli vastutavaks lektoriks ainetes "Budism ja majandus", "Budism ja ökoloogia", "Inimene ja ühiskond" ning "Elu ja psühholoogia".

Aastast 2015 on Auväärne Ṭhitañāṇa Eesti Theravaada Sangha juht.

Aastal 2016 alustas Auväärne Ṭhitañāṇa koostöös Wat Phra That Doi Suthepiga Aegna saarele rahvusvahelise mõtlus- ja arenduskeskuse rajamist, kus ta õpetab budoloogiat, meditatsiooni ja keskendumist.

Raamatud[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2018, "Virgumise tee – nii nagu õpetas Buddha", Eesti Theravaada Sangha, Tallinn, ISBN 978-9949-81-894-5. Raamat selgitab virgumisvõimalust ja teed selle meeleseisundi saavutamiseks nii nagu seda õpetas Gotama Buddha. Raamatu kirjastas Eesti Theravaada Sangha, illustreeris Helje Eelma. Teos ilmus 2018. aasta detsembris Hooandja rahastuse toel ning oli mõeldud vaid tasuta jagamiseks.[4]
  • 2019, "Meditation – As Taught by the Buddha", Eesti Theravaada Sangha, Bangkok, ISBN 978-9949-01-700-3.
  • 2020, "Kasiṇa Meditation", Eesti Theravaada Sangha, Bangkok, ISBN 978-9949-01-776-8.

Käsiraamatud[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2007, (kaasautor), Äripäeva Käsiraamatud, "Koolitus- ja arenduskäsiraamat".
  • 2005, (kaasautorid: Pirko Tõugu, Liisa Raudsepp) ja Stern Erakool, "Suhtlemisoskused. Koolitaja praktiline käsiraamat" (ettevõttesiseseks kasutamiseks mõeldud koolitaja käsiraamat).
  • 2005, (kaasautorid: Pirko Tõugu, Liisa Raudsepp), Stern Koolitus, "Enesekehtestamine. Koolitaja praktiline käsiraamat (ettevõttesiseseks kasutamiseks mõeldud koolitaja käsiraamat).
  • 2004, Stern Koolitus, "Koolitamise tehnoloogia ja metodoloogia. Koolitaja praktiline käsiraamat" (ettevõttesiseseks kasutamiseks mõeldud koolitaja käsiraamat). 

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]