Mine sisu juurde

"Hukkunud Alpinisti" hotell (film)

Allikas: Vikipeedia
"Hukkunud Alpinisti" hotell
Žanr ulme, põnevik
Režissöör Grigori Kromanov, Jüri Sillart
Stsenarist Arkadi Strugatski, Boriss Strugatski
Operaator Jüri Sillart, Ago Ruus, Jaan Saar
Helilooja Sven Grünberg
Peaosades Uldis Pūcītis
Lembit Peterson
Mikk Mikiver
Kārlis Sebris
Monteerija Sirje Haagel
Toimetaja Toomas Raudam
Produtsent Veronika Bobossova, Raimund Felt
Filmistuudio Tallinnfilm, Lenfilm
Aasta 1979
Esilinastus 27. august 1979
Kestus 80 minutit
Riik Nõukogude Liit (Eesti)
Keel eesti
Eelarve 500 000 rubla[1]
Eelnev "Briljandid proletariaadi diktatuurile"
IMDb profiil
Filmiveebi sissekanne

""Hukkunud Alpinisti" hotell" (ka "Hukkunud Alpinisti hotell") on vendade Arkadi ja Boriss Strugatski ulmeromaani ""Hukkunud Alpinisti" hotell" põhjal 1979. aastal valminud Tallinnfilmi film.

Filmimine toimus ühe aasta jooksul, 24. aprill 1978 – 23. aprill 1979. Sisevõtted toimusid Tallinnas Dünamo uude tennisehalli ehitatud hotelliruumide kompleksis, välisvõtted Tian Shani mägedes Ile-taguses Alataus, Kasahhi NSV toonasest pealinnast Almatõst umbes 25 km kagus asuvas Tšimbulaki suusakuurordis.[2][3][4]

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Inspektor Peter Glebsky läheb anonüümkirja peale Alpidesse hotelli "Hukkunud Alpinist". Kohale jõudnuna avastab ta, et tegemist on valehäirega, kuid otsustab ööseks sinna jääda. Kuid hiljem puhkeb laviin, mis eraldab hotelli välismaailmast. Seejärel algavad salapärased juhtumid. Hotelli külaline Olaf avastatakse surnuna, Hinckus on oma voodis kinni seotud ja hotelli lähedalt leitakse külmunud Luarvik. Oletatakse, et ta on Hinckuse sõber, kuid Luarvik ütleb, et hoopis Olaf ootas teda. Inspektor Glebsky asub otsima Olafi mõrvarit. Kahtlusalustega hakkavad toimuma aga saladuslikud lood. Nad surevad ja ärkavad uuesti ellu, võtavad teiste inimeste kuju ning väidavad, et nende eksistents sõltub diplomaadikohvris asuvast energiaallikast, mis leiti Olafi kõrvalt ja on nüüd Glebsky käes. Tulnukad on aga arusaamatul kombel passiivsed. Nad ei püüagi jagu saada inspektorist, kes laviini tõttu peaks ju nende meelevallas olema. Glebsky asub tegutsema, et süüdlane välja selgitada, kuid tõsiasjad viivad ta järeldusele, millega ratsionaalsel mõistusel on raske leppida.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaadatavus[muuda | muuda lähteteksti]

Film kogus 1980. aastaks Nõukogude Liidu kinodes kokku 17,5 miljonit vaatajat, Eesti kinodes 44 399.[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Jaak Lõhmus """Hukkunud Alpinisti" hotell" – 30 aastat varem". Eesti Ekspress, 14. november 2009 (kasutatud 18.11.2009)
  2. Laasik, Andres (16. november 2009). "Lumeväli hiilgab „Hukkunud alpinisti hotellis" nüüd eredamalt". Eesti Päevaleht.
  3. "Hukkunud Alpinisti hotell (1979)". Eesti Filmi Andmebaas.
  4. "Hukkunud Alpinisti hotell (1979) Huviinfo". Eesti Filmi Andmebaas.
  5. Rait Avestik. Sulev Luik. Tallinn, 2011, lk. 46

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]