Windows Phone

Allikas: Vikipeedia
Windows Phone
Windows Phone 8 logo and wordmark.svg
Ettevõte / Arendaja Microsoft Corporation
OS-perekond Windows CE(WP7.X) Windows NT(WP8)
Saada olev(ad) keel(ed) 25 keeles
Toetatud platvormid Silverlight, XNA
Veebisait windowsphone.com

Windows Phone on Microsofti toodetav mobiilsideseadmete operatsioonisüsteem. Erinevalt eelkäijatest (Windows Mobile), on Windows Phone loodud pigem tava- kui ärikasutajale. Esmakordselt esitati Euroopas, Singapuris, Austraalias, Uus-Meremaal, USAs, Kanadas, Mehhikos ja EPAL-i piirkonnas 2010. aasta teisel poolel ja Aasias aastal 2011. Windows Phone kasutab Microsofti uut kasutajaliidest Metro, milles on ühendatud nii Microsofti enda teenused kui ka muude tootjate tarkvara.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Arendamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aastal 2004 plaaniti suurt uuendust Windows Mobile'i platvormile koodnime „Photon“ all. Töö kulges aeglaselt ja projekt katkestati. Aastal 2008 organiseeris Microsoft Windows Mobile arendajad alustama tööd uue mobiilse operatsioonisüsteemiga. Toode avalikustati aastal 2009 "Windows Phone" nime all. Windows Phone 7.5 – Mango 2011. aasta veebruaris tutvustas Steve Ballmer Mobile World Congress ürituse väga suurt Windows Phone 7 uuendust, mis sisaldas Internet Explorer 9, Twitteri integratsiooni, multitegumtöö funktsiooni kolmanda osapoolte rakendustel ja ligipääsu Windows Live SkyDrive teenusele.

Funktsioonid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kasutajaliides[muuda | redigeeri lähteteksti]

[8Windows Phone]]il on uus kasutajaliides, mis põhineb Microsofti Windows Phone] disainilahenduse süsteemil koodnimega „Metro“. Avakuva teatakse nime all „Start Screen“ ja see koosneb reaalajas uuenevatest ruudukestest. Ruudukesed viivad erinevate rakenduste ja funktsioonideni (näiteks kontaktid, veebilehed, meedia). Kasutajad saavad ruudukesi lisada, ümber tõsta, eemaldada. Ruudud uuenevad reaalajas – näiteks kuvavad need lugemata e-kirjade arvu või ilmateadet. Windows Phone kasutab mitmikpuute tehnoloogiat. Tavasättes on Windows Phone kasutajaliides tumedat värvi, mis aitab akut säästa (OLED-ekraanidel ei eraldata täiesti mustadele pikslitele taustavalgust). Kasutajad saavad valida nii heleda kui ka erinevate värviliste teemade vahel.

Teksti sisestamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Teksti sisestatakse virtuaalse klaviatuuriga, kuhu on sisse ehitatud emotikonid, õigekirjakontroll ja ka sõnade äraarvamine.

Sõnumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sõnumid jaotuvad mitmesse gruppi. Samamoodi nagu saab vaadata traditsioonilisi, tavalisi sõnumeid, võimaldab Windows Phone kergesti ülevaadet ka Windows Live Messengerile kui ka Facebook Chatile. Tekstsõnumeid on võimalik koostada ka hääletuvastusfunktsiooni abil.

Veebibauser[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows Phone 7.5 sisaldab Internet Explorer Mobile veebibrauserit, mis põhineb Internet Explorer 9-l. Internet Explorer võimaldab veebilehti lisada lemmikute sekka ja kuvada neid koduekraanile. Brauser võimaldab avada korraga 6 vaheakent, mida on võimalik laadida paralleelselt. Teiste funktsioonide seas on ka mitmikpuute võimalus, sujuv suumimine, piltide salvestamine, veebilehtede jagamine läbi e-posti ja sõnade otsing otse veebilehelt.

Kontaktid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kontakte on võimalik sisestada nii käsitsi kui ka importida läbi Facebooki, Windows Live kontaktide, Twitteri kui ka LinkedIn'i. Sotsiaalvõrgustiku poole pealt on võimalik kuvada erinevate sotsiaalvõrgustiku portaalide uuendusi (s.h. pilte). Kasutajal on võimalik uuendada lihtsalt oma staatust või check-in’ida läbi Bing või Facebook Places kaudu.

E-post[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows Phone toetab Hotmail'i, Exchange'i, Yahoo! Mail'i ja Gmail'i teenuseid. Samuti on võimalik kasutada POP- ja IMAP-protokolli. Läbi nende teenuste on võimalik sünkroniseerimine ka kontaktide ja kalendri vahel. Kasutajatel on võimalik otsida e-kirju pealkirja, kirja sisu, saatja või saajate järgi.

Multimeedia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows Phone’i on sisse ehitatud Zune rakendus, mis võimaldab sünkroniseerimist PC ja Windows Phone'i vahel. Multimeedia kogemus on jaotatud kahte ossa: „Muusika + Videod“ ja „Fotod“. „Muusika + Videod“ võimaldab kasutajatel ligipääsu muusikale, videodele, podcastidele. Samuti on võimalik osta Phone Marketplace’ist muusikat. Kasutajatele kuvatakse ka artisti biograafia ja fotod. „Fotod“ näitab kasutajale nii telefoniga pildistatud pilte kui ka Facebooki ja Windows Live fotoalbumeid.

Failiformaatite toetus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Helifailide formaatidest on toetatud WAV, MP3, WMA, AMR, AAC/MP4/M4A/M4B ja 3GP/3G2 standardid. Videofailide formaatidest on toetatud WMV, AVI, MP4/M4V, 3GP/3G2 ja MOV (QuickTime) standardid. Nagu eelnevalt mainitud, on võimalik mängida AVI formaati, kuna toetatud on DivX ja Xvid koodekid. Pildifailide formaatidest on toetatud JPG/JPEG, PNG, GIF, TIF ja BMP.

Mängud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows Phone sisaldab Xbox Live’i, mis toob Xbox 360 funktsioonid ka telefoni (nt kasutaja Avatar, mänguskoorid, suhtlemine Xbox Live sõpradega jms). Hetkel on toetatud turn-based mitmikmängud, reaalajas mitmikmängud lisatakse tulevikus. Hetkel on saada üle 50 mängu.

Marketplace[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows Phone Marketplace'i kasutatakse muusika, video ja muude tootjate rakenduste ostmiseks ja allalaadimiseks telefoni. Marketplace on kättesaadav läbi Zune tarkvara nii telefonides kui ka PC vahendusel.

Riistvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Microsoft on öelnud, et süsteeminõuded on „ranged, aga õiglased“, mis annavad suurepärase kasutatavuse kõikidel telefonidel.

Windows Phone seadme miinimumnõuded
Mahtuvustundlik, 4 puutepunktiga ekraan koos WVGA (800x480) resolutsiooniga
1 GHz ARM v7 “Cortex/Scorpion”
DirectX9 toega graafikaart GPU
256MB RAM koos vähemalt 8GB mäluga
Kiirendusmõõtur koos kompassiga, valguse sensor, kauguse sensor ja A-GPS
5-megapiksline kaamera koos LED välguga, 720p video salvestus
FM-raadio
6 füüsilist nuppu – tagasi, Start, otsi, kaamera, sisse/välja lülitamise nupp, heli valjemaks/vaiksemaks nupp

Välised lingid[muuda | redigeeri lähteteksti]