Knight Bachelor

Allikas: Vikipeedia
Knight Bachelor'i rinnamärk

Knight Bachelor (inglise keeles Knight Bachelor) on briti autasude ja autiitlite süsteemis tiitel isikule, kes monarhi tahtel on tõstetud rüütliks, kes ei oma baroneti tiitlit ja ei ole mõne Suurbritannias tunnustatud rüütliordu kõrgemate astmete liige. Tiitel ei ole pärandatav.

Rüütliseisus ex officio[muuda | redigeeri lähteteksti]

Inglismaa ja Walesi Ülemkohtu liikmed saavad Knight Bachelor'i tiitli ex officio (ameti poolest).

Rüütliseisus teenete eest[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sagedamini antakse Knight Bachelor'i tiitel tsiviilisikutele, eriti laialdaselt on rüütliseisust antud kunstiinimestele. Knight Bachelor omab õigust tiitlile sir ka siis, kui ta kuulub rüütliordu madalamatesse astmetesse, milledega rüütliseisust automaatselt ei kaasne. Mõned näited:

Sir Paul McCartney[muuda | redigeeri lähteteksti]

Muusik Paul McCartney, olles 1965. aastast Briti impeeriumi ordu madalaima klassi liige (MBE), ei omanud rüütliseisust. Alles 1997. aastal lõi kuninganna ta rüütliks, omistades talle tiitli Knight Bachelor.

Sir Alex Ferguson[muuda | redigeeri lähteteksti]

Šoti jalgpalliklubi peatreener Alex Ferguson viis Aberdeen F.C. 1983. aastal kahe suurvõiduni Euroopas ja samal aastal ülendati ta Briti impeeriumi ordu ohvitseriks (OBE). Aastal 1991 Ferguson kordas Manchester United'iga sama, mis tal õnnestus teha 1983. aastal Aberdeen F.C.-ga, lisaks, järgneva 4 aasta jooksul, võitis tema klubi 2 korda Inglismaa meistritiitli ja 2 korda superkarika, sealhulgas 1994. aastal lisaks veel kolmanda trofee – Inglismaa karika. Neid saavutusi hinnates ülendas kuninganna Fergusoni Briti impeeriumi ordu komandöriks (CBE), kuid kumbki neist tiitlitest – äsjasaadu ega ka varasem – ei teinud temast rüütlit. Manchester United'i edu aga jätkus ka järgnevail aastail. Aastal 1999 tuli Manchester United'i meeskond Fergusoni juhtimisel Inglismaa meistriks, seejärel võitis Inglismaa karika ja tuli Euroopa meistriks ning kõigele krooniks võitis veel maailma klubide karika. Teenete eest jalgpallispordis löödi Alex Ferguson 1999. aastal rüütliks, omistades talle tiitli Knight Bachelor.

Sir Ove Arup[muuda | redigeeri lähteteksti]

Taani päritolu inglise ehitusinsener Ove Arup ülendati 1953. aastal Briti impeeriumi ordu komandöriks (CBE). Aastal 1970 tõsteti Arup rüütliks, omistades talle tiitli Knight Bachelor teenete eest arhitektuuri ja tsiviilehituse valdkonnas. Sydney ooperiteatri avamiseni oli siis jäänud veel kolm aastat, kuid Arupi karjääri kõige tähtsaim saavutus – ooperimaja katusetarindite projekteerimine – oli juba seljataga.

Sir Anthony Hopkins[muuda | redigeeri lähteteksti]

Filminäitleja Anthony Hopkins ülendati 1987. aastal 50-aastaselt Briti impeeriumi ordu komandöriks (CBE). Aastal 1993 lõi kuninganna Elizabeth II Hopkinsi rüütliks, annetades talle tiitli Knight Bachelor teenete eest kunsti valdkonnas.

Kuulsaid Knight Bachelor'e enne 20. sajandit[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]