Zip-ajam

Allikas: Vikipeedia

Zip-ajam on keskmise mahutavusega eemaldatav kettaseadmesüsteem, mille tõi turule Iomega 1994. aasta lõpus.

Esimesed Zip-diskettide mahutavus oli 100 MB, hiljem tõusis see 250 MB-le ja lõpuks 750 MB-le.

Zip-vorming sai kõige populaarsemaks super-flopi tüüpi tooteks, mis olid 1990. aastate lõpul kaasaskantavate andmekandjate turul nišikaup. Sellele vaatamata ei muutunud Zip formaat piisavalt populaarseks et asendada 3.5 tollist disketi ega olnud mahutavuse poolest vastaseks korduvkirjutatavatele CD ja DVD plaatidele. Ka mälupulgad osutusid paremateks korduvkirjutatavateks andemkandjateks tänu personaalarvuti USB-pesade rohkusele, kui nende mahutavus tõusis Zip disketi omast märkimisväärselt. Zip draivid langesid üldkasutusest välja 2000. aastate alguses. Zip margil all hakati tootma nii sisemisi kui välimisi CD-kirjutajaid nimedega Zip-650 ja Zip-CD, kuid need polnud Zip draividega mingiligi määral seotud.

Ülevaade[muuda | redigeeri lähteteksti]

Zip süsteem sarnaneb Iomega varasema Bernoulli Boxi süsteemiga, mõlemas süsteemis hõljub lineaarsele ajurile paigaldatud lugemis ja kirjutamis peade komplekt üle kiirelt pöörleva painduva meediumi mis on kinnitatud tugevale kassetile. Erinevalt Bernoulli Box'ist puudub Zip draivil aga Bernoulli taldrik, selle tulemusena on Zip kassetil ainult üks plaat võrrelduna Bernoulli kassetiga millel on plaat kummalgil pool Bernoulli taldrikut. Zip draivis lendavad pead sarnaselt kõvaketta peadele, ilma Bernoulli efektita. Lineaarne ajur kasutab helimähise ajuri tehnoloogiat, mida kohtab kaasaegsetes kõvaketastes. Zip disk kasutab palju väiksemat meediumit, kui Bernoulli meedium, ning lihtsamat draiveri disaini, mis ühtlasi vähendasid ka selle maksumust.

Selle tulemuseks oli plaat, millel on 3,5-tollise disketi mugavus koos suurema mahutavuse ning kiirusega. Kuid Zip plaatide ümbris on diskettide omast palju paksem. Esimeste Zipdravide maksimaalne andmeedastus kiirus oli umbes 1 megabait/sekundis ja keskmine otsingu aeg 28 millisekundit võrreldes standardse 1.44MB disketiga, mille tavapärane andmeedastus kiirus oli 62,5 kbit/s ja keskmine otsinguaeg mitusada millisekundit. Tavalised 1990. aastate lauaarvuti kõvakettad pöörlesid kiirusega 5400 pööret sekundis ja nende andmeedastuskiirus oli 3–10 MB/s või isegi rohkem, keskmine otsinguaeg oli 20–14 ms või isegi lühem.

Varasema generatsiooni olid otseses võistluses SuperDisk'ide ja LS-120 draividega, mis mahutasid 20% rohkem andmeid ja suutsid lugeda ka 3,5-tolliseid 1.44 MB diskette, kuid neil oli väiksem andmeedastuskiirus tänu väiksematele pööretele. Rivaalitsemine lõppes enne USB ajastu algust.


Liidesed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Zip-draivid on saadaval mitmete liidestega


  *   IDE True ATA (väga varajastel ATA sisemistel Zip draividel mida müüdi peamiselt OEM-idele) 
  *   ATAPI (kõikidel Zip generatsioonidel) 
  *   USB 1.1 (Zip 100 MB ja 250 MB generatsioonidel) 
  *   USB 2.0 (Zip 750 MB generatsioonil; tagasi ühilduv USB 1.1 süsteemiga) 
  *   IEEE 1284 (Paralleel Port) koos Printeri passthrough (Zip 100 MB ja 250 MB generatsioonidel) 
  *   IEEE 1394 (Firewire) (Zip 250 MB ja 750 MB generatsioonil) 
  *   SCSI (Zip 100 MB and 250 MB generatsioonidel; nii sisemistel kui välistel versioonidel; välistel oli ainult ID 5 ja 6) 
  *   "Plus" (Zip 100 MB välistel draividel nii SCSI kui ka IEEE 1284 ühendused; SCSI ID limiteeritud ID 5 ja 6-ga) 


Paralleel port'i välised Zip draiverid on tegelikult SCSI draiverid koos integreeritud Parallel-to-SCSI kontrolleriga, mis tähendab SCSI siini rakendamist aga ilma puhverdavate vooluringideta mis teistes välisseadmetes vajalikud on. Varajased Zip 100 draivid kasutasid AIC 7110 SCSI kontrollerit ja hilisemad paralleel draivid (Zip Plus ja Zip 250) kasutasid Iomega MatchMakerit.[2][3] Operatsioonisüsteem identifitseeris draivid vastavalt "IMG VP0" ja "IMG VP1".

varajaste väliste SCSI-l põhinevate Zip draividega oli tihti kaasas SCSI adapter nimega Zip Zoom. The Zip Zoom on ümbermärgistatud ISA Adaptec SCSI host kontroller. Algselt müüdi eraldi ka PCMCIA-to-SCSI adapterit laptop'i toetamiseks, mis on samuti ümbermärgistatud Adaptec.

Draiverite tugi

 • Microsoft Windowsi perekond
 • Mõningad Linux / BSD jne. (mitte universaalsed)
 • Oracle Solaris 8,9,10,11
 • IBM OS/2
 • Macintosh System 6.x (See NB 1) 7.1-7.5 ja Mac OS 7.6 kuni 9.2
 • Mac OS X

BIOS'i tugi[muuda | redigeeri lähteteksti]

Mõned kaasaegsed BIOSid toetavad siiani Zip Draividelt bootimist läbi USB või ATAPI liideste.

Ühilduvus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suure mahutavusega Zip diskette saab kasutada vaid draivis mis toetab vähemasti sama suurust. Samas loevad suurema mahutavuse jaoks mõeldud draivid väiksema mahutavusega meediumeid. 250 MB kirjutab 100 MB disketile palju aeglasemalt kui 100 MB draiv ja ei suuda läbi viia „pikka“ (põhjalikku) 100MB disketi vormindamist. 750 MB draiv ei suuda kirjutada 100 MB diskettidele aga suudab valmis diskette lugeda, kuigi 100MB disketid on 3 formaadist odavaimad ning laiemalt levinud.

Retroreflektiivne laik erineb kolmel meediumi suurusel sedavõrd, et väiksema mahutavusega disketi draivi suurema mahutavusega disketi lisamisel see lihtsalt väljutatakse kohe, ilma ühegi katseta disketile ligi pääseda.

Müük, probleemid ja litsents[muuda | redigeeri lähteteksti]

Zip draivid müüdi algselt peale esmatutvustust aastal 1994 hästi, seda nende odava hinna ja selle aja kohta hea vastupidavuse tõttu. The esialgu müüdi draivereid hinnaga mis oli veidi alla $200 USD kaasa sai ühe kasseti, ja lisa 100 MB kassette hinnaga $20. Sel ajal oli kõvaketaste tüüpiline mahutavus 500 MB ja need maksid umbes $200 USD, seega oli Zip diskidega varukoopiate tegemine kodukasutajale väga ökonoomne — mõned arvuti tarnijad nagu Dell ja Apple Inc. lisasid oma masinatesse Iomega sisemised Zip draivid. Zip draivid tungisid hästi ka graafika kunsti turule, odavama alternatiivina Syquest'i kasset kõvaketta süsteemile. Lisa kassetide hind langes järgmise paari aastaga kiiresti, kuna rohkemad firmad hakkasid neid tarnima. Lõpuks olid tarnijate seas ka Fujifilm, Verbatim, Toshiba and Maxell. Epson ja Nec tootsid ka oma litsentsi 100 MB draivi mudelile koos oma brändi nimega.

Zip draivide ja diskettide müük kahanes aastatel 1999 to 2003 jõudsasti. Zip diskettidel oli oli külllatki kallis hind megabaidi kohta võrreldes selleaegsete uute CD-R ja CD-RW plaatide hinna kahanemisega.

Kõvaketaste kasv kuni mitmete gigabaitideni muutis Zip diskettidega varundamise vähe ökonoomseks. Odavate CD ja DVD kirjutajate ning mälupulkade tulek trügis Zip draivid lõpuks põhiturult välja.Siiski on magnet meediumil eeliseid üle optilisete meediumite ning mälupulkade, mis hoiavad neid nišina andmehoiustamise areenil, nagu pikaajalise hoiustamise stabiilsus ja kõrge kustutus/kirjutus tsüklite arv. Selles vallas võistleb Zip aga eelkõige väliste kõvaketaste ja Sony MiniDisc'i Hi-MD versiooniga, mis mahutab kuni 1GB andmeid, ning on väiksem ja odavam kui 100MB Zip diskett.

1998. septembril, esitati Iomega vastu esindushagi Zip disketi vea tõttu mida hakati kutsuma "Click of death" ehk "Surmaklõps"

2006. aastal liigitas PC World Zip draivi 15-ne läbi aegade halvima tehnoloogia toote alla. Kuid juba aasta hiljem hindas PC World Zip draivi 23-ndaks parimaks tehnoloogia tooteks läbiaegade.

Pärand[muuda | redigeeri lähteteksti]

Zip draive kasutavad siiani retro arvuti entusiastid, suurte andmemahtude edastamiseks (võrreldes retro riistvaraga) kaasaegsete ja vanemate arvutisüsteemide vahel. Commodore-Amiga, Atari ST, Apple II, ja "vana maailma" Macintoshi eelistajad kasutavad tihti SCSI-liidesega draive mis neil platvormidel olemas on. Zip draivid on leidnud koha ka muusikatööstuses, sest SCSI-ühilduvusega draive saab kasutada 90-ndate vanade samplerite ja süntesaatoritega.

ZipCD[muuda | redigeeri lähteteksti]

Iomega tootis 1990. aastate lõpus Zip kaubamärgi all ka CD-kirjutit ZipCD 650. See kasutas tavalist CD-R meediumi ega olnud formaadilt kuidagi seotud magneetilise Zip-draiviga. Välised mudelid olid paigaldatud Zip-draivi stiilis korpusse, ja kasutasid standardset USB 1.1 ühendust.

Iomega kasutas Adapteci DirectCD tarkvara, et lubada UDF draivi-tähise juurdepääs CD-R või CD-RW meediumile.

Firma lasi välja ka oma enda CD-R ja CD-RW meediumi ZipCD nime all. Kuid ZipCD draivid lubasid andmeid kõrvetada juba niigi mis tahes tühjale CD-R või CD-RW meediumile.

Varased ZipCD dravi mudelid olid ümbemärgistatud Philipsi draivid, mis olid samuti nii ebausaldusväärsed et esindushagi õnnestus.

ZipCD 650 oli võimeline küll kirjutama 700 MB CD-dele, kuid kirjutas vaid 650 MB andmeid. Oli küll kolmandate osapoolte püsivara, mis sundis ZipCD 650 kirjutama CD-dele kuni 700 MB andmeid, kuid muutsid draivi ebastabiilseks.

Allikas[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tõlgitud inglise keelsest wikipeediast [[1]]