Zederhaus

Allikas: Vikipeedia
Zederhaus
Vapp

Pindala 131 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 1196 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 47° 9′ N, 13° 31′ E
Valla asend Tamswegi ringkonnas
Zederhaus (Austria)
Zederhaus

Zederhaus on vald (Gemeinde) Austria Salzburgi liidumaa Tamswegi ringkonnas.

Alpikarjamaad Riedingi kõrgorus

Zederhausi org asub Salzburgi Lungau piirkonna loodeosas, Madal-Tauerni mäestiku lõunanõlval, ulatudes Weißecki mäele (2711 m). Radstadti Tauerni hari põhjas eraldab selle Pongau piirkonnast. Riedingi kõrgorust, täna kaitseala, voolab Zederhausi oja kagu suunas, jõudes Sankt Michaelis Muri jõkke. Väiksem külaoja läbib mitut ajaloolist vesiveskit.

Hõredalt asustatud vallas, mis on suurim Tamswegi ringkonnas, on järgmised vallaosad: Lamm, Rothenwand, Wald ja Zederhaus.

Orgu iseloomustab täna Tauern Autobahni ehitus 1970. aastatel, mis on suur põhja-lõuna suunaline maanteeühendus, mis on osa Euroopa teest E55. Tauerni maanteetunneli, mis on üks pikimaid Austrias, lõunapoolne sissepääs asub Zederhausi keskuse juures. Liiklussõlm viib kiirteele Salzburgi suunas. Laiendatud mürakaitseseinte ehitamise abil on heitkoguseid vähendatud mitu korda; praegu ehitatakse Zederhausi külakeskuse lähedale 900 m pikkusele lõigule õhumüra barjääri.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Prangstangeni protsessioon

Zederhaus jagab maalähedase Lungau piirkonna ajalugu, mis oli kunagi Rooma Noricumi provintsi osa. Võimalik, et kauge piirkond asustati alles 14. sajandil. Sajandeid kuulusid valdused Salzburgi peapiiskopkonda, kuni see 1803. aastal sekulariseeriti.

Kohalikku kabelit on esmamainitud 1445. aasta dokumendis, toona Weißpriachi Püha Ruperti kiriku filiaal. 1813. aastast on Püha Johannes Zederhausis omaette kihelkond.

Kohalikud talupojad lootsid hooajalisele mägikarjamaa majandamisele, samas kui täna on paljud elanikud pendeldajad. Kohalik tava vähemalt 17. sajandist on iga-aastane protsessioon Prangstangeniga, kuni 8 m kõrguse puidust teibaga, mis on kaunistatud lilledega ja mille kohalikud poissmehed jaanipäeval kirikusse kannavad.

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]