Mine sisu juurde

Mauterndorf

Allikas: Vikipeedia
Mauterndorf
Vapp

Pindala: 32,7 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 1639 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 47° 8′ N, 13° 42′ E
Paiknemine Tamswegi ringkonnas
Mauterndorf (Austria)
Mauterndorf

Mauterndorf on alev ja vald (Marktgemeinde) Austria Salzburgi liidumaa Tamswegi ringkonnas. Vallaosad on Faningberg, Neuseß ja Steindorf.

See asub Salzburgi Lungau piirkonna keskosas Lõuna-Taurachi jõe orus, mis on Muri jõe lisajõgi ja algab Radstadti Tauerni kurult. Põhjas moodustab Madal-Tauerni mäestik osa Alpide peaahelikust. Lõunas viib Katschbergi maantee Sankt Michael im Lungau kaudu Tauern Autobahnile ja Katschbergi kurule, ületab Kõrg-Tauerni mäestiku Kärnteni suunas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Mauterndorfi loss

Asula tekkis Rooma castrast Noricumi provintsis mägiteel Teurniast Radstadti Tauerni kurule ja Iuvavumisse (Salzburg). Mauterndorfi on esmamainitud 1002. aasta dokumendis, Mauterndorfi lossi omandasid Salzburgi peapiiskopid 1023. aastal, kes rajasid tollijaama (Maut) ja loovutasid 1217. aastal elanikele turuõiguse. 15. sajandist laiendati kindlust peapiiskoppide Burkhard von Weißpriachi ja Leonhard von Keutschachi käsul märkimisväärselt.

Mauterndorf sai juurdepääsu Muri oru raudteele 1894. aasta oktoobris, kui Tamswegi ja Steiermargi Murausse viiva kitsarööpmelise liini läänepoolne peatus. Reisijatevedu Tamswegist Mauterndorfi lakkas 1973. aastal, lõiku kasutab täna museaalne Taurachi raudtee.

1894. aastal ostis Mauterndorfi lossi Saksa staabikirurg Hermann von Epenstein, Hermann Göringi ristiisa. Göring veetis lapsepõlves mitu korda lossis ja päris 1939. aastal selle Epensteini leselt. Teise maailmasõja lõppedes põgenes ta Mauterndorfi. Sealt lahkudes alistus ta Bruck an der Großglocknerstraße juures USA armeele. 1968. aastast on loss Salzburgi liidumaa oma.

Tuntud inimesi[muuda | muuda lähteteksti]

Sõpruslinn[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]