Wilhelm Reich

Allikas: Vikipeedia
Wilhelm Reich

Wilhelm Reich (24. märts 1897 Dobrzcynica, Galiitsia3. november 1957 Lewisburg, Pennsylvania) oli Austria psühhiaater, psühholoog ja psühhoanalüütik.

Ta arendas välja psühhoanalüüsi koolkonna, mis keskendus mitte üksikutele neurootilistele sümptomitele vaid karakteri tervikstruktuurile. Suur osa tema tuntusest põhineb "orgonoomial", pseudoteadusel, mis üritas mõõta kosmilist energiat – orgooni, mis Reichi arvates inimese närvisüsteemis ringles.

Ta propageeris vaba seksi ja seksuaalharidust, mille sidus erinevatel viisidel poliitikaga. Näiteks väitis ta teoses "Fašismi massipsühholoogia" ("Die Massenpsychologie des Faschismus"), et fašismi esilekerkimine oli seotud seksuaalse repressiooniga.

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Suguküpsus, abstinents ja abielumoraal. Kodanliku seksuaalreformi kriitika. (Geschlechtsreife, Enthaltsamkeit, Ehemoral. Eine Kritik der bürgerlichen Sexualreform. Wien: Münster-Verlag, 1930, 182 lk.) – Kokkuvõte: Sotsiaalsed nõudmised ja seksuaalne reaalsus tekitavad puberteedieas konflikte, mida kodanlik seksuaalharidus ei suuda lahendada.
  • Seksuaalmoraali pealetung. Seksuaalmajanduse ajaloost. (Der Einbruch der Sexualmoral. Zur Geschichte der sexuellen Ökonomie. Berlin, Leipzig, Wien: Verlag für Sexualpolitik, 1932, XVI + 137 lk.) – Kokkuvõte: Matriarhaalses ühiskonnas polnud neuroose ega perversioone. Patriarhaat aga tekitas abielu ja majanduslikud suhted, mis viisid negatiivse moraali ülekaaluni.
  • Noorsoo seksuaalne võitlus. (Der sexuelle Kampf der Jugend. Berlin: Verlag für Sexualpolitik, 1932, VIII + 152 lk.) – Kokkuvõte: Noortel on õigus seksuaalseteks rõõmudeks, kuid seda takistab kapitalistlik ühiskond.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]