White Sandsi rahvuspark

Allikas: Vikipeedia
White Sandsi rahvuspark
White Sands National Park
Vaade rahvuspargi düüniväljadele
Asukoht New Mexico, Ameerika Ühendriigid
Koordinaadid 32° 46′ 51″ N, 106° 19′ 39″ W
Pindala 589,9 km²
Moodustatud 20. detsember 2019
Valitseja Rahvusparkide Teenistus
Külastajaid 705 127 (2022)
Kaart

White Sandsi rahvuspark (White Sands National Park) on Ameerika Ühendriikide rahvuspark, mis asub New Mexico osariigis ja on täielikult ümbritsetud White Sandsi raketiväljast. Park hõlmab 589,9 ruutkilomeetrit. Pargis paikneb Tularosa Basin, mis on planeedi suurim kipsist luiteväli. Selle sügavus on umbes 9,1 m ja luited on kuni 18 m kõrged.

Umbes 12 000 aastat tagasi leidus Tularosa Basinis suuri järvi, ojasid, rohumaid ja jääaja imetajaid. Kliima soojenedes lahustasid vihm ja lumesulamine ümbritsevatest mägedest pärit kipsi ja kandsid selle Tularosasse. Edasine soojenemine ja kuivamine põhjustas järvede aurustumist ja seleniidi kristallide moodustumist. Seejärel purustasid tugevad tuuled kristallid ja kandsid need itta. Sarnane protsess tekitab tänapäevalgi kipsliiva.

Pargis elab tuhandeid loomaliike, kellest suur osa on selgrootud. Mitmel loomaliigil on valge või valkjas värvus. Vähemalt 45 liiki on endeemilised ehk elavad ainult selles pargis ning neist 40 on ööliblika liigid. Tänapäeva rahvuspargi piirkonnas on elanud ka mitmeid elanikke, alates paleoindiaanlastest 12 000 aastat tagasi kuni tänapäevaste põllumeeste, karjakasvatajate ja kaevuriteni.

White Sandsi rahvuspargi määras 18. jaanuaril 1933 president Herbert Hoover algselt White Sandsi rahvusmonumendiks. Alates 1941. aastast on park täielikult ümbritsetud White Sandsi raketivälja ja Hollomani õhuväebaasiga seotud rajatistega. Kongress määras ala rahvuspargiks ja 20. detsembril allkirjastas president Donald Trump rahvuspargi loomise seaduse.[1] Rahvusparki külastab igal aastal umbes 600 000 külastajat ja see on osariigi populaarseim Rahvusparkide Teenistuse hallatav kaitseala.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. National Parks Service. "White Sands National Park History". Vaadatud 23.12.2023.