Vorotan

Allikas: Vikipeedia
Vorotani jõgi ja selle valgla (helehall) Armeenias.
Vorotani jõgi Sisiani linnas.

Vorotan ehk Bərgüşad[1] (varem ka Orotan; armeenia keeles Որոտան, aseri keeles Bazarçay) on jõgi Taga-Kaukaasias, Araksi jõe vasakpoolne lisajõgi. Jõe kogupikkus on 178 km, vooluhulk suudmes 21,5 m³/s ning valgla pindala Armeenias ja Aserbaidžaanis 5650 km², jõe kalle on 16 meetrit kilomeetri kohta (teistel andmetel 12 m/km).

Jõgi saab alguse Sjunikhi maakonna põhjaosast Lõuna-Armeenias, voolab 119 km üldjoontes kagu suunas läbi Armeenia ning seejärel 59 km läbi Mägi-Karabahhi, mida peavad enda omaks nii Armeenia kui ka Aserbaidžaan, kuni ühineb Iraani piiril Araksiga. Enamajaolt voolab Vorotan mägimaastikus ning läbib mitmes kohas sügavaid kanjoneid. Vorotani orust põhja jääb jõe järgi nime saanud Vorotani mäekuru, mis ühendab Lõuna- ja Põhja-Armeeniat üle Zangezuri mäeaheliku. Jõe äärde jäävad Sisiani ja Qubadlı linn. 1995. aastal kaaluti Vorotani-äärsete Tatevi kloostri ja Tatevi Anapati kloostri ümbruskondade lisamist UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse[2].

Nõukogude ajal rajati jõele kolm veehoidlaga hüdroelektrijaama koguvõimsusega 404,2 MW, mis toodavad aastas kokku 1,1 miljardit kWh elektrit. Suurim veehoidlaist on Spandarjani veehoidla, mis on Armeenias suuruselt teine järv pärast Sevani.

Eesmärgiga tõsta vee hulka Sevani järves rajati 22 kilomeetri pikkune tunnel vee suunamiseks Vorotanist Sevani järve. Töö algas 1980. aastail, kuid seiskus Mägi-Karabahhi konflikti tõttu 1988. aastal, kui valminud oli 18 km. 2003. aastal lõpetas Armeenia lõpuks Vorotani tunneli ehituse, kuid vesi pole veel järve voolama hakanud.

Vorotani läte jääb Armeenia territooriumilt väljapoole. Seepärast on mõned Armeenia eksperdid avaldanud kartust, et juhul, kui Mägi-Karabahh läheb Aserbaidžaani kontrolli alla, satub ohtu 80% Armeenia veeressurssidest. Seda fakti võib Aserbaidžaan aga kasutada Armeenia survestamiseks.[3][4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://www.eki.ee/cgi-bin/mkn8.cgi?form=mm&lang=et&kohanimi=96100629&f2v=Y&f3v=Y&nimeliik=&maakond=&vald=&kihelkond=&asum=&f10v=Y&f14v=Y&of=tb
  2. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 27. märts 2012. Vaadatud 12. jaanuaril 2012.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. "Красный Курдистан: геополитические аспекты создания и упразднения"[alaline kõdulink]
  4. "Гидродемография — политика бакинских властей в бывшей НКАО"

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Базар-чай – artikkel "Brockhausi ja Efroni entsüklopeedilises sõnastikus" ("Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона" В 86 томах (82 т. и 4 доп.) – СПб., 1890–1907)
  • Воротан – artikkel "Suures nõukogude entsüklopeedias" (3. trükk)