Vikipeedia:Wiki Loves Rephotography

Allikas: Vikipeedia
Wiki Loves Rephotography
Wiki Loves Rephotography

Wiki Loves Rephotography (WLR) oli septembris ja oktoobris 2020 toimunud kampaania, mille käigus korjati ülepildistusi Eesti kultuurimälestistest. Ettevõtmine toimus ühisloomeplatvormil Ajapaik ning pildid jõuavad ka Vikipeedia pildipanka Wikimedia Commonsisse.

Refotograafia ehk ülepildistamine kujutab endast fotode tegemise meetodit, kus üht objekti pildistatakse erinevatel ajahetkedel, luues "enne ja nüüd" võrdluse. See on keskkonna fotograafilise vaatlemise meetod, mille eesmärgiks on ajas toimunud muutuste näitlikustamine. Ja kuigi ülepildistamisega saab tegeleda igal ajahetkel, siis september on traditsiooniliselt kuu, kus Vikipeediasse korjatakse fotomaterjali kultuurimälestistest (vaata Wiki Loves Monuments).

Kampaaniat viisid läbi mittetulundusühingud Eesti Fotopärand ja Wikimedia Eesti. Refotode tegemisele aitab kaasa Ajapaiga Androidi mobiiliäpp (vajalik Android 5.0 või uuem).

Miks osaleda?[muuda lähteteksti]

Fotograafia ajalugu Eestis ulatub 19. sajandi esimesse poolde (vaata "Dagerrotüüpia Eestis"). Selle aja jooksul on siinne piirkond läbi teinud äärmiselt ulatuslikud muutused. Meil on küllaga vanu (ja mitte nii vanu) fotosid paikadest, mis on tänaseks tundmatuseni teisenenud või ka vastupidi – muutunud üllatavalt vähe. Nende muutuste talletamine on tarvilik nende paremaks teadvustamiseks ning Eesti ajaloo jäädvustamiseks. Aga lisaks tarvidusele on see ka põnev viis ajalugu tundma õppida ja teistele näidata.

Kõik kohad meie ümber muutuvad. Vahel on muutus ainult sedavõrd aeglane, et me ei pruugi seda põgusal vaatlusel märgata.

Inspiratsiooniks väljavõte ajasammufotosid Jaan Künnapi (Vikipeedia aasta fotograaf 2019) fotoseeriast aastail 2013–2016:

Kuidas osaleda?[muuda lähteteksti]

Ajapaik
Ajapaik
Vahur Puik tutvustamas Ajapaiga äppi Helsingi Linnamuuseumis

Vikipeediasse panustamiseks on alustuseks sobilik luua konto. See on kiire ja lihtne ning antud konto töötab kõigis Wikimedia projektides (sh Wikimedia Commonsis).

Ajapaik on loodud Eestiga seotud ajaloolise vaatelise pildimaterjali asukohamärgendamiseks ning pildimaterjalile nüüdisajal tehtud refotode lisamiseks. Sinna on võimalik sisse logida oma Wikimedia kontoga. Ajapaigal on olemas Androidi mobiiliäpp, mis lihtsustab oluliselt refotode tegemist. Kampaanias osalejateks loetakse inimesed, kes lisavad septembri jooksul refotosid Eesti kultuurimälestistest.

Äpp võimaldab tuvastada enda asukohale kõige lähemaid ajaloolisi fotosid, mida saab üle pildistada ning lubab seeläbi avastada selle paiga ajalugu. Veel kaardistamata pilte saab otsida kirjelduse järgi. Äpiga on refotode pildistamine väga mugav, sest ülepildistamisvaates kuvatakse nutiseadme ekraanile vana foto poolläbipaistvalt, mis teeb ajaloolise foto tänapäevase vaatega täpselt kohakuti asetamise eriti lihtsaks. Ajapaiga veebilehel on aga hõlbus lisada vanadele fotodele koordinaate, sest ainult seeläbi saab neid maastikule asetada ehk muuta fotosid leitavaks nende tegemise koha järgi.

Refoto töötuba Helsingis

Refotod avaldatakse CC BY 4.0 litsentsi all, mis tähendab, et need on vabalt kasutatavad, kuid kasutaja peab viitama autorile. Märkus: erinevalt enamusest Euroopa riikidest puudub Eesti autoriõiguse seaduses panoraamivabadus ehk me ei saa vabade litsentside all Vikipeedias levitada selliseid fotosid, kus pildi keskseks objektiks on hoone või skulptuur, mille looja surmast ei ole möödas üle 70 aasta (v.a juhul, kui selleks on arhitekti või skulptori luba; nt üleval toodud fotode puhul on Hilton Tallinn Park hotell arhitekt Meelis Press andnud eraldi loa, et tema loomingut tohib vabalt jäädvustada ning neid fotosid vabalt levitada).

Iseäranis oodatud on osalemine koolides. Refotograafia aitab paremini mõista kodupaiga ajalugu ja võib-olla põnevaks tegevuseks värskes õhus. Ühtlasi on see hea viis tundma õppida Eesti kultuuripärandit. Kas sa tead, millised kultuurimälestised on paiknevad sinu kodukohas?

Mida ligilähedasemalt õnnestub kopeerida algset fotot ehk säilitada täpne foto tegemise asukoht, sama võttenurk, ilmastiku- ja valgusolud, seda parem. Tähelepanu tasub pöörata ka fotode kvaliteedile. Küll ei tasu lasta sellel ennast piirata – ka foto, mis ei ole ideaalselt õnnestunud, sisaldab tegelikult väga palju kasulikku informatsiooni ning õpitakse just nimelt tegemise käigus.

Kampaania raames toimus refotograafiat tutvustav loeng 8. septembril Tartus Eesti Üliõpilaste Seltsi majas algusega kell 19. Samuti tutvustas Vahur Puik refotograafiat 1. oktoobril Tallinnas (ettevõtmine toimus Rahvusraamatukogu kohvikus Poogen algusega kell 17.15).

Oru loss. Carl Sarapi foto 1930ndatest
Peeter Arro refoto 2020. aastast
Tauno Rahnu refoto 2018. aastast

Kampaania auhinnafond oli 500 eurot, mis jagati usinamate osalejate vahel. Tunnustuse pälvisid Peeter Arro, Tauno Rahnu, kasutaja M K, Lea Pihlak ja Tiina Kangro.


Kuidas veel panustada?[muuda lähteteksti]

  • Levita teavet refotograafia kohta oma foto- ja ajaloohuvilistele tuttavatele.
  • Siit näed, et millistest kultuurimälestistest ei ole Vikipeedias (või täpsemalt Wikidatas) veel fotot. Ka need vajavad tuleviku tarbeks ülesvõtmist. Kohati on küll uuemate hoonete ja skulptuuride puhul pildi puudumise põhjuseks panoraamivabaduse puudumine Eestis.
  • Lisaks tänapäevastele fotodele on vikikeskkonda alati oodatud ka vanemad fotod. Oled teinud fotosid ajaloolistest sündmustest (nt Balti ketist) või tänaseks kadunud/muutunud objektidest? Lisa need Commonsisse!
  • Soovid korraldada mõnda (re)foto retke? Võta meiega ühendust!

Küsimustele vastavad Ivo Kruusamägi (ivo ätt wikimedia.ee) ja Vahur Puik (vahur ätt ajapaik.ee).

Välislingid[muuda lähteteksti]

Lugemist