Mine sisu juurde

Vikipeedia:Tallinna Ülikool/Molekulaarse biokeemia ja ökoloogia magistrantide seminarid

Allikas: Vikipeedia

See on TLÜ Loodus- ja terviseteaduste instituudis toimuvate molekulaarse biokeemia ja ökoloogia magistrantide seminaride töölehekülg. Siia lehele lisa enda kasutaja alamlehe link.

Lisa allpool loetelusse enda nimi ja selle järele oma artikli link. Selleks vajuta ülevalt "Muuda lähteteksti" ja trüki sisse järgnev tekst: # Eesnimi Perekonnanimi Kasutaja:Kasutajanimi/Artikliteema. Vajuta ülevalt "Muuda lähteteksti" ja näed näidist, kuidas Marko seda teinud on.

Aine raames koostatud artiklid:

 1. Näidis Marko Vainu - Kasutaja:Marko.Eesti/Savalduma karstiala
 2. Mairis Õispuu- Kasutaja:Maoisp/Inimese mikrobioomi kujunemine
 3. Aleksandra Ivanov - Kasutaja:AleksandraIvanov/Rahhiit
 4. Ursula Mikelsaar-Kasutaja:Mikelsaar/Meeste viljatus
 5. Gizi Golt- Kasutaja:Gizigolt/FASTA formaat
 6. Evelyn Karotamm- Punetised
 7. Triin Mäesalu - Viljatus
 8. Kaisa Rõngas - Kasutaja:Kaisa Rongas/Reoloogia
 9. Liisi-Ann Karro - Kasutaja:Liisiann/Lyssaviirus
 10. Kaisa Laar - Kasutaja:Kaisall/Angiotensiin
 11. Anna Moskaljova - D-hepatiidi viirus
 12. Liina Teder - Kasutaja:LiinaTeder/Aplastiline aneemia
 13. Maria Masik – Kasutaja:MariaMasik/Fukoidaan
 14. Kirill Meresmaa - Kasutaja:Kir.Mer/Inimestele pataloogilised mikroseened
 15. Anastasija Petrova - Plasti lisaained
 16. Edgar Lainelo - Kasutaja:EdLainelo/Järjestuse joondamine
 17. Anett Välimets - Kasutaja: AnettV/Metall-fenoolne võrgustik
 18. Laura Paju - Kaltsiumi_ioonikanalid

Alustamine[muuda lähteteksti]

Selleks, et oleks võimalik artikliga rahulikult ja segamatult toimetada, loo see enda kasutaja alamlehele. Selleks kirjuta allolevasse kasti (Kasutaja:Sinu kasutajanimi/Artiklinimi), kus "Kasutaja:Sinu kasutajanimi" märgib Sinu kasutajalehekülge ning "/Artiklinimi" esitab alamlehe nime. Ülaltoodud näite puhul Kasutaja:Marko.Eesti/Savalduma karstiala

Võimaldamaks teistele selle leidmist, lisa kindlasti artiklile viitav link käesoleva artikli algusesse. Kui artikkel on valmis, saab selle kasutaja alamlehelt teisaldada avalikule, otsingumootoriga leitavale lehele.

Teemat valides pööra tähelepanu juba Vikipeedias olevale sisule. Kui sel teemal on korralik artikkel, siis vali midagi muud. Vaata ka seda, mida teised on valinud ja ära teemat korda.

Artikli koostamine[muuda lähteteksti]

Kui Vikipeedias on juba midagi olemas, siis ära alusta nullist, vaid kopeeri selle artikli tekst oma alamlehele ja täienda-paranda seda.

Artikli koostamisel oleks igati kasulik abiks võtta spikrit ja tutvuda artiklite kvaliteedikriteeriumitega. Eeskujuks sobivad hästi head artiklid (nt andesiit, hall nulg ja Mart Saar) ning A-klassi artikleid.

Artikli tekst peab olema entsüklopeediline ning kindlasti ei tohi kopeerida teiste autorite loodut (plagiaat ehk loomevargus on lubamatu).

Artikli sisu võib vabalt koostada alguses väljaspool Vikipeediat, oma arvuti tekstidokumendis. Selle alamlehele salvestamise ning vastavalt nõuetele vormindamise saab jätta lõppu (aga arvesta, et selleks kulub ka veidi aega). Enne salvestamist kasuta kindlasti "Näita eelvaadet" nuppu ja salvesta alles siis, kui artikli sisu ja väljanägemisega rahule jääd.

Vormistamine on lihtne, see seisneb suuresti ainult siselinkide ja allikaviidete ning alapealkirjade korrektsel viisil lisamises.

Artikli mustandi loomine oma tekstidokumenti[muuda lähteteksti]

Artikli sisu võib vabalt koostada alguses väljaspool Vikipeediat, oma arvuti tekstidokumendis. Selle alamlehele salvestamise ning vastavalt nõuetele vormindamise saab jätta hilisemaks. Tekstidokumenti artikli mustandit koostades pane tähele:

 • Pööra tähelepanu juba Vikipeedias olevale sisule. Kui Sinu teemal on artikkel juba olemas, siis kopeeri selle artikli tekst ja täienda-paranda seda.
 • Artikli alguses on pealkiri paksus kirjas, millele järgnevad n-ö definitsioon ja sissejuhatus (vt teiste Vikipeedia artiklite algusi).
 • Liigenda artikkel peatükkideks.
 • Viita alati, kui kasutad kirjandus- ja andmeallikaid. Kasuta endale mugavat viitamissüsteemi, mis oleks artikli üleslaadimisel kergesti hoomatav, nt numbrilist viitamist.
 • Viimane peatükk on "Viited". Selle järele võib tulla peatükk "Välislingid". Need "viitavad tavaliselt kõnealuse isiku või organisatsiooni enda kodulehele ja autoriteetsete andmebaaside või kogumike sissekannetele, mis on täielikult pühendatud artikli teemale".

Tekkinud küsimustele võib leida vastused juhendist. Sealt saad vaadata ka seda, kuidas on mõni konkreetne artikliosa vormistatud, kuidas lisada viiteid ja pilte ning mil viisil sisestada tabeleid.

Abimaterjalid[muuda lähteteksti]