Vändra mõis

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel on Vana-Vändra mõisast; oli ka Uue-Vändra mõis; kirikumõisa kohta vaata Vändra kirikumõis

Vändra mõis (saksa keeles Fennern), hiljem ka Vana-Vändra mõis (saksa keeles Alt-Fennern), oli rüütlimõis Vändra kihelkonnas Pärnumaal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1571. aastal läänistas Zygmunt II August Heinrich Schenkingile varem viimase vennale Dietrich Schenkingile kuulunud Vändra küla ja vakuse, millest kujuneski Vändra mõis. 1586. aastal läks valdus Heinrich vennapojale Georg Schenkingile, kes oli Võnnu kastellaan. Teda on mainitud Vändra omanikuna veel 1599. aastal.

Pärast piirkonna minekut Rootsi valdusse konfiskeeris riik mõisa. 1624. aastal läänistas Gustav II Adolf Vändra mõisa šoti päritolu sõjaväelasele James Scottile (ka Jakob, Jacob; suri 1635), kellelt päris mõisa tema poeg Jacob, kes oli samuti sõjaväelane. Kuna viimane oli aga lastetu, läks mõis tema õele Christinale ja õemehele Thomas Kinnemondile (suri 1657), kes oli samuti šoti päritolu Rootsi sõjaväelane. Nende pärijaks oli tütar Christina, kelle abikaasa James Bennet (suri 1690) oli šotlasest ohvitser Rootsi teenistuses. Seejärel päris mõisa nende tütar Johanna, kes oli abielus major Gustav Wilhelm von Meyeriga. Seejärel sai mõisnikuks nende poeg, major Karl Wilhelm von Meyer (suri 1767). Pärast teda valdasid mõisa tema tütar Johanna Juliane (1750–1774) ja väimees Karl Ludwig von Krüdener (1737–1778)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]