Theodor Luts

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Theodor Luts
Theodor Luts by Voldemar Markus.jpg
Sündinud 14. august 1896
Palamuse, Eesti
Surnud 24. september 1980
São Paulo, Brasiilia
Rahvus eestlane
Amet filmioperaator, filmilavastaja

Theodor Luts (14. august 1896 Palamuse, Palamuse kihelkond24. september 1980 São Paulo, Brasiilia) oli Eesti Vabadussõja veteran, Eesti filmioperaator ja filmirežissöör.[1][2]

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Theodor Luts õppis Simuna kihelkonnakoolis ja Tartu kaubanduskoolis. 1914.–1918. aastani õppis ta Pihkvas ja Peterburis kommertsgümnaasiumis, mille ka lõpetas. Seejärel õppis ta Tartu Ülikoolis keemiat ja majandust ja käis Tallinna sõjakoolis. Filmikunsti kohta omandas ta teadmisi Pariisis ja Berliinis.

Eesti Vabadussõjas osales Theodor Luts Kuperjanovi partisanina.[1]

1927. aastal rajas Luts Tartus ettevõtte Tartu Filmiühing (hiljem Siirius-Film ja Th. Lutsu Filmiproduktsioon). Samal aastal lavastasid Theodor Luts ja tema abikaasa Aksella Luts esimese Eesti täispika mängufilmi "Noored kotkad", mille stsenaariumi autor oli Aksella Luts. Järgmisena valmis “Vahva sõdur Joosep Toots”.

Soome filmi "Vaimoke" võtted 1936. aastal. Paremal operaator Theodor Luts.

1931. aastal valmis neil 10-osaline vaatefilm "Kas tunned maad?" ja kultuuriantropoloogiline dokumentaalfilm "Ruhnu". Samal aastal valmisid "Noorsõduri esimesed päevad", milles ta jäädvustas kaitsevägede elu, ja õppefilm "Gaas! Gaas! Gaas!".

Koostöös soomlastega lõid Lutsud 1931. aastal Eesti esimene heli- ja tantsufilmi "Päikese lapsed". Pärast filmi edukat läbilööki töötas Luts Eesti Kultuurifilmis ja tegi 1933. aastast alates tosina aasta jooksul edukat karjääri Soomes Helsingis, kus ta oli 1936. aastast “Suomi Filmipeaoperaator. Seal valmisid filmid "Salainen ase" (1943) ja "Varjoja Kannaksella" (1943).

Teise maailmasõja lõpu eel, aastal 1944 otsustasid Lutsud poliitiliselt ebakindlast Soomest lahkuda ning siirdusid 1946 Rootsi kaudu Brasiiliasse, kus Theodor Luts tegeles peamiselt filmiaparaatide ekspordiga, kuid jätkas ka tööd mängufilmi operaatorina. 1950. aastal valmis tal seal film "Caraça, Porta do Céu". Koos Aksellaga tegi ta ka dokumentaal- ja reklaamfilme.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Theodor Luts oli kirjaniku Oskar Lutsu noorem vend[1] ning abielus Aksella Hildegard Lutsuga (10. oktoober 19058. jaanuar 2005)[3].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]