Tetris

Allikas: Vikipeedia

Tetris (vene keeles Тетрис) on mõistatuse tüüpi videomäng, mis ilmus esmakordselt Nõukogude Liidus 6. juunil 1984 ning 1986. aastal Põhja-Ameerikas.

Mängu töötas välja ja programmeeris Aleksei Pažitnov, kes tuletas mängu nime arvulisest eesliitest tetra- (mängutükid koosnevad neljast osast) ja tennisest, mis on Pažitnovi lemmikspordiala.

Tetris oli esimene tarkvara, mida imporditi NSV Liidust Ameerika Ühendriikidesse, ning on siiani üks populaarsemaid ja levinumaid mänge maailmas. Seda võib mängida nii arvutites, mängukonsoolidel, mänguautomaatides, pihuseadmetes kui ka mobiiltelefonides. Ekraaniks on kasutatud isegi majaseinu.

Tetris on Guinnessi rekordite raamatu järgi enim porditud arvutimäng ja Tetrise koodimist kasutatakse uue programmeerimiskeele õppimisel esimese ülesandena vm harjutusliku koodimisprojektina Hello worldi suitsutesti järel. Algse Tetrise programmeeris Pažitnov Electronika 60 tekstirežiimis ja Pascalis, selle portis tema tellimusel IMB PC peale Turbo Pascalis toona 16-aastane Vadim Gerassimov, kes lisas mängule värvid ja edetabeli.

Mängu põhimõte[muuda | muuda lähteteksti]

Originaalsed tetrise klotsid. Mängu eri variantides võib neid olla rohkem ja teise kujuga

Klassikalises tetrises on seitse erinevat mängutükki, mis koosnevad neljast võrdsest osast. Need langevad mänguväljal suvalises järjekorras ülevalt alla.

Mängija ülesanne on paigutada klotsid mänguvälja põhja nii, et need moodustaksid katkematu ja aukudeta rivi.

Kui üks rida saab täis, siis see kaob ning "torni" kõrgus väheneb selle võrra.

Mida rohkem ridu täis saadakse, seda suuremaks kasvab mängu skoor ja ka klotside langemise kiirus.

Kui mängutükid jõuavad mänguvälja ülemisse otsa ning takistavad uute klotside langemist, saab mäng läbi.

Eeldades, et klotsid langevad täielikult juhuslikult, kaotab teoreetiliselt iga mängija, ent selle juhtumiseks kuluks väga palju aega.

Tetris Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis kirjutatud Tetrise tüüpi mängudest on olnud levis näiteks Assembleris kirjutatud Totrus (1988-1990), Juku peal levitati 1990. aastal vähemalt kolme eri varianti mängust, sh Pascalis programmeeritud hiirega juhitav Tetris, hilisematest MS-DOSil Assembleris programmeeritud graafiline ja helitaustaga Tetriz (1995), mitme mängijaga reaalaja võistlusvariant DarkSide Tetris (2002, 2007), milles on korraldatud ka avalikke turniire.

Tetrise programmeerimine on Ussimängu kõrval olnud standardülesandena Eesti ülikoolide programmeerimiskursuste kavades.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]