Mine sisu juurde

Stepan Halturin

Allikas: Vikipeedia
Stepan Halturin

Stepan Halturin (vene keeles Степан Николаевич Халтурин; 2. jaanuar 1857 (vkj. 21. detsember 1856) Halevinskaja, Vjatka kubermang3. aprill 1882 Odessa) oli vene revolutsionäär ja terrorist.

1875. aasta algul asus ta elama Peterburi. Samal sügisel tutvus ta Georgi Plehhanoviga, kes tutvustas talle revolutsioonilisi ideid ja tõmbas ta kaasa liikumisse Narodnaja Volja. Halturin oli seal aktiivne ja tõusis liikumise juhtide sekka.

Halturinil tekkis ettekujutus, et kui tsaar Aleksander II tappa, siis järgneb sellele kogu riigis suur segadus, mis lõpeb teistsuguse ühiskonna rajamisega. Selle eesmärgi saavutamiseks korraldas ta 17. veebruaril 1880 plahvatuse Talvepalees eesmärgiga tappa Aleksander II. Plahvatuse ajal pidid pidulikul lõunasöögil viibima tsaar, tema naine Marija Aleksandrovna, tsaarinna vend Alexander von Hessen und bei Rhein ja viimase poeg Bulgaaria tsaar Aleksander. Kuid külalised jäid pool tundi hiljaks ja sellepärast toimus plahvatus ajal, mil söögisaalis polnud kedagi. Selle asemel hukkusid 11 ihukaitsjat, kes olid kõik hiljuti lõppenud Vene-Türgi sõjas kangelaslikkust ilmutanud sõdurid, ja 56 inimest (peamiselt sõdurid) said vigastada.

1. märtsil 1881 õnnestus Narodnaja Voljal siiski Aleksander II tappa, kuid oodatud rahvarahutused jäid tulemata ja ühiskonnakorras ei muutunud miski vabamaks. Samast aastast oli Halturin Narodnaja Volja täitevkomitee liige.

Halturin pages Odessasse, kus tappis 18. märtsil 1882 koos Nikolai Želvakoviga Kiievi sõjaväeringkonna prokuröri kindralmajori Vassili Strelnikovi. Selles oli neil eeskujuks Sergei Stepnjak-Kravtšinski, kes oli 1878 tapnud Peterburis sandarmeeria ülema Nikolai Mezentsovi ja põgenenud välismaale. Kuid Halturinil ja Želvakovil ei õnnestunud põgeneda, sest rahvas pidas nad kohapeal kinni. Mõlemad ütlesid pärast kinnipidamist valenime ja selle all mõistetigi mõlemad surma. Alles pärast nende hukkamist selgus, et Strelnikovi tapnud mees oli sama, kes korraldas plahvatuse Talvepalees.

19231992 kandis Halturini nime Orlovi linn Kirovi oblastis.