Narodnaja Volja

Allikas: Vikipeedia

Narodnaja Volja oli 19. sajandil Venemaa Keisririigis tegutsenud poliitiline partei, kes oma poliitilises võitluses peale poliitilise agitatsiooni kasutas ka terrorismi. Parteil oli laialdane filiaalide võrgustik Venemaa Keisririigis (90), oma allorganisatsioonid, mis olid suunatud talupoegade, üliõpilaste, sõjaväelaste keskkonnale ning "Punase Risti" organisatsioon oma liikmete abistamiseks.

Parteil oli oma allorganisatsioonid välismaal – Pariisis ja Londonis, kus ta andis välja ka tolle aja kohta suure tiraažiga (3000–5000) 3–5 ajalehte ja ajakirja.

Partei tekkis 1879. aastal senise poliitilise liikumise Zemlja i Volja («Земля и воля») lagunemisel. Partei nõudis Venemaa Keisririigis (monarhi ainuvõimuga riigis) demokraatlike muudatuste tegemist: Asutava Kogu kokkukutsumist, üleüldise valimisõiguse võimaldamist, alalise rahvaesindusorgani moodustamist, sõna-, trüki-, südametunnistusevabadust, armeeteenistuse asendamist vabatahtlikkuse alusel moodustatava sõjaväega ja maa andmist talupoegadele.

Liikumise juhid[muuda | muuda lähteteksti]

Narodnaja Volja Täitevkomitee liikmed (liikmete arv tõusis ajutiselt kuni 31 liikmeni):

Next.svg Pikemalt artiklis 17-ne protsess.

Terrorism[muuda | muuda lähteteksti]

Oma aktiivse terroriperioodi jooksul aastail (18791884) tapeti Narodnaja Volja Sõjalise organisatsiooni poolt:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]