Simpsonid

Allikas: Vikipeedia
Merge-arrow.svg See artikkel on esitatud liitmiseks artikliga Simpsonid (1. hooaeg). Lisateavet artikli arutelust
Simpsonid
The Simpsons
Žanr joonissari
Käsikiri James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Peaosades Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Riik Ameerika Ühendriigid Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Telekanal FOX
Toodang 17. detsember 1989 –
Hooaegu 26
Jagusid 566 (seisuga 15.02.2015}
Jao kestus 22–25 minutit
Eesti kanal TV3, TV6
Tunnusmuusika
Helilooja Danny Elfman

"Simpsonid" on Ameerika Ühendriikide joonissari, mille autor on Matt Groening. "Simpsonid" on võitnud nii Emmy kui ka Peabody auhinna. Sari tegi Matt Groeningi kuulsaks ning tõi telekanalile FOX palju uusi vaatajaid. "Simpsonite" eelkäijaks oli "Tracey Ullmani Show", kus Simpsonite perekond esimest korda ekraanile ilmus.

"Simpsonid" on üks vanemaid teleekraanil jooksvaid sarju. "Simpsonite" debüüt oli 17. detsembril 1989 ja 18. hooaja lõpuks oli "Simpsonitel" juba 400 osa. 2007. aastal valmis ka täispikk film. "Simpsonid" on kõige kauem televisioonis jooksnud Ühendriikide päritolu situatsioonikomöödia, animaprogramm ning 2009. aastast ka kõige kauem vaadatavaimal ajal (prime time) jooksnud Ühendriikide päritolu telesari.

"Simpsonid" on satiiriline paroodia Ameerika Ühendriikide elustiiliga keskklassi perekonnast, kuhu kuuluvad pereisa Homer, pereema Marge, poeg Bart ning tütred Lisa ja Maggie. Joonissarja tegevus toimub väljamõeldud linnas nimega Springfield. Sari näitab lähemalt inimesi, Ühendriikide kultuuri, rahvast tervikuna ja televisiooni ennast.

"Simpsonid" tuntakse ära juba oma algusklipi järgi, milles näidatakse kõiki sarja tegelasi ning mis lõpeb üldjuhul Simpsonite elutoa diivanile kogunemisega.

7. oktoobril 2011 tehti teatavaks, et 24. hooaeg jääb Simpsonitele viimaseks ning maailmakuulsa animasarja tootmine lõpetatakse, kuid juba 8. oktoobril 2011 tehti teatavaks, et pärast 24. hooaega tuleb siiski ka 25. hooaeg. Praeguseks käib USAs juba 26. hooaeg.

Tähtsamad tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Tähtsamate tegelaste hääled[muuda | muuda lähteteksti]

Dan Castellaneta Homer Simpson Grampa Simpson Barney Gumble
Julie Kavner Marge Simpson Selma Bouvier Patty Bouvier
Nancy Cartwright Bart Simpson Nelson Muntz Rodd ja Todd Flanders
Yeardley Smith Lisa Simpson