Simpsonid

Allikas: Vikipeedia
Simpsonid
The Simpsons
Logo The Simpsons.svg
Žanr joonissari
Stsenarist James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Peaosades Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Tunnusmuusika helilooja Danny Elfman
Riik Ameerika Ühendriigid Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Hooaegu 28
Jagusid 618 (seisuga 21.5.2017}
Tootmine
Jao kestus 22–25 minutit
Linastamine
Kanal FOX
Esmaeeter 17. detsember 1989 –
Eesti kanal TV3, TV6
Välislingid
Ametlik koduleht
Sissekanne IMDb-s

"Simpsonid" on Ameerika Ühendriikide joonissari, mille autor on Matt Groening. "Simpsonid" on võitnud nii Emmy kui ka Peabody auhinna. Sari tegi Matt Groeningi kuulsaks ning tõi telekanalile FOX palju uusi vaatajaid.

"Simpsonid" on üks vanemaid teleekraanil jooksvaid sarju. "Simpsonite" debüüt toimus 19. aprillil 1987 "Tracey Ullman Show" varieteeprogrammi kolmandas episoodis (siis oli tegu veel 1-2-minutiste sketšidega). Groening oli toona tuntud "Life in Hell" ("Elu Põrgus") koomiksiartistina, mis jäi silma produtsent James L. Brooksile, kes pakkus 1985. aastal Groeningile võimalust teha tema koomiksisarjast lühianimatsioon tulevase Tracey Ullmani sarja jaoks. Groening aga kartis kaotada autoriõigust koomiksi üle ning otsustas hoopis täiesti uue koomiksi luua, mille jaoks joonistas ta väga algelise Simpsonite perekonna, pannes neile nimed omaenda pereliikmete järgi. Homeri ja Marge'i häälnäitlejateks valiti Tracey Ullmani sarja peanäitlejad Dan Castellaneta ja Julie Kavner, laste häälnäitlejateks valiti Nancy Cartwright ja Yeardley Smith. Kokku valmis kolme aasta jooksul 48 lühisketši, viimane jõudis eetrisse 14. mail 1989.

Lühisketšid osutusid väga populaarseks, mispeale otsustati "Simpsonitest" teha eraldi pooletunnine sari. Esimene Simpsonite enda episood, "Simpsonite jõulud" jõudis eetrisse 17. detsembril 1989. 18. hooaja lõpuks 2007. aastal oli "Simpsonitel" juba 400 osa. 2007. aastal valmis ka täispikk film. "Simpsonid" on kõige kauem televisioonis jooksnud Ühendriikide päritolu situatsioonikomöödia, animaprogramm ning 2009. aastast ka kõige kauem vaadatavaimal ajal (prime time) jooksnud Ühendriikide päritolu telesari. 2016. aastal, 28. hooajal, jõudis eetrisse Simpsonite 600. episood, ning hooaja viimane episood oli 618.

"Simpsonid" on satiiriline paroodia Ameerika Ühendriikide elustiiliga keskklassi perekonnast, kuhu kuuluvad pereisa Homer, pereema Marge, poeg Bart ning tütred Lisa ja Maggie. Joonissarja tegevus toimub väljamõeldud linnas nimega Springfield. Sari näitab lähemalt inimesi, Ühendriikide kultuuri, rahvast tervikuna ja televisiooni ennast.

"Simpsonid" tuntakse ära juba oma algusklipi järgi, milles näidatakse kõiki sarja tegelasi ning mis lõpeb üldjuhul Simpsonite elutoa diivanile kogunemisega.

7. oktoobril 2011 tehti teatavaks, et 24. hooaeg jääb Simpsonitele viimaseks ning maailmakuulsa animasarja tootmine lõpetatakse, kuid juba 8. oktoobril 2011 tehti teatavaks, et pärast 24. hooaega tuleb siiski ka 25. hooaeg. Praegu käib USAs juba 29. hooaja tootmine. Siiski on kriitikute arvates sarja kvaliteet alates 10. hooajast ainult alla käinud.

Eestis jõudsid Simpsonid esimest korda teleekraanile TV3s 5. septembril 1997 kell 19:55.[1][2][3]

Tähtsamad tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Tähtsamate tegelaste hääled[muuda | muuda lähteteksti]

Dan Castellaneta Homer Simpson Grampa Simpson Barney Gumble
Julie Kavner Marge Simpson Selma Bouvier Patty Bouvier
Nancy Cartwright Bart Simpson Nelson Muntz Rodd ja Todd Flanders
Yeardley Smith Lisa Simpson