Simpsonid

Allikas: Vikipeedia
Simpsonid
The Simpsons
Logo The Simpsons.svg
Žanr joonissari
Stsenarist James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Peaosades Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Tunnusmuusika helilooja Danny Elfman
Riik Ameerika Ühendriigid Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Hooaegu 26
Jagusid 566 (seisuga 15.02.2015}
Tootmine
Jao kestus 22–25 minutit
Linastamine
Kanal FOX
Esmaeeter 17. detsember 1989 –
Eesti kanal TV3, TV6
Välislingid
Ametlik kodulehekülg
Sissekanne IMDb-s

"Simpsonid" on Ameerika Ühendriikide joonissari, mille autor on Matt Groening. "Simpsonid" on võitnud nii Emmy kui ka Peabody auhinna. Sari tegi Matt Groeningi kuulsaks ning tõi telekanalile FOX palju uusi vaatajaid. "Simpsonite" eelkäijaks oli "Tracey Ullmani Show", kus Simpsonite perekond esimest korda ekraanile ilmus.

"Simpsonid" on üks vanemaid teleekraanil jooksvaid sarju. "Simpsonite" debüüt oli 17. detsembril 1989 ja 18. hooaja lõpuks oli "Simpsonitel" juba 400 osa. 2007. aastal valmis ka täispikk film. "Simpsonid" on kõige kauem televisioonis jooksnud Ühendriikide päritolu situatsioonikomöödia, animaprogramm ning 2009. aastast ka kõige kauem vaadatavaimal ajal (prime time) jooksnud Ühendriikide päritolu telesari.

"Simpsonid" on satiiriline paroodia Ameerika Ühendriikide elustiiliga keskklassi perekonnast, kuhu kuuluvad pereisa Homer, pereema Marge, poeg Bart ning tütred Lisa ja Maggie. Joonissarja tegevus toimub väljamõeldud linnas nimega Springfield. Sari näitab lähemalt inimesi, Ühendriikide kultuuri, rahvast tervikuna ja televisiooni ennast.

"Simpsonid" tuntakse ära juba oma algusklipi järgi, milles näidatakse kõiki sarja tegelasi ning mis lõpeb üldjuhul Simpsonite elutoa diivanile kogunemisega.

7. oktoobril 2011 tehti teatavaks, et 24. hooaeg jääb Simpsonitele viimaseks ning maailmakuulsa animasarja tootmine lõpetatakse, kuid juba 8. oktoobril 2011 tehti teatavaks, et pärast 24. hooaega tuleb siiski ka 25. hooaeg. Praegu käib USAs juba 28. hooaja tootmine. Siiski on kriitikute arvates sarja kvaliteet alates 10. hooajast ainult alla käinud.

Tähtsamad tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Tähtsamate tegelaste hääled[muuda | muuda lähteteksti]

Dan Castellaneta Homer Simpson Grampa Simpson Barney Gumble
Julie Kavner Marge Simpson Selma Bouvier Patty Bouvier
Nancy Cartwright Bart Simpson Nelson Muntz Rodd ja Todd Flanders
Yeardley Smith Lisa Simpson