Sevastopol

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib linnast; ristleja kohta vaata artiklit Sevastopol (ristleja)

Sevastopol

ukraina Севастополь
(Sevastopol)
vene Севастополь
(Sevastopol)
krimmitatari Aqyar / Акъяр

Sevastopoli linna vapp
Sevastopoli vapp
Sevastopoli linna lipp
Sevastopoli lipp

Pindala: 1079 km²
Elanikke: 381 300 (2012)
Ametlikud keeled: vene ja ukraina
Sevastopoli asend
Sevastopoli laht
Vaade Sevastopolile

Sevastopol (eesti keeles varem Sevastoopol) on de jure keskalluvusega linn (1. järgu haldusüksus) Ukrainas Krimmi poolsaarel, Musta mere rannikul.

De facto on Sevastopol ajavahemikus 27. veebruar21. märts 2014 Venemaa Föderatsiooni poolt õigusvastaselt okupeeritud ja annekteeritud Ukraina territoorium (vt 2014. aasta Krimmi kriis).

Sevastopolis paiknes enne anneksiooni Ukraina mereväe peakorter ja mereväebaas. Seal asub ka Venemaa Musta mere laevastiku peakorter ja mereväebaas. 2010. aastal sõlmitud kokkuleppe kohaselt pidi baas jääma Venemaa käsutusse 2042. aastani.

Sevastopolis asub eesti skulptori Amandus Adamsoni uppunud laevade monument, mida on kujutatud ka linna vapil (koos sellega ka linna lipul).

2001. aasta andmetel oli Sevastopoli elanikest venelasi 71,6 %, ukrainlasi 22,4 %, valgevenelasi 1,6 %, tatarlasi 0,7 %, krimmitatarlasi 0,5 %, armeenlasi 0,3 % ja juute 0,3 %. Vene keelt räägib emakeelena 90,6 %, ukraina keelt 6,8 % elanikke.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Memoriaal "Madrus ja Sõdur" Sevastopolis

Esimesed vene laevad jõudsid Ahtiari sadamasse 1782. aastal ning 1784. aastal asutati Katariina II ukaasiga Sevastopoli linn.[2]

Uppunud laevade monument Sevastopolis

18. oktoobril 1921 loodi Krimmi Autonoomne Nõukogude Sotsialistlik Vabariik Vene NFSV koosseisus. Krimmitatarlased said autonoomia ning krimmitatari keel sai Krimmis vene keele kõrval ametliku staatuse.

Aastatel 19411944 oli Krimm okupeeritud Kolmanda Riigi ja Rumeenia poolt. Peale okupatsiooni lõppemist olid krimmitatarlased 18. mail (peamiselt Stalini algatusel) küüditatud Usbeki NSV kõrbealadele jm., 26. juunil küüditati vabariigist ka armeenlased, bulgaarlased ja kreeklased.

1945. aastal tühistati krimmitatarlaste autonoomia, Krimmi ANSV-st sai Krimmi oblast.

1948. aastal eraldati Sevastopol Krimmi oblastist, Sevastopolist sai Vene NFSV keskalluvusega linn.

19. veebruaril 1954 anti Krimmi oblast üle Ukrainale. Koos Krimmi oblastiga sai Ukraina NSV faktiliselt ka Sevastopoli linna, mis juriidiliselt siiski kinnitamist pole leidnud.

1978. aastal võeti vastu Ukraina NSV uus põhiseadus, mille kohaselt Sevastopolist sai Ukraina NSV keskalluvusega linn.

2014. aasta veebruari lõpust, kui Kiievis moodustati Ukraina ajutine valitsus, ei allu Sevastopol ametlikule Kiievile. 16. märtsil korraldas Krimmi Vabariigi Ülemnõukogu ebaseadusliku referendumi Krimmi poolsaare saatuse üle.[3] 20. märtsil kiitis Venemaa Riigiduuma heaks Sevastopoli liitumise Venemaa Föderatsiooniga föderaalalluvusega linnana. ÜRO ja enamik maailma riike seda ei tunnista.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]