Luhanski oblast

Allikas: Vikipeedia
Luhanski oblast

ukraina Луганська область
(Luhanska oblast)


Pindala: 26 684 km²
Elanikke: 2 167 802 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 81,2 in/km²
Keskus: Luhansk (de jure)
Sjevjerodonetsk (de facto)
Ametlikud keeled: ukraina

Luhanski oblast on 1. järgu haldusüksus Ukraina idaosas.

Oblast moodustati 1938. aastal, kui tema ala eraldati vanast Donetski oblastist. Kuni 1958. aastani ja aastail 1970–1990 kandis ta nime Vorošilovgradi oblast.

2014. aasta kevadest alates on oblasti lõunaosa Venemaa toetatud mässuliste valduses, kes on oblasti piires välja kuulutanud tunnustamata Luhanski Rahvavabariigi. Oblasti valitsusasutused viidi ajutiselt Luhanskist Sjevjerodonetskisse kuni 2022. aastal Vene väed ka selle linna okupeerisid ning septembri lõpus kogu oblasti annekteerisid.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Oblasti pinnamood on valdavalt tasandikuline. Lõunas ulatub Donetski kõrgustik 367 meetrini. Kliima on mõõdukalt mandriline. Jaanuari keskmine temperatuur jääb –6...–8 °C ja juuli oma 21...23 °C vahele, sademeid on kuni 450 mm aastas. Luhanski oblast asub stepi levialal.

Peamiseks maavaraks on kivisüsi.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Tegemist on olulise rasketööstuspiirkonnaga, kus juhtivateks majandusharudeks söetööstus, metallurgia, masinaehitus (transpordi- ja kaevandusmasinaehitus, metallurgia ja keemiatööstuse sisseseade), keemiatööstus, naftakeemia.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Oblasti ala läbivad mitmed olulised magistraalid: Harkivit Volgogradiga ühendavad raud- ja maantee, maantee Moskvast Rostovisse Doni ääres.

Luhanski oblasti kaudu tuleb Ukrainasse torujuhtmeid pidi maagaas Stavropolist ja Orenburgist, nafta Volga-äärsetest piirkondadest ning Põhja-Kaukaasiast.

Haldusjaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Oblast jaguneb halduslikult 8 rajooniks, millest vaid 4 on keskvalitsuse kontrolli all:

2020. aastani jagunes 18 rajooniks ja 14 oblastilise alluvusega linnaks:

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Peamiselt kaevanduslinnade rohkuse tõttu ulatub linnarahvastiku osakaal oblastis üle 85%.

Suuremad linnad:

Rahvuslik koosseis[muuda | muuda lähteteksti]

Oblasti elanikest on ukrainlasi 58%, venelasi 39% ning valgevenelasi 2%. Neile järgnevad arvukuselt tatarlased ja armeenlased.

Ukraina 2001. aasta rahvaloenduse andmetel pidas Luhanski oblasti elanikest emakeeleks vene keelt 68,84% ja ukraina keelt 30,01%.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]