Ivano-Frankivski oblast

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ivano-Frankivski oblast

ukraina Івано-Франківська область
(Ivano-Frankivska oblast)


Pindala: 13 928 km²
Elanikke: 1 377 496 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 98,9 in/km²
Keskus: Ivano-Frankivsk
Ivano-Frankivsk in Ukraine (claims hatched).svg

Ivano-Frankivski oblast on 1. järgu haldusüksus (oblast) Lääne-Ukrainas. See piirneb Lvivi oblasti, Taga-Karpaatia, Ternopili oblasti ja Tšernivtsi oblastiga. Lisaks on oblastil umbes 50 km piiri Rumeeniaga.

1919. aastal oli Stanislav Lääne-Ukraina Rahvavabariigi keskus. 19201939 kuulus oblasti maa-ala Poolale ja kandis nime Stanisławówi vojevoodkond. Kuni 1962 kandis piirkond Stanislavski oblasti nime.

Ivano-Frankivski oblast koosneb 14 rajoonist ja 5 oblastilise alluvusega linnast. Kokku on oblastis 765 küla ja 39 linnalist asulat, neist 15 linna. Suuremad linnad on Ivano-Frankivsk, Kaluš ja Kolomõja.

Oblast asub Karpaatides ning jaguneb maastikuliselt kolmeks: mäestik, eelmäestik ja jõeäärne tasandik. Kõrgeim tipp on Goverla (2061 m). Oblastit läbib paljude lisajõgedega Dnestri jõgi. Ivano-Frankivski oblast on üks kõige metsasemaid Ukrainas: 41% oblastist on kaetud metsaga, 40–45% on põllumajandusmaa.

Maavaradest leidub oblastis naftat, maagaasi, pruunsütt, turvast, fosforiiti, soola, liiva, mineraalvett ja kipsi.

42% rahvastikust elab linnades. 95% oblasti elanikkonnast on ukrainlased. Lisaks neile elab oblastis venelasi, poolakaid, juute, moldaavlasi, vähem hutsuule, lemkosid, boikosid jt.

Mägedes on õhutemperatuur keskmiselt 3–5 °C madalam kui ümbritsevatel aladel. Keskmine õhutemperatuur on jaanuaris –5 °C ja juulis 18 °C.

Ivano-Frankivski oblastis on suhteliselt heal järjel turism. Seal on 11 sanatooriumi ja muud turismikeskust. Talvel püsib mägedes lumi kuni 5 kuud ja võimaldab harrastada talisporti. Oblastis on ka 503 km² suurune Karpaadi rahvuspark.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]