Saue raudteepeatus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Saue jaamahoone (1996)
Saue raudteejaam.jpg

Saue raudteepeatus on raudteepeatus Harju maakonnas Saue linnas. Peatuskoht asub laiarööpmelise Tallinna–Keila raudtee ääres 19 km kaugusel Balti jaamast. Peatus jääb Padula ja Valingu raudteepeatuse vahele[1].

Ümberistumisvõimalus on Saue linnas Kuuseheki tänaval Raudteejaama bussipeatuses TallinnaSaue liinibussidele number 190[2] ja 208[3].

Kaheteelise raudtee vahel on üks perroon pikkusega 141 meetrit[4]. Peatuses peatuvad kõik Tallinnast Keilasse, Paldiskisse, Riisiperre ja Kloogaranda sõitvad elektrirongid. Piletihinnalt kuulub peatus II tsooni.[5]

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Saue (saksa Friedrichof) raudteepeatus rajati aastal 1872.

Tõenäoliselt aastal 1917 valmis Saue jaama puidust jaamahoone. Selles olid jaamakorraldaja ruum ja reisijate ootesaal. Selles oli ka üks korter jaamateenistuja perele.

Raudteejaamana oli Saue vajalik Tallinna–Keila esialgu ühe rööpmepaariga raudteelõigul rongide möödumise tagamiseks rongiliikluse tiheduse suurenemisel pärast esimest maailmasõda. Algselt oli selle lõigul ainult üks seda võimaldav raudteejaam Nõmmel, 1920. aastate keskelt alates lisandus veel sobivama asukohaga Pääsküla raudteejaam.

1926 avati Saue jaamahoones postiagentuur Saue Vaksal[6].

1970-ndatel rajati teine rööpapaar Valingult Saueni, mistõttu vähenes Saue kui raudteejaama tähtsus ja ta suleti kui raudteejaam. Edasi toimis endine jaam juba rongipeatusena (raudteepeatusena) ühe reisijateplatvormiga kahe tee vahel.

Alates 1990ndatest raudtee poolt kasutust mitte leidnud jaamahoone ooteruumis tegutses kauplus ja elamiseks kasutati ka hoones olnud elukorterit.[7]

Jaamahoone lammutati viletsa seisukorra tõttu 2011. aasta augustis-septembris.[8] Praegu on hoone asukohas haljasala.

Sügisel 2017 tähistati jaama asukoht mälestuskiviga. Kivi avati endise jaamahoone asukohal 27. augustil kell 18.29 suure rahvahulga osavõtul.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus
Icon train.svg
Raudteepeatus läänesuunalistel reisirongiliinidel
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Padula
Train station.svg
Saue
Valingu Human-go-next.svg