SCART

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
SCART-liidese kaablipistik
SCART-liidese pistikupesa
SCART.JPG

SCART ehk eurokonnektor on 21 kontaktiga liides audiovisuaalseadmete omavahel ühendamiseks. SCART-standard on loodud tele- ja raadiovastuvõtjate tootjate ühenduse e. Syndicat des Constructeurs d'Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs poolt. SCART-kaablitel on mõlemas otsas 21-kontaktiga isased pistikud ja seadmed on varustatud emaste pesadega.

SCART-standardit tuntakse ka kui Péritel (eriti Prantsusmaal, kus mõistet SCART kasutatakse vähe), 21-pin EuroSCART (Sharpi turundustermin toote reklaamimiseks Aasias), Euroconector[1] või EuroAV. Ameerikas nimetatakse SCART-liidest ka EIA Multiport-iks (EIA liides).

Euroopas on SCART kõige populaarsem audiovisuaalseadmete ühendamise liides ning on muutunud standardiks. Mujal maailmas ei ole SCART nii populaarne. Kuna SCART-liidest kasutatakse analoogsignaaliga sisu (stereoheli, komposiitvideo ja juhtsignaalid mõlemas suunas) edastamiseks, siis on see peatselt kasutuselt kadumas, kuna on tekkinud vajadus edastada digitaalseid signaale ning selle tarbeks on tekkinud uued standardid, nagu näiteks HDMI, mis suudab edastada ka HD-sisu (kõrgeraldusega video) ning mitmekanalilist heli. Samas on HDMI loodud algselt SCARTi jaoks loodud tööpõhimõtete najal, näiteks HDMI-CEC on tuletatud SCARTist.

Ametlik SCART-standard on CENELEC dokumendis nr. EN 50049-1. SCARTile viidatakse mõnikord ka kui IEC 933-1 standardile.

SCART-liides ilmus televiisorite külge 1977. aastal. Sellest sai alates 1980. aasta jaanuarist kõigi Prantsusmaal müüdavate uute telerite kohustuslik osa [2][3].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Conector SCART (Euroconector)". uvigo.es. 
  2. "La télé des années 80". croque-vacances.com. 
  3. "Le TI-99/4A et la Presse Informatique". perso.orange.fr/fabrice.montupet.