Rokkmuusika

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Rock-muusika)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Rokkmuusika on laialdane ja varieeruv levimuusika liik, milles meloodilist vokaali saadavad enamasti kitarr, trummid ja sageli ka basskitarr. Žanriti võivad pillid erineda, ka klahvpillidklaver ja süntesaator – on laialdaselt kasutusel.

Kuigi eesti keeles on olemas omasõnad "rokk" ja "rokkmuusika", mis on eelisterminid, võib sünonüümina kasutada ka ingliskeelset tsitaatsõna rock (ja rock-muusika), kuid ainult siis, kui tsitaatsõna on vastavalt reeglile pandud kursiivi ehk kaldkirja ja liitsõnas liidetud põhisõnaga sidekriipsu abil.

Rokkmuusika juured peituvad 1950. aastate rock'n'roll'is, rockabilly's ja rhythm and blues'is.

1950. aastatel tekkis instrumentaalne rock-muusika suund, sageli nimetatud surf-rock'iks, milles suur osa oli elektrikitarri ja muude elektroonsete muusikainstrumentide kasutamisel. Soome keeles hakati seda elektrikitarrimuusikat tabavalt nimetama rautalanka-muusikaks.

1960. aastatel tekkisid sulamžanrid pop'i, folgi ja džässiga.

1970. aastatel järgnes veel suurem rokkmuusika piiride avardamine, mille tagajärjel tekkis juurde rohkesti selliseid rokkmuusika alamžanreid nagu soft rock, blues rock, synth rock, progressiivne rokk, psühhedeelne rokk, eksperimentaalrokk, garage rock, punk rock, indie rock, noise rock, alternatiivrokk, hard rock ja heavy metal.

Tänapäeval on rokkmuusikal suur hulk edasiarendusi ja alamstiile, mille kategoriseerimiseks on mitmesuguseid võimalusi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]