Rjurik Golubjatnikov

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Rjurik Golubjatnikov (sündinud 19. juunil 1931 Kuressaares) on eesti arst USA-s.

Tema lapsepõlv möödus Muhus. See lõppes aastal 1941, kui perekond püssitoru ees seisis: isa küüditati ning ema kahe pojaga viidi Harku vanglasse. Aastal 1944 ebaõnnestus katse Rootsi pääseda ning pere saadeti Saksamaale, kus ta aastal 1949 lõpetas Geislingeni Eesti Gümnaasiumi. Samal aastal asus ta Saksamaalt USA-sse. Aastal 1954 lõpetas ta Millikini ülikooli ja võitles Korea sõjas. Aastal 1958 lõpetas ta rahvatervishoiu alal Michigani ülikooli, aastal 1964 kaitses samas epidemioloogia alal doktorikraadi.

Aastal 1954 sai tast New Yorgi ülikooli õppejõud. Aastal 1967 asutas ta immunoloogiaosakonna Wisconsini Ülikoolis, kus ta töötas pensionile minekuni aastal 1998, olles juhatanud ka Wisconsini Tervishoiulabori immunoloogiaosakonda. Ta arendas välja AIDS-i testpaneeli. Ta on nõustanud tervishoiuprojekte Peruus, Mehhikos, Kõrgõzstanis ja Kasahstanis.

Ta töötas Maailma Tervishoiuorganisatsiooni nõunikuna, aastast 1998 oli Maailmapanga konsultant Argentinas. Ta oli USA Rahukorpuse asutamiskomitee liige. Ta on kuulunud Ameerika Mikrobioloogia Akadeemiasse, Ameerika Rahvatervishoiu Assotsiatsiooni, ka rahvusvahelistesse organisatsioonidesse. Ta on avaldanud üle 60 teadustrükise.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa Dmitri Golubjatnikov oli arst, vend Oleg arvutiteadlane.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kes on kes? Kes on kus? Kaugete maade eestlased. Lühielulood. Vello Lään. Olion 2011