Ole Golubjatnikov

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ole Golubjatnikov (ka Oleg Golubjatnikov; 5. jaanuar 1930 Kuressaare4. jaanuar 2004 Syracuse) oli eesti päritolu USA arvutiteadlane.

Tema lapsepõlv möödus Muhus. See lõppes aastal 1941, kui perekond püssitoru ees seisis: isa küüditati ning ema kahe pojaga viidi Harku vanglasse. Aastal 1944 ebaõnnestus katse Rootsi pääseda ning pere saadeti Saksamaale, kus ta aastal 1949 lõpetas Geislingeni Eesti Gümnaasiumi. Samal aastal asus ta Saksamaalt USA-sse. Aastal 1953 jõudis ta Illinoisi ülikoolis bakalaureusekraadini, aastal 1954 magistrikraadini elektroonika ja arvutite alal.

Aastatel 19561970 töötas ta firmas General Electric arvutite ja radarite uurimis- ja arendusinsenerina, aastatel 19721976 juhatas ta omaasutatud arvutisüsteemide alast konsultatsioonifirmat, aastal 1977 pöördus ta tagasi General Electricusse juhtiva arvutispetsialistina.

Ta osales paljude USA info- ja kaitsesüsteemide väljatöötamisel, tegutsedes aastaid USA kaitsepoliitika infotehnika koordinaatorina. Ta võttis osa rohkem kui 80 arvutisüsteemi ja -võrgu ning 14 protsessori arendamisest; ta oli ka üks interneti loojaid. Ta oli üle 130 teadustrükise autor. Eesti Ameerika Fondi asutajaliige.

Tänu tema initsiatiivile arenes eesti meditsiinialane infrastruktuur, sealhulgas jõudis tänu temale Maarjamõisa haiglasse esimene kompuutertomograaf Eestis. Samuti oli ta Kellavere radarisüsteemi prototüübi üks konstruktoreid[1].

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema isa Dmitri Golubjatnikov oli arst, nagu ka tema vend Rjurik.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Postimees 16. jaanuar 2004 (Nekroloog)