Rihards Muciņš

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Rihards Muciņš (sündinud 1968) on Läti diplomaat. Ta oli 20052007 Läti Vabariigi suursaadik Eestis.

Muciņš lõpetas 1991. aastal Läti Ülikooli võõrkeelte teaduskonna. 1998. aastal täiendas end Oxfordi ülikoolis.

1991–1992 töötas ta Läti kultuuriministeeriumis, 1992–1994 oli Läti välisministeeriumi Ühendkuningriigi ja Beneluxi maade osakonna peaspetsialist. 1994–1997 töötas Läti välisministeeriumi pressisekretärina. Seejärel on töötanud samas 2. poliitikaosakonna direktorina, Läti Vabariigi presidendi välisasjade nõunikuna ja Läti suursaatkonnas USAs nõunikuna.

Aprillis 2006 astus ta erakonda Jaunais Laiks (Uus Aeg).

Suursaadikuna Tallinnas[muuda | muuda lähteteksti]

27. oktoobril 2005 esitas Muciņš president Arnold Rüütlile volikirja.

16. novembril 2005 avas ta koos Läti Akadeemilise Raamatukogu direktori Venta Kocerega Eesti Rahvusraamatukogus näituse "Johann Christoph Brotze joonistusi ja käsikirju Eesti- ja Liivimaast" Läti Akadeemilise Raamatukogu kogudest.

24.–26. novembril 2005 osales ta Balti Assamblee istungjärgul Tallinnas.

1. märtsil 2006 avas Muciņš Kuressaare linnuse keldrikorruse näitusesaalis näituse "Johann Christoph Brotze joonistusi ja käsikirju Eesti- ja Liivimaast Läti Akadeemilise Raamatukogu kogudest".[1]

16. juunil 2006 tähistas ta koos kohalike lätlastega saatkonnas jaanipäeva.

26. juulil 2006 kohtus Muciņš Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis minister Edgar Savisaarega, et arutada Savisaare ettepanekul Tallinna ja Riia vahelise raudteeühenduse taastamist.

11. augustil 2006 osales Muciņš Mustvees II Kalevipoja Kala- ja Veefestivali avamisel.

Ta osales Riias 26. novembril 2006 alanud julgeolekukonverentsil.

25. märtsil 2007 osales Muciņš Lindamäel märtsiküüditatute mälestustseremoonial.

20. septembril 2007 peatas suursaadik Muciņši Tallinnas Laagna teel politsei, sest ta juhtis autot vastassuunavööndis. Peatamisel selgus, et suursaadik oli roolis umbes 1,75-promillises joobes. Julgestuspolitsei saatis Muciņši koju ning politsei teavitas Eesti välisministeeriumi, kes saatis Läti välisministeeriumile noodi. Uudisteagentuuri LETA teatel kohtus suursaadik 21. septembril Eesti välisministri Urmas Paetiga ja tunnistas oma süüd. Muciņš ja Paet olevat jõudnud vesteldes kokkuleppele, et vahejuhtum ei tohiks mõjutada Eesti-Läti suhteid, ja sellepärast ei olevat Muciņš sellest Läti välisministeeriumile teatanud. Eesti välisministeerium on seda kohtumist eitanud. Eesti välisministeeriumi pressiesindaja Ethel Halliste sõnul on Muciņš siiski juhtunu pärast vabandanud. Suursaadik eitas agentuurile LETA oma purjusolekut ning viitas sellele, et politseinik oli talle kinnipidamisel öelnud kahe promilli asemel teistsuguse arvu. Tal ei olevat kombeks purjuspäi sõita; tema väitel pööras ta McDonald'si parklast välja pöörates valele poole, sest liikluskorraldus oli teetööde tõttu muutunud.

Läti välisministeerium sai teate suursaadiku käitumise kohta 24. oktoobril. Läti välisminister Artis Pabriks tunnistas samal päeval, et suursaadik on käitunud vastutustundetult ja teinud oma riigile häbi. Läti välisministeerium algatas seoses juhtunuga oktoobris Muciņši suhtes distsiplinaarjuurdluse. Juurdluse läbiviimise ajaks kutsuti Muciņš Riiga. 12. novembril 2007 otsustas Läti uus välisminister Māris Riekstiņš ta ametist tagasi kutsuda ning esitas president Valdis Zatlersile palve seda teha. President kutsus Muciņši tagasi.

Hiljem on Muciņš juhib Läti välisministeeriumis teist kahepoolsete suhete osakonda, mis tegeleb Läti ning Ameerika, Kariibi, Aasia, Aafrika ja Okeaania riikide suhetega.[2][3][4]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]