Queen Latifah

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Queen Latifah

Dana Elaine Owens (rohkem tuntud pseudonüümi Queen Latifah järgi, sündinud 18. märtsil 1970 Newarkis New Jersey osariigis) on USA laulja, räppar, näitleja ja modell, Grammy, Emmy ja Kuldgloobuse võitja, samuti Oscari (2003) ja BAFTA (2003) nominent.

Dana Elaine Owens sündis õpetaja ja politseiniku peres, vanemad lahutasid abielu 1980. aastal. Tema pseudonüüm Latifah (araabia keeles لطيفة) tekkis, kui ta oli kaheksa-aastane, araabia keeles tähendab see 'õrn, pehme'. Latifah oli lapsepõlvest saati suurt kasvu tüdruk ja oli kooliajal kohalikus korvpallimeeskonnas ründaja.

Latifah´ muusikukarjäär sai alguse pärast keskkooli, kui ta hakkas esinema beatboxerina räpigrupis Ladies Fresh. 1988. aastal ilmus temalt lugu "Princess of the Posse" ning aasta hiljem salvestas Latifah Tommy Boy Recordsis oma esimese albumi "All Hail the Queen". Järgmise nelja aasta jooksul andis ta välja veel kaks albumit, millest viimane, 1993. aastal välja antud "Black Reign" sai kuldplaadi staatuse. 1995. aastal pälvis Latifah Grammy auhinna loo "U.N.I.T.Y." eest džässräpi stiilis salvestatud albumilt "Black Reign". Kokku sai Latifah Grammyle veel kuus nominatsiooni.

Latifah salvestas oma viimase täielikult räpi ja hip-hopi stiilis albumi aastal 1998, misjärel lisandusid järgmistel albumitel nendele stiilidele džäss ja soul. 2007. aasta juulis esines Latifah kuulsas Hollywood Cupi kontserdisaalis džässikontserdiga ja mõni aeg hiljem ilmus tema jazzialbum "Trav'lin' Light".

Tema seni viimane album "Persona" (2009) meenutab taas Latifah' muusikalist algust ning sisaldab R&B ja hip-hopi kompositsioone. Esimesel müüginädalal tõusis see Billboard 200 edetabelis kohe 25. kohale.

Latifah' alustas näitlemist 1990. aastate alguses filmides "House Party 2", "Jungle Fever" ja "Juice". Tema esimene edukas töö näitlejana oli situatsioonikomöödia "Living Single", milles Latifah mängis aastatel 1993–1998.

1996. aastal osales ta edukas filmis "Lase käia!" ("Set It Off") ja kaks aastat hiljem oli tal silmapaistev roll komöödiadraamas "Tõeline elu" ("Living Out Loud"), kus peaosas oli Holly Hunter. 1999. aastal mängis Latifah koos Denzel Washingtoni ja Angelina Joliega põnevusfilmis "Kondikoguja" ("The Bone Collector"), mis põhineb Jeffery Deaveri samanimelisel romaanil.

Kuigi Latifah oli juba üsna populaarne ja edukas, tõi tema Ema Mortoni roll 2002. aasta hittmuusikalis "Chicago" talle veelgi rohkem kiitust. Film kandideeris 13 Oscarile, sealhulgas parima naiskõrvalosa kategoorias oli nominent Queen Latifah. Kuid kujukese samas kategoorias ja sama filmi eest sai siiski Catherine Zeta-Jones.

Televisioonis oli Latifahil oma projekt nimega "The Queen Latifah Show", mis kestis aastatel 1999–2001. 1999. aastal ilmus tema autobiograafia "Ladies First: Revelations of a Strong Woman" (ISBN 0-688-15623-1).

2003. aastal mängis Latifah Steve Martini kõrval peaosa komöödias "Meest sõnast, naist internetist" ("Bringing Down the House"), mille eest ta nomineeriti MTV filmiauhindade jagamisel parima naisnäitleja kategoorias. Järgnevatel aastatel oli tal palju olulisi rolle edukates filmides, sealhulgas "Takso" ("Taxi"; 2004), "Viimane puhkus" ("Last Holiday"; 2006), "Abielu Vegase moodi" ("What Happens in Vegas"; 2008). Queen Latifah osales ka joonisfilmide "Jääaeg 2: Suur sula" ("Ice Age 2: Global Warming"; 2006) ja "Jääaeg 3" ("Ice Age 3: Dawn of the Dinosaurs"; 2009) dubleerimisel, kus mammut Ellie räägib tema häälega. Nendel aastatel televisioonis oli tema edukaim töö film "Life Support", mis tõi talle Kuldgloobuse auhinna ja Emmy nominatsiooni.

4. jaanuaril 2006 asetati Queen Latifah´ täht Hollywoodi kuulsuste alleele. 2009. aastal esitas Queen Latifah 81. Oscarite jagamisel möödunud aastal surnud kuulsate filmitegelaste mälestamisel laulu "I'll Be Seeing You". 7. juulil 2009 esines Latifah Los Angelese Staples Centeris Michael Jacksoni hüvastijätutseremoonial, kus ta luges ette Ameerika poeedi Maya Angelou luuletuse.

2008. aastal sai Queen Latifah'st CoverGirli kosmeetikatoodete, Pizza Huti ja Jenny Craigi kaalulangetusprogrammi reklaamikampaaniate nägu.

Queen Latifah kinnitas 2021. aasta juunis esimest korda avalikult, et on osa LGBT-kogukonnast, tänades BET Awardsil oma elukaaslast Ebony Nicholsi ja poega Rebelit.