Pulkpistik

Allikas: Vikipeedia

Pulkpistik on kontsentriliste kontaktidega pistik vahelduv- ja alalisvoolu edasijuhtimiseks väikepingete alas, milleks on vahelduvpinge kuni 50 V ja alalispinge kuni 120 V. Kasutatakse peamiselt audio- ja videosignaalide, harvem juhtimissignaalide ja toitevoolu (kuni 0,5 A) ülekandmiseks.

Levinuimad on kolmepoolused pistikud ehk stereopistikud. Kahepooluselisi pistikuid kasutatakse monofoonilise audiosignaali ja andmesignaalide jaoks, harvemini toitepistikuna. Neljapooluseliste pistikühenduste kaudu saab lisaks audiosigaalidele edastada andme- ja juhtimissignaale ning toitevoolu (kontaktide otstarve võib siis olla ka joonisel näidatust erinev). Kolmepooluselist pulkpistikühendust on võimalik kasutada ka monofoonilise sümmeetrilise XLR-konnektorina.

Kolmepooluselist pulkpistikut tuntakse ka TRS-pistikuna (lühend inglise keele sõnadest tip tipp, ots, ring rõngas, sleeve hülss, joonisel vastavalt kontaktid 3, 2, 1). Kahepooluseline pulkpistik on selle tähistusviisi järgi TS-pistik ja neljapooluseline (lisakontaktiga) TRRS-pistik.

Pulkpistikühendus on üks vanemaid pistikühendusi: see elektrilise ühenduse vahend võeti kasutusele juba alates 19. sajandi lõpukümnenditest telefoni käsikeskjaamades abonentide ühendamiseks. Neis kasutatud ¼-tollise (6,35 mm) läbimõõduga kommutaatoripistik on peaaegu muutumatul kujul kasutusel tänaseni (näiteks elektrikitarri ühendamiseks). Tänapäeval kasutatakse peamiselt pistikuid läbimõõduga 3,5 mm (umbes 1/8 tolli) ja 2,5 mm (umbes 3/32 tolli).

Monofoonilised ja stereofoonilised pistikühendused pole elektriliselt omavahel ühilduvad: monopistik stereopesas lühistab parema kanali maaga (massiga), stereopistik monopesas ei saa anda ühendust parema kanaliga.

Arvuti audio-pistikupesade värvid on standardiseeritud:

  • mikrofonisisend ‒ roosa,
  • liinisisend (stereo) ‒ sinine,
  • liiniväljund (stereokõlareisse) ‒ roheline,
  • väljund tagakõlareisse ‒ must,
  • väljund külgkõlareisse ‒ hõbedane;
  • väljund bassikõlarisse ‒ oranž.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]