Mine sisu juurde

Pronksi tänav

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib Tallinna tänavast, Pärnu tänava kohta vaata artiklit Pronksi tänav (Pärnu).

Kaart
Kaart

Pronksi tänav on tänav Tallinnas Kesklinna linnaosas Raua, Kompassi ja Torupilli asumis.[1]

Tänav algab Narva maanteelt, suundub lõunasse, ristub Raua tänavaga, pöörab kergelt edelasse, ristub Gonsiori, E. Viiralti ja J. Kunderi tänavaga ning lõpeb Tartu maanteel.

Pronksi tänava ja Narva maantee ristmik

Pronksi tänava ääres asuvad Eesti Tuletõrjemuuseumi torniga Tallinna tuletõrjehoone, Politseiaed, Tartu maantee ja Pronksi tänava nurgal 15-korruseline büroo- ja korterihoone Novira Plaza, Tartu maantee 25.

Pronksi tänava ja Tartu maantee ristmik
  • Pronksi tänav 2 // Narva maantee 12, korterelamu äripindadega esimesel korrusel
  • Pronksi tänav 3 asub 1938. aastal ehitatud korterelamu. Hoone algne arhitekt oli Karl Tarvas[2]
  • Pronksi tänav 4 asub 1959. aastal ehitatud viiekorruseline korterelamu
  • Pronksi tänav 5 asub 1938. aastal ehitatud seitsmekorruseline korterelamu
  • Pronksi tänav 6 // Raua tänav 1, korterelamu
  • Pronksi tänav 7 ja Raua tänava ristmikul (algselt Viktor Kingissepa tänav 54/56) asub 1983. aastal ehitatud kaheksakorruseline korterelamu äripindadega esimesel korrusel.
  • Pronksi tänav 9 asub korterelamu, mille projekteeris arhitekt Rein Luup ning mis valmis 1985. aastal ja oli ehitatud tehase Dvigatel töötajatele. Elamu on hea näide postmodernistlikust lähenemisest kesklinna väljakujunenud hoonestusalale. Korterelamu paikneb Pronksi ja Raua tänava nurgal ning lähtub perimetraalse hoonestuse ideest, mida tänavanurgal rõhutab silindrilise kujuga maht. Ehitise fassaadile lisavad ekspressiivsust ja masinlikku rütmi eenduvad ärklid ning tumeda terrasiitkrohviga kaetud massiivse piirdega rõdud. Klassikalisele kesklinnaelamule kohaselt on esimene korrus äripinnad koos esindusliku ja laia sissepääsuga tänavanurgalt. See on esimene korterelamu, kus kasutati läbi kahe korruse ulatuvaid korteriplaneeringuid.[3] Hoone (V. Kingissepa tn ja Pronksi tänav 54/56) esimesel korrusel tegutses Eesti NSV ajal Tallinna I Toidukaubastu kauplus "Kiiev"[4]
Eesti Tuletõrjemuuseumi torniga Tallinna tuletõrjehoone, Raua tänav 2 – Pronksi tänava ääres, Raua ja Gonsiori tänava vahelisel alal
Eesti Tuletõrjemuuseumi Tuletõrjetorn Pronksi ja Gonsiori tänava nurgal
  • Pronksi tänav 10 ja Gonsiori tänava ristmikul asub 1939. aastal ehitatud kuuekorruseline korterelamu
  • Pronksi tänav 11 asub 1972. aastal ehitatud kuuekorruseline korterelamu
  • Pronksi tänav 12 asub haldushoone, mis algselt ehitati EKP Mere Rajoonikomitee hooneks. Arhitekt Malle Kusma, hoone valmis 1976. aastal.[5] Sama projekti järgi ehitati 1970. aastate lõpul ka Viljandisse EKP rajoonikomitee hoone.
  • Pronksi tänav 19 hoones asus EVEA Pank, If Kindlustus. Tartu maantee ja Pronksi tänava ristmikule kavandatakse 2020. aasta seisuga uusehitust.[6]
Politseiaed
Politseipark

Pronksi tänav koos Liivalaia tänava ja Jõe tänavaga kandis Eesti NSV ajal aastatel 19441992 nime V. Kingissepa tänav. Narva maanteeni suunduvale V. Kingissepa tänava osale anti tagasi ajalooline nimi Pronksi tänav, kuigi varem see tänav igal pool just täpselt samas kohas ei kulgenud, ning Pronksi ja Narva maantee ristist Vanasadama poole jätkunud tänavale Jõe tänava nimi.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]