Pronksi tänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Tallinna tänavast, Pärnu tänava kohta vaata artiklit Pronksi tänav (Pärnu).

Kaart

Pronksi tänav on tänav Tallinnas Kesklinna linnaosas Raua, Kompassi ja Torupilli asumis.[1]

Tänav algab Narva maanteelt, suundub lõunasse, ristub Raua tänavaga, pöörab kergelt edelasse, ristub Gonsiori, E. Viiralti ja J. Kunderi tänavaga ning lõpeb Tartu maanteel.

Hoonestus[muuda | muuda lähteteksti]

Pronksi tänava ja Narva maantee ristmik

Pronksi tänava ääres asuvad torniga tuletõrjehoone, Politseiaed, Tartu maantee ja Pronksi tänava nurgal 15-korruselisele büroo- ja korterihoone Novira Plaza.

Pronksi tänava ja Tartu maantee ristmik

Pronksi 9 asub korterelamu, mille projekteeris arhitekt Rein Luup ning mis valmis 1985. aastal ja oli ehitatud tehase Dvigatel töötajatele. Elamu on hea näide postmodernistlikust lähenemisest kesklinna väljakujunenud hoonestusalale. Korterelamu paikneb Pronksi ja Raua tänava nurgal ning lähtub perimetraalse hoonestuse ideest, mida tänavanurgal rõhutab silindrilise kujuga maht. Ehitise fassaadile lisavad ekspressiivsust ja masinlikku rütmi eenduvad ärklid ning tumeda terrasiitkrohviga kaetud massiivse piirdega rõdud. Klassikalisele kesklinnaelamule kohaselt on esimene korrus äripinnad koos esindusliku ja laia sissepääsuga tänavanurgalt. See on esimene korterelamu, kus kasutati läbi kahe korruse ulatuvaid korteriplaneeringuid.[2]

Pronksi 12 asub haldushoone, mis algselt ehitati EKP Mere Rajoonikomitee hooneks. Arhitekt Malle Kusma, hoone valmis 1976. aastal.[3] Sama projekti järgi ehitati 1970. aastate lõpul ka Viljandisse EKP rajoonikomitee hoone.

Pronksi 19 hoones asus EVEA Pank, If Kindlustus. Tartu maantee ja Pronksi tänava ristmikule kavandatakse 2020. aasta seisuga uusehitust.[4]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Pronksi tänav koos Liivalaia tänava ja Jõe tänavaga kandis Eesti NSV ajal aastatel 19441992 nime V. Kingissepa tänav. Narva maanteeni suunduvale V. Kingissepa tänava osale anti tagasi ajalooline nimi Pronksi tänav, kuigi varem see tänav igal pool just täpselt samas kohas ei kulgenud, ning Pronksi ja Narva maantee ristist Vanasadama poole jätkunud tänavale Jõe tänava nimi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]