Vanasadam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Vanasadam (sadama kood: EE VAN) on AS-i Tallinna Sadam koosseisu kuuluv reisisadam Tallinnas.

Vaade Vanasadamale (2011)

Sadama territoorium hõlmab 542 000 m2 maa-ala ja 759 000 m2 veeala.

Sadamas on 21 kaid üldpikkusega 3396 m. Suurim sügavus kai ääres on 10,7 m.

Suurim võimalik laev: pikkus 230/160/300 m, laius 30,0/25,0/40,0 m, süvis 10%T.

Sadama asumi kaart

Tänapäev[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeval on Vanasadam kohandatud üksnes reisilaevade vastuvõtuks. Sadamas on 4 reisiterminali, neid kaidega ühendavad koridorid ning veeremlasti vastuvõtuks kairambid. Reisterminalid on tähistatud valmimise järjekorras tähtedega.

A-terminali hoone, Sadama tänav 25
D-terminali hoone, Lootsi tänav 13
A-terminali hoone, Sadama tänav 25
A- ja D-terminali hoone

Vanasadamast lähtuvad Tallinki, Eckerö Line'i ja Viking Line'i parv- ja ro-ro-laevad Helsingisse ning Tallinki parvlaevad Stockholmi.

Ristluslaevade järjest suurenev hulk tekitas suvekuudel raskusi kõigi laevade mahutamisega kaide äärde, mistõttu ehitati väljapoole loodemuuli eraldi kruisilaevade kai.

A-terminal[muuda | muuda lähteteksti]

D-terminal[muuda | muuda lähteteksti]

  • D-terminal (Uus-Sadama tänav 24) teenindab Tallinki laevu. D-terminalist väljuvad Tallinki laevad Star, Megastar ja Victoria I.
Vaade Vanasadamale ja A-terminalile mere poolt
Vaade Vanasadamale mere poolt

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tallinn kui soodne sadamakoht oli tuntud juba 10. sajandil. Esimesi tunnistusi meresõitjaist on pärit kogunisti 7. sajandist eKr. Tallinna sadam, praegune Vanasadam, on üks neid iidseid sildumiskohti, mille ajalugu saab mõõta aastatuhandetega. Loe Tallinna sadama ajaloost pikemalt siit.

Sadam on varem olnud Tallinna vanalinnale lähemal. Vanim sadamakai on endine Kaupmehe sild, praegune 12. kai. See on ka tänapäevase Tallinna reisisadama vanim osa, sest ainus Tallinnast lähtuv rahvusvahelise liini reisilaev Georg Ots sildus selle kai ääres juba 1980. aastail.

Terminalid[muuda | muuda lähteteksti]

1990. aastal võeti parvlaeva Tallink jaoks kasutusele 13. kai ja Nord Estonia jaoks 9. kai. Tallinna-Stockholmi laevaliini jaoks ehitati B-terminal, mis nüüdseks on ümber ehitatud ja liidetud A-terminaliga. Kui vabanes Tallinna Laevaremonditehase territoorium Admiraliteedi basseini ääres ja sinna hakkasid sõitma kiirlaevad, ehitati C-terminal, millest nüüdseks on saanud Sadama turg.

Laevaliinide hulga suurenedes taandus 1990. aastatel üksikute kaide haaval kaubavedu reisijaveo ees, kuni ainsaks kaubaveoks jäi veoautode ja treilerite vedu parvlaevadel. Sadama laiendamisel järjest suuremate laevade vastuvõtuks on kinni aetud kanalid ning lammutatud sadama akvatooriumis olnud muulid. Kasutusele on võetud ka endise Tallinna Laevaremonditehase veeala Admiraliteedi bassein.

Pärast kiirlaevafirma Nordic Jetline tegevuse lõppu 2008. aastal jäi Admiraliteedi basseini ääres olev C-terminal kasutuseta ning liiklus basseinis jäi harvaks. Terminali ehitati Tallinna Jahtklubi ruumid ja ujuvkaide abil loodi 2010. aastal 60 kaikohta väikelaevadele. Vanasadama Jahisadam toimib väikelaeva- ja külalissadamana.

Kruiisikaid[muuda | muuda lähteteksti]

2004. aastal ehitati väljapoole Vanasadama veeala loodemuuli külge esimene kruiisikai. 2014. aastal valmis samas kõrval teine kruiisikai, mis avati uhiuue 330 m pikkuse kruiisilaeva Royal Princess sildumisega uue 421 m pikkuse kruiisikai äärde.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]