Petronell-Carnuntum

Allikas: Vikipeedia
Petronell-Carnuntum
Heidentor Petronell Carnuntumis
Lipp
Vapp
Lipp
Vapp

Pindala 25,4 km² (2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 1245 (1.01.2018)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 48° 7′ N, 16° 51′ E
Asend Bruck an der Leitha ringkonnas
Petronell-Carnuntum (Austria)
Petronell-Carnuntum

Petronell-Carnuntum on vald (Marktgemeinde) Austrias Alam-Austria liidumaal Bruck an der Leitha ringkonnas. See on tuntud oma iga-aastase ülemaailmse teatrifestivali poolest.

Petronell-Carnuntum asub Alam-Austria liidumaa Industrievierteli piirkonnas. Umbes 26 % valla territooriumist on kaetud metsaga. See asub Doonau lõunakaldal, Hainburg an der Donaust edelas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Küla nime teine pool Carnuntum tuleneb Vana-Rooma leegionide kindlusest ja Pannoonia laevastiku peakorterist aastast 50 pKr ning hiljem suurest 50 000 elanikuga linnast.

Carnuntumi amfiteater

Seal on 2000 aastat vana amfiteater, mis ehitati 2. sajandi lõpu paiku pKr väljapoole linnamüüre. Algselt ümbritsesid areeni staadioni istumiskohad 13 000 pealtvaatajale. Seal oli kuusnurkne valamu, mida peetakse 4. sajandil ehitatud ristimiskiviks. Selleks ajaks oli amfiteatri kasutusviis muutunud.

Roomlased loobusid linnast 5. sajandil, kuid asula jäi asustatuks. Keiser Heinrich III lesk Poitou Agnes (suri 1077. aastal) andis maad, mis ulatusid Rohrau linnuseni, Vohburgi krahvidest Baieri pfaltskrahv Rapoto V-le, kes suri 1099. aastal. Tõenäoliselt lasi ta kohaliku kiriku pühitseda kaitsepühak Petronillale keisrinna auks, kes hiljem elas Roomas Püha Petronilla kloostris ja ka suri seal. Sealt tuleb uus linnanimi Petronell.

12. sajandi alguses andis tema järeltulija Diepold III von Vohburg maad Hugo von Liechtensteinile (suri 1156. aastal), kes oli tulnud Austriasse tema rüütlite saatjaskonnas. Hugo ehitas Liechtensteini linnuse umbes 45 km läände läänile, mille ta sai Babenbergide Austria markkrahvidelt ja nimetas end selle järgi. Ta oli Liechtensteini vürstiriigi valitseva perekonna Liechtensteinide eellane. Petronell ja Rohrau, mis said 1142. aastal feodaalomandist tema enda omandiks, jäid kõrgkeskajal tähtsateks Liechtensteini asukohtadeks.

Petronelli linnus

Pärast Liechtensteine võtsid Kranichbergi isandad 1306. aastal valduse abielu kaudu üle. 1496. aastast alates oli valdus erinevate omanike käes, kuni see läks 1650. aastal abielu kaudu Trauni Ernst III-le, kes tehti 1653. aastal Abensperg und Trauni krahviks. Petronelli linnus ehitati pärast varasemaid hooneid (keskaegne linnus, renessansslinnus) aastatel 1660–1667 Dominico Carlone (u. 1615–1679) poolt Abensperg und Trauni perekonnale varabarokk-stiilis neljatiivalise lossikompleksina ümber. See kuulus Abensperg und Trauni perekonnale 17 põlvkonda ja müüdi 2006. aastal erainvestorile.

Kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Maailma teatrifestival Art Carnumtum (saksa: Art Carnuntum Welttheater Festival) toimub igal aastal iidses amfiteatris. Art Carnuntum on kultuuriorganisatsioon, mille eesmärk on toetada Euroopa kultuuri- ja filosoofilist pärandit ning propageerida klassikalist draamat nii traditsioonilistes kui ka kaasaegsetes stiilides. Festivali asutas 1988. aasta paiku Piero Bordin, kes suri ootamatult 2021. aasta märtsis. Tema tütar Constantina Bordin on kunstiline juht. Kreeka koostööpartnerid on Irini Pappas, Michalis Kakogianis ja Theodoros Terzopoulus ning populaarne festival on saanud tuntuks nii antiikdraama kui ka Euroopa klassikalise ja kaasaegse muusika rahvusvahelise keskusena.

Festival peeti 2021. aasta augustis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]