Pelmeenid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pelmeenid lihaga, keetmata
Keedetud pelmeenid hapukoorega
Praetud pelmeenid hapukoorega

Pelmeenid (vene keeles пельмени < komi ja udmurdi keelest пельнянь pelnjan, 'leiva kõrv': пель 'kõrv' + нянь 'leib')[1][2][3][4][5] on õhukeseks rullitud taina tükikeste sisse pakitud täidisega toit, mida enamasti keedetakse või praetakse.

Pelmeene ja vareenikuid peetakse vene, ukraina ja teiste slaavi rahvaste rahvustoiduks. Pelmeenilaadsed toidud on levinud palju laiemalt: pelmeenidega sarnanevad poola pierogi, ukraina vareenikud, kaukaasia hinkaalid, itaalia ravioolid, tiibeti momod, kantoni wonton, jaapani gyoza, hiina jiaozi jpt.

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Pelmeenide päritolu kohta on mitu teooriat. Esimene väidab, et vene maadeuurijad avastasid need komi ja mansi rahvaste toidulaualt. Teise teooria kohaselt sõid vene jahimehed pelmeene pikkadel jahiretkedel, kandes neid lihtsalt kotis kaasas – pelmeenid olid külmakraadides kenasti külmunud ning lõkke peal neid keetes saadi toitev ja maitsev kõhutäis. Kolmanda ja kõige tõenäolisema teooria kohaselt pärinevad pelmeenid Hiinast ning Venemaa rahvad õppisid neid tundma mongolite kaudu. Igal juhul on teada, et Venemaal söödi pelmeene juba 16. sajandil.

Valmistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Pelmeenide valmistamine

Pelmeenitainas koosneb jahust, munast, veest ja vähesest soolast. Lauale sõelutakse jahukuhi, selle keskele vajutatud lohku valatakse leige vesi, lisatakse muna ja sool ning sõtkutakse ühtlaseks tihkeks tainaks. Tainas rullitakse hästi õhukeseks leheks. Seejärel lõigatakse vormi või joogiklaasi servaga tainast välja kettad. Iga ketta keskele tõstetakse täidisepallike, keeratakse üks tainaäär üle täidise, surutakse kokku ja vormitakse poolkuukujuline pelmeen.

Keedetud, aurutatud või ahjus küpsetatud pelmeene serveeritakse erinevate kastmetega, hapukoore või sulavõiga. Venemaal lisatakse ka rohelist sibulat või soolakurki.

Hiina köök[muuda | muuda lähteteksti]

Pärimuse järgi leiutati pelmeenid Hiinas Kolme Kuningriigi ajastul, umbes 225. aastal eKr. Hiina pelmeen koosneb tavaliselt hakklihast ja peeneks hakitud juurviljast, mis on pakitud tainatükikeste sisse. Tainas võib olla õhuke või paks. Populaarsemad lihatäidised koosnevad tavaliselt hakitud sea- või kanalihast. Võib isegi olla krevette ja kala. Lisaks käib seal juures Hiina kapsas, küüslauguköögiviljad ja hakitud muna. Muidugi võib igaüks valmistada täidise oma maitse järgi. Hiinas on see traditsiooniline roog, mida süüakse näiteks avaüritustel, eelmisel õhtul enne Hiina uusaastat ja erilistel peresündmustel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kalima J. Syrjänisches Lehngut im Russischen // Finnisch-ugrische Forschungen. XVIII (1927). S. 35-36.
  2. Этимологический словарь русского языка Макса Фасмера. Пельмень, том 3, стр. 230.
  3. Лыткин В. И., Гуляев Е. С. Краткий этимологический словарь коми языка. М., Наука, 1970, стр. 219.
  4. Кривощекова-Гантман А. С. Коми-пермяцкие заимствования в русских говорах Верхнего Прикамья // Этимологические исследования 1981, стр. 59.
  5. Похлёбкин В. В. Национальные кухни наших народов. М., изд. Легкая и пищевая промышленность 1983, стр. 276. ISBN 5-9524-0718-8