Ozjorsk

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib linnast Tšeljabinski oblastis; linna kohta Kaliningradi oblastis vaata artiklit Ozjorsk (Kaliningradi oblast).

Ozjorsk

vene Озёрск

Pindala 657,3 km²
Elanikke 76 434 (2023) Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 55° 45′ N, 60° 42′ E
Ozjorsk (Venemaa)
Ozjorsk
Ozjorski kesklinn (2008)

Ozjorsk (vene keeles Озёрск) on kinnine linn Venemaal Tšeljabinski oblastis.

Linn on ümbritsetud järvedega. Neist suurim on Ozjorskist põhjas olev Irtjaš [1].

Elanike arv oli 2001. aasta rahvaloenduse andmetel 91 760. 2004. aasta hinnangul oli elanikke 86 500.

Ozjorskil puudub raudteeühendus. Maantee läheb Ozjorskist edelasse Kõštõmi ja itta Bolšoi Kujaši, mida läbib TšeljabinskiJekaterinburgi kiirtee. [1]

Kuna Ozjorsk on siiani kinnine linn, ei ole Tšeljabinski–Jekaterinburgi maanteel ainsatki viita Ozjorski nimega, ehkki maanteelt on Ozjorskisse umbes 35 km. Viit näitab Kõštõmi peale – see tee läheb Ozjorskist läbi.[viide?]

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Linna peamine ettevõte on kasutatud tuumakütuse töötlemise ja hoiustamisega tegelev Majak. Külma sõja ajal toodeti seal plutooniumi. Majak võtab enda alla 90 km² ja annab tööd 15 tuhandele inimesele. Ta toodab selliseid isotoope nagu koobalt-60, iriidium-192 ja süsinik-14, mis kõik on radioaktiivsed.

Linna teine suur ettevõte on Lõuna-Uurali Ehitusosakond, mis toodab betoonkonstruktsioone ja ehitusmaterjale, peamiselt aatomitööstuse vajadusteks.

Linnas asub Elektrotehnikatoodete Tehas number 2, mis toodab peamiselt madalpingeseadmeid sõjatööstuse jaoks.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Linn asutati 1945. 1966. aastani kandis see nime Tšeljabinsk-40 ja 1994. aastani Tšeljabinsk-65. Tšeljabinsk oli lähim suur linn ja numbrid selle järel olid postiindeksi viimased numbrid. Ozjorsk sai linnaõigused ja nime 1994. aastal.

29. septembril 1957 toimus tehase Majak jäätmehoidlas nn Kõštõmi plahvatus, mille käigus paiskus atmosfääri kõrgradioaktiivset ainet, mis levis 300–350 km ulatuses ja reostas umbes 800 km² suuruse ala tseesium-137 ja strontsium-90-ga. Tänapäeval läbib reostunud ala Tšeljabinski–Jekaterinburgi maantee.

Selle sündmuse ja sellega kaasnenud keskkonnareostuse mälestuseks on nii Ozjorski lipul kui ka Ozjorski vapil kujutatud leegikarva salamander.

1980. aastatel alustati linna lähedale Lõuna-Uurali tuumaelektrijaama ehitamist, kuid pärast Tšornobõli katastroofi tööd peatati. Viimastel aastatel on aga seoses Venemaa energiavajadustega taas päevakorda tõusnud selle elektrijaama ehitus.

Ozjorskis on 17 avalikke teenuseid pakkuvat või kultuuriasutust.

Ozjorskis on 16 keskkooli, sealhulgas 2 inglise keele erikooli, gümnaasium ja füüsika-matemaatika erikool. Seal on 3 ametikooli, Lõuna-Uurali Polütehnikum, muusikakool, Ozjorski Tehnikainstituut, mis allub Moskva Insenerifüüsika Riiklikule Ülikoolile, ning Jekaterinburgi ja Tšeljabinski ülikooli osakond.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Suur maailma atlas, lk. 75

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]