Ott Kool

Allikas: Vikipeedia

Ott Kool (12. november 1930, Kunda vald, Toolse küla – 28. august 2000) oli eesti ajakirjanik ja kirjanik.

Otto Kool sündis metsavahi peres. Ta õppis aastail 1938–1941 Malla algkoolis, 1941–1945 Kunda 6-klassilises koolis, 1945–1947 Karepa algkoolis. 1948. aastal lõpetas ta Kohtla-Järve Tööstuskooli elektriku eriala ja aasta hiljem Kohtla-Järve Õhtukeskkooli. 1948–1950 töötas tsemendivabrikus Punane Kunda algul elektrimontööri õpilasena, hiljem elektrimasinistina. 1950–1953 teenis Nõukogude Armees. 1953. aastast töötas kuus aastat Rakvere Metsatööstuskeskuses, seejärel kaks aastat Väike-Maarja Remondi-Tehnikajaamas elektrikuna.[1]

1961. aastast oli ta ajakirja Noorus korrespondent. Samast ajast algas ka tema Eesti Raadio korrespondenditöö Põhja-Eestis. Ajakirjanikuna kasutas ta nime Ott Kool.

Ott Kool oli tuntud ka kirjanikuna – tema sulest on ilmunud teravate probleemidega publitsistikat ja lühijutte ("Adraseadmise aegu", "Tähed allikas"). Samuti kirjutas ta publitsistliku kallakuga näidendeid – "Lilled professorile", "Maarja maal", "Kes paljajalu käib?", "Musta kassi öösel ei näe" jt. Käsitles põhiliselt Virumaa külaelu päevaprobleeme ja eetilisi küsimusi. Ott Kooli näidendeid on edukalt esitatud ka Rakvere Teatris, samuti Endla teatris. 1962. aastast oli Ott Kool Eesti Ajakirjanike Liidu liige, 1987. aastast Kirjanike Liidu liige ja 1988. sai temast Eesti NSV teeneline ajakirjanik.

Ta oli Eesti Kongressi ja Põhiseaduse Assamblee liige.

Kool kirjutas ka filmistsenaariume: "Puud ja inimesed", "Hommikumeeleolu", "Leib" jt. Eriti kuulsaks sai ta taasiseseisvumise ajal fosforiidi kaevandamise vastases kampaanias osalemisega ja selle avalikustamisega. Oli aktiivselt tegev Eesti Kongressis ja kuulus Eesti Komiteesse ning Eesti Põhiseaduse Assambleesse.

Ott Kool on maetud Kunda kalmistule.

Pere[muuda | muuda lähteteksti]

Ott Koolil oli mitu õde-venda: Elsa, Alfred, Hilda, Alfild, Linda, Helmi (hilisem Helmi Mets, kelle loodud on "Rutja jenka" laulusõnad). Samuti oli tal neli last.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]