New Horizons

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
New Horizons
New Horizons Transparent.png
Kunstniku kujutis kosmosesondist New Horizons.
Organisatsioon NASA
Stardi aeg 19. jaanuar 2006
Kanderakett Atlas V
Stardikompleks Cape Canaverali stardikompleks 41
Missiooni kõrghetk 14. juulil 2015 möödumine Pluutost
COSPAR ID 2006-001A
SATCAT 28928
Mass 478 kg
Suurused 2,2 × 2,1 × 2,7 m
Võimsus 228 W
Missiooni embleem
13. juulil 2015 tehtud foto Pluutost

New Horizons on NASA kosmosesond, mis startis 19. jaanuaril 2006[1] uurima Pluutot, selle kaaslasi ja Kuiperi vööd[2]. Sond viidi orbiidile kanderaketiga Atlas V[3].

Kuna kosmosesond pidi kohe lahkuma Maa orbiidilt, sai ta kiiruseks 16,26 km/s (58 536 km/h). See on suurim kiirus, millega tehiskaaslane on Maa orbiidilt lahkunud[4]. Pärast pooljuhuslikku kohtumist asteroidiga 132524 APL, asus New Horizons teele Jupiteri suunas millest ta möödus 28. veebruaril 2007 2,3 miljoni kilomeetri kauguselt[5]. Möödalend Jupiterist andis linguefekti abil sondile hoogu juurde[6]. Jupiteri juures katsetati New Horizonsi teadusseadmeid ja sond saatis Maale infot planeedi atmosfääri, kaaslaste ja magnetosfääri kohta.

Pärast Jupiterist möödumist lülitati enamik kosmosesondi süsteeme välja, et need paremini vastu peaksid ja siis lülitati uuesti sisse 2014. aasta detsembris, et teadlased saaksid süsteemide tööd enne Pluutost möödalendu kontrollida[7].

2015. aasta jaanuaris hakkas sond Pluutole lähenema ja 14. juulil 2015, kell 11:49 maailmaaja järgi möödus New Horizons Pluutost 12 500 km kauguselt[8]. Sondi kinnitus edukast möödalennust saabus 15. juulil 2015, kell 3:53[9][10]. New Horizons on esimene kosmosesond, mis on Pluutost lähedalt möödunud[11][8]. Kuna sond asub Maast väga kaugel, kulus möödalennul kogutud andmete saatmiseks 16 kuud ja viimased andmed saabusid 25. oktoobril 2016[12].

New Horizons liigub Kuiperi vöös asuva taevakeha 2014 MU69 suunas ja peaks sellest mööda lendama 1. jaanuaril 2019[13][14][15].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Pluuto uurimise ajalugu.

Detsembris 2000 moodustas Stamatios Krimigis koos Alan Sterniga New Horizonsi meeskonna ja osales NASA New Frontiersi programmi esimese missiooni valimisel. New Horizonsi meeskonna plaan saata Pluutole kosmosesond, pääses viie parema hulka ja lõppvooru, kus konkureeriti teise analoogse projekti, POSSE (Pluto and Outer Solar System Explorer) meeskonnaga.

2001. aastal valiti New Horizons ametlikult New Frontiersi programmi esimeseks missiooniks. NASA peadirektor Sean O'Keefe ei toetanud seda ja eemaldas selle NASA 2003. aasta eelarvest, mis sisuliselt tühistas missiooni[16]. NASA teadusmissioonide osakonna asedirektor Ed Weiler õhutas Sterni tegema lobitööd, et missioon pääseks Riikliku Teadusnõukogu keskmise suurusega kosmosemissioonide nimekirja. Nimekiri avaldati suvel 2002 ja New Horizons oli selles esikohal, edestades isegi Kuu ja Jupiteri uurimismissioone. NASA andis survele järgi ning taastas projekti rahastamise, et Sterni meeskond saaks asuda sondi ehitama. Sond startis Pluuto suunas 2006. aastal ja jõudis selle juurde 2015. aasta juulis.

Missiooni lühikirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

"New Horizons" on esimene New Frontiersi programmi raames toimuv missioon. Projekti eelarve on 700 miljonit dollarit ja see on jagatud 15 aasta peale (20012016). Seade ehitati peamiselt Southwest Research Institute'is ja John Hopkinsi rakendusliku füüsika laboratooriumis[17]. Projekti juht on Alan Stern[18].

Pärast sondi eraldumist kanderaketist võttis juhtimise üle USA-s Marylandi osariigis rakendusliku füüsika laboris asuv juhtimiskeskus. Teadusinstrumente juhitakse Colorado osariigist ja navigatsiooni eest vastutavad mitmed NASA alltöövõtjad.

Algsete plaanide kohaselt pidi New Horizons sooritama möödalennu Päikesesüsteemi ainsast uurimata planeedist, sest kui sond startis oli Pluuto planeet. Hiljem sai temast kääbusplaneet. Mitmed New Horizonsi meeskonnaliikmed, sealhulgas Alan Stern, pole sellega nõus ja nimetavad Pluutot endiselt 9. planeediks.

Lisaks teadusseadmetele on sondi pardal mitmed kultuuriesemed. Nende hulgas on CD-plaat 434 738 nimega, tükike kosmoselaevast SpaceShipOne ja USA lipp. Lisaks on pardal umbes 30 g Pluuto avastanud Clyde Tombaugh tuhka, et mälestada tema planeedi avastust. Peale selle on üks instrument, tolmuloendur, nimetatud Venetia Burney järgi, kes pakkus lapsena uuele avastatud planeedile nimeks Pluuto, mis saigi planeedi nimeks.

Eesmärgid[muuda | muuda lähteteksti]

Teadlased missiooni juhtimiskeskuses juubeldamas, kui New Horizons saatis 14. juulil kinnituse, et sooritas Pluutost edukalt möödalennu

Missiooni eesmärkideks on saada teadmisi Pluuto ja tema kuude, Kuiperi vöö ja Päikesesüsteemi ajaloo varajase staadiumi kohta. Kosmosesond uuris Pluuto ja tema kuude atmosfääre, pealispindu ja keskkondi. Lisaks uurib ta Kuiperi vööd[19]. New Horizons kogus Pluuto kohta umbes 5000 korda rohkem infot kui Mariner Marsil[20].

Mõned küsimused, millele missioon üritab vastust leida, on järgmised: [21]:

 • Millest Pluuto atmosfäär koosneb ja kuidas see käitub?
 • Milline näeb välja Pluuto pind?
 • Kuidas käituvad päikesetuule osakesed kokkupuutel Pluuto atmosfääriga?

Täpsemad eesmärgid on järgmised:

 • kaardistada Pluuto ja Charoni pinda
 • uurida nende geoloogiat
 • uurida Pluuto atmosfääri koostist
 • otsida Charoni atmosfääri
 • otsida Pluuto juures võimalikke uusi kuusid
 • kirjeldada Pluuto ja Charoni pinnal esinevaid temperatuure
 • viia läbi sarnased uurimised vähemalt ühe Kuiperi vöös oleva objektiga

New Horizonsi ehitus ja alamsüsteemid[muuda | muuda lähteteksti]

Alamsüsteemid[muuda | muuda lähteteksti]

New Horizons 2005. aastal Kennedy Kosmosekeskuses.

New Horizons on suuruselt ja kujult võrreldav tiibklaveriga ja seda on võrreldud klaveriga, millele on külge pandud suur sideantenn. Projekteerimisel võeti eeskujuks kosmosesond Ulysses, mis kasutas samuti radioisotoopgeneraatorit (RTG) ja mitmed New Horizonsi pardal olevaid seadmeid oli varem kasutatud kosmosesondil CONTOUR.

New Horizonsi kere on kolmnurgakujuline ja on valmistatud alumiiniumist torudest ja plaatidest. Sondi mõõtmed on suuremad kui vajalik ning see jätab New Hopizonsi sisemusse tühja ruumi. Ehitamisel on arvestatud, et see peab kaitsma seadmeid radiatsiooni eest, et vähendada RTG-st pärineva kiirguse kahjulikku mõju seadmetele. New Horizons on ehitatud suuremaks ka seetõttu, et sondi pöörlemisel peab raskuskese olema ühtlaselt jaotatud.

Elekter[muuda | muuda lähteteksti]

New Horizonsi radioisotoopgeneraator

Silindrilise kujuga RTG eendub New Horizonsi kolmnurgakujulise kere ühest tipust ja stardi ajal oli selle tootlikkus 245,7 vatti. Arvestuste kohaselt langeb RTG tootlikkus umbes 5% võrra aastas ning Pluutost möödalennu ajaks oli selle tootlikkus 200 W[22]. NASA hinnangul peaks New Horizonsi töö lõpetama 2030. aastatel[23][24], mil RTG võimsus on langenud nii madalale, et sond ei suuda oma sideantenni käigus hoida.

Missioonil kasutatav radioisotoopgeneraator oli üle jäänud Cassini–Huygensi missioonilt[25] ning see sisaldab 9,75 kg plutooniumi[26]. Esialgu pidi plutooniumi olema 10,9 kg, kuid USA Energeetikaministeeriumis tekkinud viivitused ei võimaldanud nii suurt RTG-d kasutada. Sond tuli planeeritust väiksema RTG tõttu ümber ehitada, kuid ka pärast seda ei saa sond kasutada kõiki oma teadusseadmeid korraga.

New Horizonsi pardal on 2/3 võrra vähem tuumakütust, kui oli Cassini-Huygensi sondil startides. USA Energeetikaministeerium hindas ebaõnnestunud stardi korral tekkida võiva radioaktiivse lekke tõenäosuseks 1:350[27] ja jälgis tavapäraselt starti[28].

Arvutid[muuda | muuda lähteteksti]

New Horizonsi pardal on neli arvutisüsteemi, millest kaks on varusüsteemid. Arvutite protsessoriteks on radiatsiooni vastu tugevdatud 12 MHz Mongoose-V[29]. Arvutid kasutavad vigade vältimiseks mitut kella ja soojuse säilitamiseks on kõik seadmed paigutatud moodulitesse. Arvutite operatsioonisüsteemiks on Nucleus RTOS[30].

Telekommunikatsioon ja andmetöötlus[muuda | muuda lähteteksti]

New Horizonsi antennid

New Horizonsiga peetakse sidet NASA Süvakosmose sidevõrgu kaudu, kasutades X-riba[31][32]. Andmeside kiirus Jupiteri juures oli 38 kbit/s ja Pluuto juurde jõudmise ajaks oli see langenud kiiruseni umbes 1 kbit/s[32]. Madala andmeside kiiruse tõttu saabusid kõik Pluutost möödumisel kogutud andmed umbes 16 kuuga. Sond on Maast rohkem kui 4,7 miljardi kilomeetri kaugusel ning seetõttu kulub raadiosignaalidel Maa ja sondi vahelise vahemaa läbimiseks 4 tundi ja 25 minutit[33]. Andmete edastamine on aeglane osaliselt ka seetõttu, et andmete kogumiseks ja hiljem nende edastamiseks, tuleb kogu sondi asendit muuta, sest kõik seadmed ja antennid on jäigalt kere külge kinnitatud. Sel põhjusel ei pea sond Maaga pidevalt ühendust.

Lisaks suure võimendusega antennile, on sondil varusidesüsteemideks madala võimenduse ja keskmise võimendusega antennid. Suure võimendusega antennil on Cassegraini reflektor ja selle diameeter on 2,1 meetrit. Keskmise võimendusega antenn on kinnitatud peaantenni tagavara reflektori taha. Suure ja keskmise võimendusega antennid asuvad sondi ees ja madala võimendusega antenn on paigutatud sondi taha. Madala võimendusega antenni kasutati siis, kui sond oli Maa lähedal ning edaspidi kasutatakse seda ainult siis kui sond on sattunud hädaolukorda.

New Horizons salvestab igal taevakehast möödumisel kogutud informatsiooni kõigepealt 8 GB mahutavusega pooljuhtkettale ning saadab info hiljem Maale. Pooljuhtkettaid on sondile paigaldatud kaks ning need töötavad madalal pingel.

Teadusseadmed[muuda | muuda lähteteksti]

LORRI kaamera
SWAP

New Horizonsi pardal on seitse instrumenti[21]: kolm optilist seadet, kaks plasma seadet, tolmuloendur ja radiomeeter. Need analüüsivad Pluuto ja ta kaaslaste geoloogiat, atmosfääri rõhku, pinna koostist ja atmosfääri. Süsteemi võimsus on 21 vatti ja kõiki seadmeid ei kasutata üheaegselt.

New Horizonsi teaduslikeks seadmeteks on

 • Long-Range Reconnaissance Imager (LORRI). Kaugseire teleskoopkaamera, mis kogub geoloogilisi andmeid.
 • Solar Wind At Pluto (SWAP). SWAP mõõdab päikesetuult ja analüüsib, kuidas Pluuto päikesekiirgusele reageerib.
 • Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation (PEPSSI). Osakeste spektromeeter, mis uurib atmosfäärist eralduva plasma koostist.
 • Alice. Ultraviolettspektromeeter, mis analüüsib Pluuto atmosfääri keemilist koostist.
 • Ralph. Infrapunaspektromeeter, mis mõõdab temperatuuri ja määrab Pluuto pinna koostist.
 • Venetia Burney Student Dust Counter (VBSDC). Tolmuloendur, mis ehitati Colorado Boulderi ülikooli tudengite poolt ja mõõdab oidevalt kosmilise tolmu jaotumist.

Kiirus[muuda | muuda lähteteksti]

Sond liigub Päikese suhtes kiirusega 17,1 km/s[34] ja Pluuto suhtes kiirusega 13,77 km/s[35][36]. New Horizons ei jõua kunagi järgi kosmosesondidele Voyager 1 ega Voyager 2, sest Voyagerid kogusid kiirust mitme planeedi juures, aga New Horizons ainult Jupiteri juures. Kui New Horizons jõuab 100 AÜ kaugusele Maast, liigub sond 13 km/s, olles 4 km võrra aeglasem kui Voyager 1[37].

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Air&Space Magazine:Pluto at Last
 2. NY Times:The Long, Strange Trip to Pluto, and How NASA Nearly Missed It
 3. NASA:New Horizons Launch Information
 4. NASA: New Horizons: In Depth
 5. NASA: Grand Theft Pluto: New Horizons Gets a Boost From Jupiter Flyby
 6. NASA:New Horizons: The First Mission to the Pluto System and the Kuiper Belt
 7. On Pluto's Doorstep, NASA's New Horizons Spacecraft Awakens for Encounter
 8. 8,0 8,1 New Horizons conducts flyby of Pluto in historic Kuiper Belt encounter
 9. Postimees:Signaal näitas, et New Horizons jäi Pluutost möödalennul ellu
 10. ERR Novaator:New Horizons pääses Pluuto mõjuväljast terve nahaga
 11. NY Times:NASA’s New Horizons Spacecraft Sends Signal From Pluto to Earth
 12. NY Times:No More Data From Pluto
 13. Excite News:NASA's New Horizons on new post-Pluto mission
 14. Space.com:Beyond Pluto: 2nd Target Chosen for New Horizons Probe
 15. Video: New Horizons uurimissond sai uue missiooni
 16. Science Magazine:Feature: How Alan Stern’s tenacity, drive, and command got a NASA spacecraft to Pluto
 17. APL Fact Sheet:New Horizons
 18. NASA Fact Sheet:New Horizons
 19. NSSDC:New Horizons
 20. BBC News: New Horizons: Pluto map shows 'whale' of a feature
 21. 21,0 21,1 NASA New Horizons: Spacecraft and Instruments
 22. New Horizons:Spacecraft Systems and Components
 23. IFL Science: New Horizons At Pluto: What Happens Next?
 24. NPR: NASA Zooms In On Pluto, For Closest Views Yet
 25. Spaceflight 101: Spacecraft Overview:Spacecraft Block Diagram
 26. The Pluto-New Horizons RTG and Power System Early Mission Performance II.Power System Overview
 27. Fox News:Pluto Probe's Plutonium Fuel Draws Protesters
 28. Fox News: Pluto Probe Launch Scrubbed for Tuesday
 29. MIPS goes to Pluto
 30. MIPS in space: Inside NASA’s New Horizons mission to Pluto
 31. Why It'll Take New Horizons 16 Months to Send Us This Week's Data
 32. 32,0 32,1 Hub: How exactly does New Horizons send all that data back from Pluto?
 33. Buisness Insider:Here's why it takes so long to beam data back from Pluto
 34. Universe Today:New Horizons Mission to Pluto
 35. Kosmosebüroo:New Horizons näitab Pluuto süsteemi lähedalt
 36. Rezmanzacco Observatory: New Horizons’ Pluto flyby on 14 July
 37. New Horizons Salutes Voyager

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]