Navitrolla

Allikas: Vikipeedia

Navitrolla, kasutanud ka nimekuju Navigaator Trolla, (kodanikunimega Heiki Trolla; sündinud 10. augustil 1970 Võrus) on eesti maalikunstnik.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Kunstnikunimi – Navitrolla – on tulnud küla Navi, kust on pärit tema ema, ning küla Trolla, kust on pärit ta isa, nimede järgi. Lõpetas Viive Kuksi kolmeaastase Kunstistuudio. Õppis Tartu Ülikoolis geoloogiat, proovis astuda Kunstiakadeemiasse arhitektuuri ja maali õppima, kuid ei osutunud valituks. Osales 1990. aastal rühmitise "Lüliti" asutamises

Aastal 1993 alustas ta tegevust vabakutselise kunstnikuna. Tema naivistlik maalimislaad tõi talle kiiresti tuntuse.

Aastail 19972001 tegeles Navitrolla aktiivselt galeriide pidamisega nii Tallinnas kui ka Tartus. Praegu asub ainuke ametlik Navitrolla galerii Tallinna vanalinnas, kus igaüks võib näha tema uuemat ja ka vanemat loomingut. Navitrolla ise elab ja töötab Lõuna-Eestis.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Navitrolla onu on eesti teadusfilosoof Enn Kasak.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Viljelenud maali, graafikat ja tegevuskunsti, rohkesti töid on avaldatud postkaartidel ja kalendrites, teinud kujunduse Tallinki parvlaevale Galaxy.

Navitrolla kunsti on liigitatud küll naivismi, küll sürrealismi äärealadele. Sagedaseks motiiviks on mitmesugused loomad nende jaoks harjumatus keskkonnas ja unenäoliste maastike taustal (nt troopilisele Aafrikale omased loomad põhjamaises looduses). Visuaalselt ja maalitehniliselt meenutavad Navitrolla maalid omaaegset madalmaade talupojakunsti. Lihtsad olustikulised motiivid, peenelt väljatöötatud detailid ja teataval määral ka kompositsiooni ülesehitus. Navitrolla piltidel korduvad stseenid, kus peamine idee, mis pildile mõtte ja ka pealkirja annab, on tavaliselt nurgas või esmapilgul märkamatu. Piltide pealkirjad on orgaaniliselt kujutatuga seotud. Navitrolla loomingus võib näha ka koomiksikunsti mõjusid: lühikest lugu, mis lõpeb ootamatu puändiga. Navitrolla on koomiksirea lühendanud ühele humoorikale pildile.

Navitrolla on öelnud, et kõige suurem mõte, mida ta vaatajatele edastada tahab, on see, et maalides on ta õnnelik ja selle läbi on ta muutnud maailma ühe inimese võrra õnnelikumaks.

Navitrolla näitusi on toimunud hulgaliselt nii Eestis kui välismaal. 2008. aasta jaanuaris korraldas ta Tate Modernis näituse oma Londonis maalitud piltidest. Teadaolevalt oli see maailma esimene pop-up-näitus.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]