Mose Allison

Allikas: Vikipeedia
Mose Allison (1975)
Allison (2007)

Mose John Allison Jr. (11. november 1927 Tippo, Mississippi osariik15. november 2016 Hilton Head Island, Lõuna-Carolina) oli USA džäss- ja bluusipianist, laulja ning laulukirjutaja.

Allison sündis Tippos Mississippi osariigis. Viieaastaselt hakkas ta õppima klaverimängu, keskkoolis mängis veel ka trompetit. Ta asus õppima Mississippi Ülikoolis, kuid pidi õpingud sõjaväekohustuse tõttu kaheks aastaks katkestama. Seejärel läks ta Louisiana osariigi ülikooli, mille lõpetas 1952. aastal.

1956. aastal kolis Allison New Yorki, kus alustas muusikukarjääri. Ta esines koos paljude džässmuusikutega, teiste seas Stan Getzi, Gerry Mulligani, Al Cohni, Zoot Simsi ja Phil Woodsiga. Allisoni debüütalbum "Back Country Suite" ilmus 1957. aastal. Tema muusika on segu bluusist ja kaasaegsest džässist.[1]

Allisoni looming on mõjutanud paljusid bluusi- ja rokkartiste, kelleks on teiste seas Tom Waits, The Rolling Stones, John Mayall, J.J. Cale ja The Who. The Who on kaverdanud näiteks Allisoni esitatud laulu "Eyesight to the Blind", mis ilmus nende albumil "Tommy" (1969) nime all "The Hawker", ja Pete Townshend laulu "Young Man Blues", mis ilmus The Who kontsertalbumil "Live at Leeds" (1970). Allisoni laule on kaverdanud ka paljud teised artistid, näiteks avaldasid 1996. aastal Allison, Van Morrison, Georgie Fame ja Ben Sidran ühise albumi, mis koosnes ainult Allisoni lauludest.

Allisoni nimetatud 20. sajandi bluusimuusika üheks kõige paremaks laulukirjutajaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Larkin, Colin (2011). The Encyclopedia of Popular Music. Omnibus Press. ISBN 0-857125-95-8.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]