Minecraft

Allikas: Vikipeedia
Minecraft
Arendaja(d) Mojang, 4J Studios (Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita)
Väljaandja(d) Mojang,
Microsoft Studios (Xbox 360, Xbox One),
Sony Computer Entertainment (PS3,PS4)
Platvorm(id) Java, Android, iOS, Xbox 360, Xbox One, Raspberry Pi, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita
Väljalaskeajad Täisversioon: 18. november 2011
Klassikaline: 17. mai, 2009
Beeta: 20. detsember, 2010
Alfa: 28. juuni, 2010
Android: 7. oktoober, 2011
iOS: 17. november, 2011
Xbox 360: 9. mai, 2012
Xbox One: Märts, 2014
PlayStation 3: 17. detsember, 2013
PlayStation 4: 15. november, 2013
Raspberry Pi: 11. veebruar, 2013
Žanr Liivakastimäng, ellujäämine,loovreziim,Halastamatu(HardCore)
Mänguviis(id) Üksik- ja mitmikmäng

Minecraft on Java programmeerimiskeeles kirjutatud liivakastistiilis arvutimäng. Mängu arendab ettevõte Mojang.

Mängu alfaversioon avaldati 17. mail 2009 ja beetaversioon 20. detsembril 2010. Mängu lõppversioon lasti välja 18. novembril 2011[1]. Mäng on avaldatud ka iOSil ja Androidil[2].

Minecrafti maailm koosneb plokkidest, mida saab valmistada, hävitada ja liigutada. Mängus on olemas ka kindel süžeeliin. Mängu põhimõte on jõuda Lõppu (The End), kus tuleb tappa Lõpulohe (Ender Dragon). Minecrafti mängimiseks arvutil on kaks võimalust: tasuta classic versioon ja tasuline täisversioon. Kui klassikaline tasuta versioon keskendub ehitamisele ja mängijal on piiramatud varud mängus olevaid materjale, siis täisversioon annab mängijale rohkem võimalusi, nagu mitmikmäng, ellujäämise mängulaad (Survival Mode), halastamatu mängulaad (Hardcore Mode) ja loominguline mängulaad (Creative Mode). Lisaks sellele on täisversioonis võimalik mängida ka modifikatsioonidega ja luua Custom-maailmasid.

Arvuti poolt maailma pandavate loomade hulgas on nii neid, kes liiguvad päeval, on mängijatele kahjutud ning keda saab tappa toiduks ja muuks otstarbeks, kui ka neid, kes liiguvad öösel ja kujutavad endast mängijale ohtu.

Sellel, kui kõrgele ülespoole ja kui sügavale allapoole saab liikuda, on piirid, aga maapinna tasandil võib liikuda teoreetiliselt ükskõik kui kaugele. Praktikas tulevad küll piirid ette, sest kõik käidud kohad salvestatakse kettale 16×16×256 suuruste plokkide ehk chunkide kaupa ning lõpuks hakkavad koordinaatide arvutamisel ja andmete salvestamisel tekkima mitmesugused vead. Kümne miljoni sammu ulatuses lähtepositsioonist ühele ja teisele poole pole siiski puudusi täheldatud.

Kuigi Minecraft on põhiliselt liivakastimäng, on temas seiklusmängu elemente. Võimalik on jõuda teise mõõtmesse, mida nimetatakse Lõpuks (The End), kustuleb hävitada Lõpulohe (Ender Dragon), kes lendab maailma kohal. Teise mõõtmesse saab minna portaali abil, mis kuvab mängu lõpuvideo ja -tiitrid.

17. novembri 2013 seisuga on Minecrafti arvutiversiooni maailmas müüdud üle 12,7 miljoni korra[3] ja 41 miljonit inimest on end mängu kasutajaks registreerinud. Sellele lisanduvad mobiiliversiooni kasutajad.

Minecraft on saanud väga soodsad hinnangud. Kriitikute arvamusi koguvatest ja koondavatest veebisaitidest andis GameRankings talle 15 arvustuse põhjal 94,17% ja Metacritic 27 arvustuse põhjal 94/100. Mõnedki üksikväljaanded on talle andnud maksimaalse võimaliku hinde. Nii 2010. kui 2011. aasta parimate mängude valimisel nimetati Minecraft paljude auhindade kandidaadiks.Iga aasta ka toimub suur üritus nimega MineCon, kus tulevad kokku tuntud Minecrafti mängijad ja teevad kõiksugu lõbusaid asju.

Tegelased (mobs)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Hiilija (Alates Versioonist 1.7.9: Hirmutaja) (Creeper) – Minecrafti klassikaline koletis, kes mängijat kohates plahvatab. Plahvatuse võimas jõud võib tappa mängija. Erinevalt Zombidest ja Luukeredest ei põle Hiilijad päevavalgel. Kui välgulöök tabab Hiilijat, muutub ta "laetud Hiilijaks" (Charged Creeper). See neljajalgne rohelise-hallikirju koletis on Minecraftis kahe ploki kõrgune.

Zombi (Zombie) – Minecrafti koletis, kes meenutab rohelise nahaga mängijat. Zombid ründavad sind öösel või pimedas koopas, kuna päevavalgus põletab neid. Mängijad saavad nende surnukehadelt roiskunud liha (Rotten Flesh) Minecraftis kahe kasti kõrgune.

Minecraft

Luukere (Skeleton) – Minecrafti koletis, kes laseb sind nooltega. Nad põlevad päevavalgel, kuid otsivad varju, kui võimalik. Kuna neid on raske tappa, on selle koletisega kohtumine ohtlik. Mängijad saavad nende surnukehadelt enamasti nooli (Arrow) ja konte (Bone). Minecraftis kahe kasti kõrgune.

Närvutusluukere (Wither Skeleton) – Pikk must luukere, kes elab Allmaailmakindlustes (Nether Fortress). Erinevalt tavalistest luukeredest on neil vibu asemel mõõk. Kui närvutusluukere peaks endale kuskilt vibu saama, siis tulistab ta ikka nooli, kuid need põlevad, pannes ka pihtasaanud mängija põlema. Vibuga närvutusluukeresid saab luua ainult koodi abil. Minecraftis kahe ja poole kasti kõrgune.

Kammitus (Ghast) – Suur valge koletis, kes elab Põrgus. Need suured lendavad koletised tulistavad sind tulepallidega, mis plahvatades võivad ka plokke hävitama. Neid saab tappa ainult vibuga lastes või tulepalle tagasi lüües, kuni talle pihta saad. Neile on iseloomulik "piinatud" hääl. Minecraftis koos jalgadega viie kasti kõrgune ja nelja kasti laiune.

Ämblik (Spider) – Minecrafti koletis, kes ründab sind öösel või pimedas, aga on päevavalgel rahulik, kuni sa teda ründad. Mängijad saavad nende surnukehadelt nööri ja silma. Nad on võimelised vaatama läbi plokkide. Minecraftis ühe kasti kõrgune ja kahe kasti laiune.

Koopaämblik (Cave Spider) – Kujutab endast sinise nahaga väikest ämblikku. Nad elavad koobastes, kus nad ehitavad ämblikuvõrke ja varitsevad seal. Nad ründavad sind tihti karjadena ning on võimelised ka mängijat mürgitama, mistõttu on nendega kohtumine ohtlik. Mängijad saavad neilt samu asju, mida tavalisteltki ämblikelt. Minecraftis poole kasti kõrgune ja ühe kasti laiune.

Lõpumees (Enderman) – Lillade silmadega pikk must elukas, kes ründab sind siis, kui sa talle otsa vaatad. Neile on iseloomulik lilladest mullidest koosnev "udu", mis ümbritseb neid. Nad on võimelised teleportima võimelised plokke ühest kohast teise viima. Mängijad saavad neilt Enderi pärle (Ender Pearl). Nende põhiline eluase on Lõpus (The End), kuid nad võivad tekkida ka põhimaailmas. Nad ei põle päevavalgel ning vesi teeb neile haiget. Minecraftis kolme kasti kõrgune.

Herobrine – Valgete silmadega mängijaga sarnanev koletis, kes on võimeline õhus kõndima ja ilmuma suvalistes kohtades. Teda pole olemas.

Kalmaar (Squid) – Suur must elukas, kes saab elada ainult vees. Mängijad saavad neilt enamasti tindikotte. Minecraftis kahe kasti kõrgune ja poole kasti laiune (kombitsad võivad küündida ka kahe kasti laiuseni).

Hunt (Wolf) – Minecrafti tegelased, kes elavad metsades ja taigades. Nad muutuvad agressiiveks mängija rünnaku puhul. Muidu on rahulikud. Kui sa aga annad neile konte, saavad nad sinu koerteks ning tapavad sind ründavaid koletisi. Minecraftis ühe kasti kõrgune ja kahe kasti pikkune.

Limaelukas (Slime) – Minecrafti koletis, kes lömastab oma hüpetega mängija. Ta on neljakandiline koletis, kes liigub edasi hüpates. Rünnates jagunevad nad neljaks väiksemaks elukaks kuni viimaks surevad. Mängijad saavad neilt limapalle (Slimeballs). Minecraftis algselt kahe kasti kõrgune ja laiune, paljuneb neljaks ühe kasti suurusteks ning omakorda veel kaheksandiku kasti suurusteks.

Siga-Zombi (Zombie-Pigman, "PigZombie") – Minecrafti koletis, kes elab Põrgus. Neil on kuldmõõgad ja mängijad saavad nende surnukehadelt roiskunud liha (Rotten Flesh). Muidu nad mängijat ei ründa, ent neid rünnates tulevad nad sulle kallale. Minecraftis kahe kasti kõrgune.

Laavalimus (Magma Cube, "LavaSlime") – Limaelukaga sarnanev koletis, kes elab Põrgus.

Siga (Pig) – Minecrafti tegelane, kellelt saavad mängijad sealiha. Põlema pannes saavad mängijad neilt sealiha küpsetatult. Neid saab paaritada neile porgandit andes ning seejärel sünnib põrsas. Minecraftis ühe kasti kõrgune ja pooleteise kasti pikkune.

Lammas (Sheep) – Minecrafti tegelane, kellelt saavad mängijad villa. Kui sul on käärid, ei peagi sa lammast tapma, ent tappes saab villa samamoodi. Neid on nii valgeid, pruune, musti kui halle (on tulnud ette roosat lammast) . Minecraftis ühe kasti kõrgune ja pooleteise kasti pikkune.

Lehm (Cow) – Minecrafti tegelane, kellelt saavad mängijad veiseliha ja nahka, liha tulega tappes küpsetatult. Minecraftis kahe kasti kõrgune ja kahe ja poole kasti pikkune.

Seenelehm (Mooshroom, "MushroomCow") – Punase nahaga lehm, kes kannab oma seljal seeni. Mängijad saavad neilt seeni, veiseliha ja seenesuppi. Minecraftis lehmaga ühesuurune.

Kana (Chicken) – Minecrafti tegelane, kellelt saavad mängijad sulgi ja kanaliha, liha tulega tappes küpsetatult. Minecraftis ühe kasti kõrgune.

Leek (Blaze) – Põlev Minecrafti koletis, kes elab Põrgus. Ta tulistab väikeseid tulepalle. Mängijad saavad neilt leegi vardaid. Minecraftis kahe kasti kõrgune (koos leegiga kolme).

Otselot (Ocelot) – Minecrafti tegelane, kes elab džunglites. Mängijad saavad nad kaladega enda kassideks. Nad hirmutavad Hiilijaid. Minecraftis poole kasti kõrgune ja kahe kasti pikkune.

Ämblikudžoki Spider Jockey – Minecrafti "kaksikkoletis". See on ämblik, kes kannab enda seljas ka Luukere.

Külaelanik (Villager) – Enamasti pruunis mantlis ristis kätega inimene, kes elab külades koos Iron Golemitega (Raudmeestega) (Iron Golem, VillagerGolem). Minecraftis kahe kasti kõrgune. Külaelanikega on võimalik ka asju vahetada, vahetuskaubas on alati kasutusel smaragdid, kas siis küsitava esemena või tasuga (smaragdid on VÄGA haruldased). Neid ei ole mõtet ka tappa, sest nad ei anna mitte midagi. Ööseks lähevad nad oma majadesse, et varjuda zombide eest. Zombid on ainsad elukad, kes külaelanikke ründavad. Kui külaelanik märkab lähenemas zombit või sigazombit, siis jookeseb ta eemale. Külaelanikud ei lahku kunagi oma külast. Zombid saavad külaelanikke nakatada(Muutuvad zombideks).

Nahkhiir (Bat) – Ohutu Minecrafti tegelane, kes elab koobastes, öösel ka õues.

Majasoomukas (Silverfish) – Väikesed Minecrafti koletised, kes elavad Kindlustes. Nende rünnak on nõrk, ent karjadena võivad nad mängija tappa. Minecraftis poole kasti pikkune ja neljandiku kasti kõrgune.

Nõid (Witch) Külaelanikule sarnanev musta mütsiga ja lilla jopega naiselukas (see on kaheldav), kes ilmub öösel enamasti soos. Nad viskavad mängijaid pahade võlujookidega. Minecraftis kahe kasti kõrgune.

Kanadžoki ( "Chicken Jockey ) Kaksikkoletis, kuid nüüd ratsutab beebizombi kana seljas, Zombi suudab kana ise juhtida.

Kangelased (Bosses)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Närbuja (Wither) – Kolme peaga Närbuja Luukere, keda tuleb ise "ehitada", ladudes Hingeliiva (Soul Sand) vertikaalselt T-tähe kujuliselt 4 liiva kasutades ning seades üles kolm Närbuja Luukere pealuud (neid annab närvutusluukere). Witheri tapmine ei ole võrreldes Lõpulohega suurem asi. Kõige mõistlikum oleks teda "tekitada" Netheris. Minecraftis 3 kasti kõrgune ja laiune.

Lõpudraakon (EnderDragon) – Suur must lohe, kes elab Lõpus. Ta leiab sind koheselt, kui sa Lõppu teleporteerud. Enne lohe hävitamist tuleb hävitada Lõpukristallid (Ender Crystals) , kust draakon endale tervist kogub.

Maailmad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tavamaailm (The Overworld) – Kõige tavalisem maailm, kus sünnib mängija. Seal leidub maavarasid – rauda, kulda, sütt, teemanteid ja smaragde.

Põrgu (The Nether) – Põrgut kujutav maailm, kus on palju laavat.

Lõpp (The End) – Pime maailm, kus elavad lõpumehed. Seal tuleb hävitada Lõpulohe (Ender Dragon).

Mängu laadid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ellujäämine (Survival) – Laad, mis keskendub ellujäämisele ja koletistega võitlemisele. Surma võib saada mitut moodi – Saada koletistelt või kaasmängijatelt peksa, kukkuda kõrgelt alla, põleda surnuks jne. Mängija sünnib tühja seljakotiga (Inventory) ning peab materjale koguma.

Loominguline (Creative) – Laad, mis keskendub ehitamisele. Laadis on piiramatud ressursid ning koletised ei kujuta endast mängijale ohtu. Ainus võimalik surm Loomingulises on maailmast välja kukkumine, raiudes end läbi aluskivi (Bedrock).

Halastamatu (Hardcore) - Sarnane ellujäämise laadiga, aga kui mängija ära sureb, peab ta maailma kustutama. Raskusastmeks on alati raske (Hard) ning seda ei saa muuta.

Platvormid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Minecraft Pocket Edition[muuda | redigeeri lähteteksti]

Minecraft Pocket Edition on mobiiliversioon Minecraftist, mis on avaldatakse 2014. aasta suvel Mojangi poolt. Sellest tuleb tasuta versioon ja tasuline versioon. Selle tulevane versioon on 0.7.2 alpha (4.Juuli 2014), mis on saadaval nii Android'ile kui ka iOS'ile.

Minecraft Xbox 360[muuda | redigeeri lähteteksti]

Minecraft Xbox 360 Edition on saadaval Xbox'ile XBLA Marketplace'ist, mis avaldati 9. mail 2012.

Minecraft Pi Edition[muuda | redigeeri lähteteksti]

Minecraft Pi Edition on Raspberry Pi'le mõeldud Minecrafti versioon, mis tuli välja 11.veebruaril 2013.

Minecraft Xbox One Edition[muuda | redigeeri lähteteksti]

E3 2013 ajal Microsoft näitas enda pressi konverentsil videot Minecraft: Xbox One Edition'st. Sisaldab suuremaid maailmu, paremat mitmikmängu toetust ja muid uuendusi mis Xbox One toob turule.

Minecraft PLAYSTATION3 Edition[muuda | redigeeri lähteteksti]

Minecraft Playstation 3 Edition Digitaalne versioon avaldati 17.detsember 2013. Blu-Ray Disc versioon 14.Mai 2014

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kirjandus[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Mojang, kirjutanud Stephanie Milton, koostöös Paul Soares Jr-i ja Jordan Maroniga, "Minecraft. Esimene käsiraamat", tõlkinud Sander Vahter, Egmont Estonia, 2013, ISBN 9789949167111
  • Mojang, Nick Farwell (CNB Minecraft), "Minecraft. Ehituskäsiraamat", tõlkinud Sander Vahter, Egmont Estonia, 2014, ISBN 9789949167753

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]