Minecraft

Allikas: Vikipeedia
Minecraft
Arendaja(d) Mojang, 4J Studios (Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita)
Väljaandja(d) Mojang,
Microsoft Studios (Xbox 360, Xbox One),
Sony Computer Entertainment (PS3,PS4)
Platvorm(id) Java, Android, iOS, Xbox 360, Xbox One, Raspberry Pi, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita
Väljalaskeajad Täisversioon: 18. november 2011
Klassikaline: 17. mai, 2009
Beeta: 20. detsember, 2010
Alfa: 28. juuni, 2010
Android: 7. oktoober, 2011
iOS: 17. november, 2011
Xbox 360: 9. mai, 2012
Xbox One: Märts, 2014
PlayStation 3: 17. detsember, 2013
PlayStation 4: 15. november, 2013
Raspberry Pi: 11. veebruar, 2013
Žanr Liivakastimäng, ellujäämine, loovreziim, Halastamatu(HardCore)
Mänguviis(id) Üksik- ja mitmikmäng

Minecraft on Java programmeerimiskeeles kirjutatud liivakastistiilis arvutimäng. Mängu arendab ettevõte Mojang.

Mängu alfaversioon avaldati 17. mail 2009 ja beetaversioon 20. detsembril 2010. Mängu lõppversioon lasti välja 18. novembril 2011[1]. Mäng on avaldatud ka iOSil ja Androidil[2].

Minecrafti maailm koosneb plokkidest, mida saab valmistada, hävitada ja liigutada. Mängus on olemas ka kindel süžeeliin. Mängu põhimõte on jõuda Lõppu (The End), kus tuleb tappa Lõpulohe (Ender Dragon). Minecrafti mängimiseks arvutil on kaks võimalust: tasuta klassikaline versioon, mida saab mängida internetis, ning tasuline täisversioon, mis tuleb kõigepealt osta ja seejärel alla laadida. Kui klassikalises versioonis on mängijal võimalik ainult ehitada, siis täisversioon annab mängijale rohkem võimalusi: mitmikmäng (Multiplayer), ellujäämise mängulaad (Survival Mode), halastamatu mängulaad (Hardcore Mode) ja loominguline mängulaad (Creative Mode). Lisaks sellele on täisversioonis võimalik mängida ka modifikatsioonidega, luua Custom-maailmasid ning laadida internetist alla valmis maailmasid.

Arvuti poolt maailma pandavate loomade hulgas on nii neid, kes liiguvad ringi päeval, on mängijatele kahjutud ning keda saab tappa toiduks ja muuks otstarbeks, kui ka neid, kes liiguvad öösel ja kujutavad endast mängijale ohtu.

Sellel, kui kõrgele ülespoole ja kui sügavale allapoole saab liikuda, on piirid, aga maapinna tasandil võib liikuda teoreetiliselt ükskõik kui kaugele. Praktikas tulevad küll piirid ette, sest kõik käidud kohad salvestatakse kettale 16×16×256 suuruste plokkide, nn chunk-ide kaupa ning lõpuks hakkavad koordinaatide arvutamisel ja andmete salvestamisel tekkima mitmesugused vead. Kümne miljoni sammu ulatuses lähtepositsioonist kummalegi poole pole siiski puudusi täheldatud.

Kuigi Minecraft on põhiliselt liivakastimäng, on temas ka seiklusmängu elemente. Võimalik on jõuda teise mõõtmesse, mida nimetatakse Lõpuks (The End), kus tuleb hävitada Lõpulohe (Ender Dragon), kes lendab maailma kohal. Teise mõõtmesse saab minna portaali abil.

17. novembri seisuga aastal 2013 on Minecrafti ostnud ligi 12,7 miljonit inimest ning 41 miljonit inimest on end mängu kasutajaks registreerinud. Sellele lisanduvad mobiiliversiooni kasutajad.

Minecraft on saanud väga soodsad hinnangud. Kriitikute arvamusi koguvatest ja koondavatest veebisaitidest andis GameRankings talle 15 arvustuse põhjal 94,17% ja Metacritic 27 arvustuse põhjal 94/100. Mõnedki üksikväljaanded on talle andnud maksimaalse võimaliku hinde. Nii 2010. kui 2011. aasta parimate mängude valimisel nimetati Minecraft paljude auhindade kandidaadiks.Iga aasta ka toimub suur üritus nimega MineCon, kus tulevad kokku tuntud Minecrafti mängijad ja teevad kõiksugu lõbusaid asju.

Tegelased (mobs)[muuda | muuda lähteteksti]

Passiivsed Tegelased (Passive Mobs)[muuda | muuda lähteteksti]

 • Siga (Pig)

Siga lisati mängu versioonis 0.24_05. Ta on ühe kasti kõrgune ja pooleteise kasti pikkune. Siga tappes võib saada 1-3 sealiha, tulega tappes küpsetatud liha. Temaga on võimalik ratsutada, kasutades selleks sadulat ja puupulga otsas rippuvad porgandit. Kahele seale porgandit andes nad paarituvad ja sünnib põrsas.

 • Lammas (Sheep)

Lammas lisati mängu 0.27 SURVIVAL TEST 11 ajal. Ta on ühe kasti kõrgune ja pooleteise kasti pikkune. Enamasti on nad valged, kuid neid või olla ka pruune, musti, halle või isegi roosasid. Samuti saab neid värvida. Lammast tappes saab mängija 1, kääridega pügades 2-3 villaplokki. Versioonis 1.8 lisati ka lambaliha (mutton) mida on võimalik saada lammast tappes. Kui kahte lammast toita viljaga, siis nad paarituvad ja sünnib lambatall.

 • Lehm (Cow)

Lehm lisati mängu alfaversiooni 1.0.8 ajal. Ta on kahe kasti kõrgune ja kahe ja poole kasti pikkune. Lehma tappes saavad mängijad veiseliha ja nahka, tulega tappes küpsetatud liha. Kahele lehmale vilja andes nad paarituvad ja sünnib vasikas.

 • Seenelehm (Mooshroom, "MushroomCow")

Seenelehm lisati mängu Beta 1.0.0 ajal. Seenelehm on punase nahaga lehm, kes kannab oma seljal seeni. Mängijad saavad neilt seeni, veiseliha ja seenesuppi.

 • Kana (Chicken)

Kana lisati mängu alfaversiooni 1.0.14 ajal. Ta on ühe kasti kõrgune. Kana tappes saavad mängijad sulgi ja kanaliha, tulega tappes küpsetatd liha.

 • Kalmaar (Squid)

Kalmaar lisati mängu beetaversiooni 1.2 ajal. Ta on kahe kasti kõrgune ja poole kasti laiune (kombitsad võivad küündida ka kahe kasti laiuseni). Kalmaari tappes võib saada tindikotte.

 • Nahkhiir (Bat)

Nahkhiir lisati mängu beetaversiooni 1.4.2 ajal. Ta sünnib kui valguse tase langeb 3-ni. Nahkhiir ei tee mängijale midagi, samuti ei saa nahkhiire tapmisel midagi.

 • Küülik (Bunny)

Küülik lisati mängu versiooni 1.8 ajal. Küülikud võivad sündida erinevates värvides. Küüliku tapmisel võib saada küüliku liha.

 • Külaelanik (Villager)

Külaelanik lisati mängu versiooni 1.0.0 ajal. Ta on kahe kasti kõrgune. Enamasti on nad pruunis mantlis. Nad ei lahku kunagi oma külast. Nad elavad külades koos Raudmeestega (Iron Golem). Külaelanikega saab asju vahetada, vahetuskaubas on kasutusel smaragdid, kas siis küsitava esemena või tasuga (smaragdid on väga haruldased). Külaelanikke ei ole mõtet ka tappa, sest nad ei anna mitte midagi. Ööseks lähevad nad oma majadesse, et varjuda zombide eest. Zombid on ainsad elukad, kes külaelanikke ründavad. Kui külaelanik märkab lähenemas zombit või sigazombit, siis jookeseb ta eemale, sest zombid saavad külaelanikke muuta zombideks.

Neutraalsed Tegelased (Neutral Mobs)[muuda | muuda lähteteksti]

 • Ämblik (Spider) – Minecrafti koletis, kes on öösel või pimedas vaenulik, aga päevavalgel neutraalne, st et ta on ohutu seni, kuni mängija teda ründab. Mängijad saavad nende surnukehadelt nööri ja silma. Nad on võimelised vaatama läbi plokkide. Minecraftis ühe kasti kõrgune ja kahe kasti laiune.
 • Koopaämblik (Cave Spider) – See koletis kujutab endast sinise nahaga väikest ämblikku. Nad elavad mahajäetud kaevandustes, kus nad ehitavad ämblikuvõrke. Nad on võimelised mängijat mürgitama, mistõttu on nendega kohtumine ohtlik. Mängijad saavad neilt samu asju, mida tavalisteltki ämblikelt. Minecraftis poole kasti kõrgune ja ühe kasti laiune.
 • Lõpumees (Enderman) – Lillade silmadega pikk must elukas, kes ründab sind siis, kui sa talle otsa vaatad. Nad on võimelised teleportima ning plokke ühest kohast teise viima. Mängijad saavad neilt Enderi pärle (Ender Pearl). Eriti rohkelt tekib neid Lõpus, kuid harva ka põhimaailmas. Nad ei põle päevavalgel ning vesi teeb neile haiget. Minecraftis kolme kasti kõrgune.
 • Siga-Zombi (Zombie-Pigman, "PigZombie") – Minecrafti koletis, kes elab Põrgus. Neil on kuldmõõgad ja mängijad saavad nende surnukehadelt roiskunud liha (Rotten Flesh) ja kullakamakaid (Golden Nugget). Minecraftis kahe kasti kõrgune.

Vaenulikud Tegelased (Hostile Mobs)[muuda | muuda lähteteksti]

 • Hiilija (Alates versioonist 1.7.9 "Hirmutaja") (Creeper) – Minecrafti klassikaline koletis, kes mängijat kohates plahvatab. Plahvatuse võimas jõud võib tappa mängija. Erinevalt Zombidest ja Luukeredest ei põle Hiilijad päevavalgel. Kui välgulöök tabab Hiilijat, muutub ta "laetud Hiilijaks" (Charged Creeper). See neljajalgne rohelise-hallikirju koletis on Minecraftis kahe ploki kõrgune.
 • Zombi (Zombie) – Minecrafti koletis, kes meenutab rohelise nahaga mängijat. Zombid ründavad sind öösel või pimedas koopas, kuna päevavalgus põletab neid. Mängijad saavad nende surnukehadelt roiskunud liha (Rotten Flesh) Minecraftis kahe kasti kõrgune.
 • Luukere (Skeleton) – Minecrafti koletis, kes laseb sind nooltega. Nad põlevad päevavalgel, kuid otsivad varju, kui võimalik. Mängijad saavad nende surnukehadelt enamasti nooli (Arrow) ja konte (Bone). Minecraftis kahe kasti kõrgune.
 • Närvutusluukere (Wither Skeleton) – Pikk must luukere, kes elab Allmaailmakindlustes (Nether Fortress). Erinevalt tavalistest luukeredest on neil vibu asemel mõõk. Kui närvutusluukere peaks endale kuskilt vibu saama, siis tulistab ta ikka nooli, kuid need põlevad, pannes ka pihtasaanud mängija põlema. Vibuga närvutusluukeresid saab luua ainult koodi abil. Minecraftis kahe ja poole kasti kõrgune.
 • Kammitus (Ghast) – Suur valge koletis, kes elab Põrgus. Need suured lendavad koletised tulistavad sind tulepallidega, mis plahvatades võivad ka plokke hävitada. Neid saab tappa ainult vibuga lastes või tulepalle tagasi lüües, kuni talle pihta saad. Neile on iseloomulik "piinatud" hääl. Minecraftis koos jalgadega viie kasti kõrgune ja nelja kasti laiune.
 • Limaelukas (Slime) – Minecrafti koletis, kes lömastab oma hüpetega mängija. Ta on neljakandiline koletis, kes liigub edasi hüpates. Rünnates jagunevad nad neljaks väiksemaks elukaks kuni viimaks surevad. Mängijad saavad neilt limapalle (Slimeballs). Minecraftis algselt kahe kasti kõrgune ja laiune, paljuneb neljaks ühe kasti suurusteks ning omakorda veel kaheksandiku kasti suurusteks.
 • Laavalimus (Magma Cube, "LavaSlime") – Limaelukaga sarnanev koletis, kes elab Põrgus.
 • Leek (Blaze) – Põlev Minecrafti koletis, kes elab Põrgus. Ta tulistab väikeseid tulepalle. Mängijad saavad neilt leegi vardaid. Minecraftis kahe kasti kõrgune (koos leegiga kolme).
 • Ämblikudžoki (Spider Jockey) – Minecrafti "kaksikkoletis". See on ämblik, kes kannab enda seljas ka Luukere.
 • Majasoomukas (Silverfish) – Väikesed Minecrafti koletised, kes elavad Kindlustes. Nende rünnak on nõrk, ent karjadena võivad nad mängija tappa. Minecraftis poole kasti pikkune ja neljandiku kasti kõrgune.
 • Nõid (Witch) Külaelanikule sarnanev musta mütsiga ja lilla jopega naiselukas (see on kaheldav), kes ilmub öösel enamasti soos. Nad viskavad mängijaid pahade võlujookidega. Minecraftis kahe kasti kõrgune.
 • Kanadžoki ( "Chicken Jockey ) Kaksikkoletis, kuid nüüd ratsutab beebizombi kana seljas, Zombi suudab kana ise juhtida.
 • Tapja küülik (Killer Bunny)
 • (Elder Guardian)
 • Valvur (Guardian)
 • (Endermite)

Kodustatavad Tegelased (Tamable Mobs)[muuda | muuda lähteteksti]

 • Otselot (Ocelot) – Minecrafti tegelane, kes elab džunglites. Mängijad saavad nad kaladega enda kassideks. Nad hirmutavad Hiilijaid. Minecraftis poole kasti kõrgune ja kahe kasti pikkune.
 • Hunt (Wolf) – Minecrafti tegelased, kes elavad metsades ja taigades. Nad muutuvad agressiiveks mängija rünnaku puhul. Muidu on rahulikud. Kui sa aga annad neile konte, saavad nad sinu koerteks ning tapavad sind ründavaid koletisi. Minecraftis ühe kasti kõrgune ja kahe kasti pikkune.
 • Hobune (Horse)
 • Eesel (Donkey)
 • Muul (Mule)

Kasulikud Tegelased (Utility Mobs)[muuda | muuda lähteteksti]

 • Raudmees (Iron Golem)
 • Lumemees (Snow Golem)

Kangelased (Bosses)[muuda | muuda lähteteksti]

 • Närbuja (Wither) – Kolme peaga Närbuja Luukere, keda tuleb ise "ehitada", ladudes Hingeliiva (Soul Sand) vertikaalselt T-tähe kujuliselt 4 liiva kasutades ning seades üles kolm Närbuja Luukere pealuud (neid annab närvutusluukere). Witheri tapmine ei ole võrreldes Lõpulohega suurem asi. Kõige mõistlikum oleks teda "tekitada" Netheris. Minecraftis 3 kasti kõrgune ja laiune.
 • Lõpudraakon (EnderDragon) – Suur must lohe, kes elab Lõpus. Ta leiab sind koheselt, kui sa Lõppu teleporteerud. Enne lohe hävitamist tuleb hävitada Lõpukristallid (Ender Crystals) , kust draakon endale tervist kogub.

Väljamõeldud tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

 • Herobrine – Valgete silmadega mängijaga sarnanev koletis, kes on võimeline õhus kõndima ja ilmuma suvalistes kohtades. Teda pole olemas.

Maailmad[muuda | muuda lähteteksti]

Tavamaailm (The Overworld) – Kõige tavalisem maailm, kus sünnib mängija. Seal leidub maavarasid – rauda, kulda, sütt, teemanteid ja smaragde.

Põrgu (The Nether) – Põrgut kujutav maailm, kus on palju laavat.

Lõpp (The End) – Pime maailm, kus elavad lõpumehed. Seal tuleb hävitada Lõpulohe (Ender Dragon).

Mängu laadid[muuda | muuda lähteteksti]

Ellujäämine (Survival) – Laad, mis keskendub ellujäämisele ja koletistega võitlemisele. Surma võib saada mitut moodi – Saada koletistelt või kaasmängijatelt peksa, kukkuda kõrgelt alla, põleda surnuks jne. Mängija sünnib tühja seljakotiga (Inventory) ning peab materjale koguma.

Loominguline (Creative) – Laad, mis keskendub ehitamisele. Laadis on piiramatud ressursid ning koletised ei kujuta endast mängijale ohtu. Ainus võimalik surm Loomingulises on maailmast välja kukkumine, raiudes end läbi aluskivi (Bedrock).

Halastamatu (Hardcore) - Sarnane ellujäämise laadiga, aga kui mängija ära sureb, peab ta maailma kustutama. Raskusastmeks on alati raske (Hard) ning seda ei saa muuta.

Platvormid[muuda | muuda lähteteksti]

Minecraft Pocket Edition[muuda | muuda lähteteksti]

Minecraft Pocket Edition on mobiiliversioon Minecraftist, mis on avaldatakse 2014. aasta suvel Mojangi poolt. Sellest tuleb tasuta versioon ja tasuline versioon. Selle tulevane versioon on 0.7.2 alpha (4.Juuli 2014), mis on saadaval nii Android'ile kui ka iOS'ile.

Minecraft Xbox 360[muuda | muuda lähteteksti]

Minecraft Xbox 360 Edition on saadaval Xbox'ile XBLA Marketplace'ist, mis avaldati 9. mail 2012.

Minecraft Pi Edition[muuda | muuda lähteteksti]

Minecraft Pi Edition on Raspberry Pi'le mõeldud Minecrafti versioon, mis tuli välja 11.veebruaril 2013.

Minecraft Xbox One Edition[muuda | muuda lähteteksti]

E3 2013 ajal Microsoft näitas enda pressi konverentsil videot Minecraft: Xbox One Edition'st. Sisaldab suuremaid maailmu, paremat mitmikmängu toetust ja muid uuendusi mis Xbox One toob turule.

Minecraft PLAYSTATION3 Edition[muuda | muuda lähteteksti]

Minecraft Playstation 3 Edition Digitaalne versioon avaldati 17.detsember 2013. Blu-Ray Disc versioon 14.Mai 2014

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

 • Mojang, kirjutanud Stephanie Milton, koostöös Paul Soares Jr-i ja Jordan Maroniga, "Minecraft. Esimene käsiraamat", tõlkinud Sander Vahter, Egmont Estonia, 2013, ISBN 9789949167111
 • Mojang, Nick Farwell (CNB Minecraft), "Minecraft. Ehituskäsiraamat", tõlkinud Sander Vahter, Egmont Estonia, 2014, ISBN 9789949167753

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]