Marten Kokk

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Eesti Vabariigi alaline esindaja Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) juures suursaadik Marten Kokk (vasakul) annab OECD peakorteris Pariisis üle volikirja OECD peasekretär Ángel Gurríale, 2011

Marten Kokk (sündinud 11. märtsil 1973 Tallinnas) on Eesti diplomaat ja jurist.

Ta on lõpetanud Miina Härma Gümnaasiumi ning Tartu Ülikooli juristina.

Täiendanud ennast inimõiguste alal Birminghami ülikoolis ja haldusjuhtimise alal Euroopa Avaliku Halduse Instituudis Maastrichtis ning Rootsi Välispoliitika Instituudis Stockholmis kriisireguleerimise alal.

Välisministeeriumiga liitus ta 1. juulil 1994, kui asus tööle juriidilise osakonna inimõiguste büroo referendina. 1997. aastal sai temast inimõiguste büroo direktor. Sügisel 1999 asus ta tööle riigikantseleisse, kus töötas esmalt riigisekretäri nõunikuna ja alates 2000. aasta suvest oli ta IT ja asjaajamise osakonna juhataja ja e-valitsuse loomise idee üks elluviijaid. Seejärel alates 2001. aasta suvest kuni 2006. aasta sügiseni töötas ta Riigikantselei peadirektorina. 1. oktoobril 2006 naasis ta välisteenistusse ja asus täitma välisministeeriumi haldusküsimuste asekantsleri kohustusi. Pärast eelmise kantsleri Matti Maasika siirdumist Euroopa Komisjoni voliniku Olli Rehni kabinetti nimetas valitsus Marten Koka kantsleri ametisse alates 2009. aasta algusest.

Alates veebruarist 2011 on ta Eesti suursaadik Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni juures. Juulis 2013 kinnitas OECD Nõukogu Marten Koka OECD eelarvekomitee eesistujaks. Alates jaanuarist 2015 oli Marten Kokk OECD diplomaatilise korpuse vanemaks ja juhtis Peasekretär Angel Gurria kolmandaks ametiajaks nimetamiseks peetud konsultatsioone.

Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves nimetas Marten Koka 1. juunil 2016 suursaadikuks Hiina Rahvavabariigis. 15. septembril andis Marten Kokk üle oma volikirjad Hiina Rahvavabariigi President Xi Jinpingile.

Marten Kokk on tuntud avaliku ja digitaalse diplomaatia ja halduskoostöö propageerija ja eestkõnelejana. Juristina on tema uurimisteemadeks olnud isikute põhiõiguste ja vabaduste piiramine, õigus sõnavabadusele ja eraelu austamisele ning koosolekute pidamise ja ühingute moodustamise vabadus.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on kolme poja, Karl Oskari, Mattias Joosepi ja Mihkel Villemi ja tütre - Hanna Liisa - isa. Marten Koka abikaasa on Annely Kokk, kes on hariduselt jurist.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]