Marten Kokk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eesti Vabariigi alaline esindaja OECD juures suursaadik Marten Kokk (vasakul) annab OECD peakorteris Pariisis üle volikirja OECD peasekretärile Ángel Gurríale, 2011

Marten Kokk (sündinud 11. märtsil 1973 Tallinnas) on Eesti diplomaat ja jurist.

Ta on lõpetanud Miina Härma Gümnaasiumi ja Tartu Ülikooli juristina. Täiendanud end inimõiguste alal Birminghami ülikoolis ja haldusjuhtimise alal Euroopa Avaliku Halduse Instituudis Maastrichtis ning kriisireguleerimise alal Rootsi Välispoliitika Instituudis Stockholmis.

1. juulil 1994 asus Välisministeeriumis tööle juriidilise osakonna inimõiguste büroo referendina. 1997. aastal sai temast inimõiguste büroo direktor. Marten Koka eestvõttel esitati Riigikogule "Inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni lisaprotokolli nr 6 ratifitseerimise seaduse eelnõu", mis nägi ette Eestis surmanuhtluse kaotamise. Riigikogu ratifitseeris protokolli ja kaotas Eestis surmanuhtluse 18. märtsil 1998. Seaduse vastuvõtmise poolt oli 39 Riigikogu liiget, vastu 30.

Sügisel 1999 asus ta tööle riigikantseleisse, kus töötas esmalt riigisekretäri nõunikuna ja 2000. aasta suvest oli ta IT- ja asjaajamise osakonna juhataja ning e-valitsuse loomise idee üks elluviijaid. 2001. aasta suvest kuni 2006. aasta sügiseni töötas ta Riigikantselei peadirektorina. 1. oktoobrist 2006 täitis välisministeeriumi haldusküsimuste asekantsleri kohustusi. Pärast eelmise kantsleri Matti Maasika siirdumist Euroopa Komisjoni voliniku Olli Rehni kabinetti sai Marten Kokk 2009. aastal kantsleriks.

Alates veebruarist 2011 oli ta Eesti suursaadik Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni juures ja alates 9. maist 2014 (peale Eesti liitumist) ka Rahvusvahelise Energiaagentuuri juures. Juulis 2013 kinnitas OECD Nõukogu Marten Koka OECD eelarvekomitee eesistujaks. Jaanuarist 2015 oli Marten Kokk OECD diplomaatilise korpuse vanem ning juhtis peasekretär Angel Gurria kolmandaks ametiajaks nimetamiseks peetud konsultatsioone.

1. juunil 2016 nimetati Marten Kokk Eesti suursaadikuks Hiina Rahvavabariigis. 15. septembril andis Marten Kokk oma volikirjad üle Hiina Rahvavabariigi presidendile Xi Jinpingile.

11. detsembril 2018 andis Eesti suursaadik Marten Kokk Bangkokis oma volikirjad üle Tai kuningale Maha Vajiralongkornile.

1. augustist 2019 on Marten Kokk Eesti esindaja Euroopa Liidu juures COREPER I komitees.

Marten Kokk on tuntud avaliku ja digitaalse diplomaatia ja halduskoostöö propageerija ja eestkõnelejana. Juristina on tema uurimisteemadeks olnud isikute põhiõiguste ja vabaduste piiramine, õigus sõnavabadusele ja eraelu austamisele ning koosolekute pidamise ja ühingute moodustamise vabadus.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tal on kolm poega (Karl Oskar, Mattias Joosep ja Mihkel Villemi) ja tütar (Hanna Liisa). Marten Koka abikaasa on Annely Kokk, kes on hariduselt jurist.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]