Markus Wolf

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Markus Wolf

Markus Johannes "Mischa" Wolf (19. jaanuar 1923 Hechingen9. november 2006 Berliin) oli juudi päritolu Saksa DV riigitegelane, kauaaegne Saksa DV Riikliku Julgeoleku Ministeeriumi (Stasi) välisluure juhataja.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Markus Wolfi isa oli arst ja näitekirjanik, rahvuselt aga oli ta juut ja veendumustelt kommunist, mistõttu pidi pere 1933. aastal põgenema pärast natsionaalsotsialistide võimuhaaramist Saksamaal alguses Šveitsi ja järgmisel 1934. aastal Moskvasse, Nõukogude Liidu Kirjanike Liidu tiiva alla. Järgnesid noore Markuse kooliaastad Moskvas, kust pere evakueeriti Teise maailmasõja alguses 1941. aastal Kasahstani.

Tegevus Nõukogude julgeolekuorganites[muuda | muuda lähteteksti]

Evakuatsiooniperioodi alguses alustas Markus Wolf lennuinseneri õpinguid, kuid saadeti alanud sõja ajal aga Kominterni kooli salajasi operatsioone õppima.

1943. aastal suunati ta Moskva Saksa rahvaraadiosse diktoriks, osales Natsi-Saksamaa vastases Vaba Saksamaa Rahvuskomitee tegevuses ja pärast Saksamaa okupeerimist nõukogude vägede poolt, suunati aga samale tööle äsja vabastatud Berliini, kus osales raadios Nürnbergi protsessi kajastamises raadios.

Sügisel 1951 asutati Ida-Berliini poliitilise luure üksus. Wolf oli üks selle kaheksast «asutajaliikmest».

Aastal 1953 tõusis Wolf pärast lühikest diplomaadikarjääri Stasi välisluurepeavalitsuse pealikuks, kus oli ametis 34 aastat, kuni pensionile jäämiseni 1986. aastal.

1990. aasta septembri lõpus sõitis ta koos abikaasaga Austriasse, sealt edasi Moskvasse. 1991. aasta septembris pöördusid nad ise tagasi.

1993. aastal mõisteti Wolf kuueks aastaks vangi riigireetmise eest. Enne karistuse kandmist see otsus tühistati, sest Saksamaa kõrgemad kohtuinstantsid leidsid, et Saksa DV-i teeninud luurajad ei saanud reeta Saksamaa Liitvabariiki.

Kirjandustegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Markus Wolf Unterschrift.svg
  • «По собственному заданию», М., 1999, (vene keeles)
  • «Игра на чужом поле: 30 лет во главе разведки» М., 1998, (vene keeles)
  • «Друзья не умирают» М., 2004. (vene keeles)
  • See his Man without a Face (1997);
  • L. Colitt, Spymaster (1995).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]