Marika Rökk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Marika Rökk

Marika Rökk (saksa hääldus: ma.ˈʁiː.ka ˈʁœk ( kuula); sündinud Marie Karoline Rökk, 3. november 191316. mai 2004) oli Ungaris sündinud näitleja, tantsija ja laulja, kes pälvis tuntuse natsionaalsotsialistliku Saksamaa kinofilmides.

Ta jätkas oma karjääri 1947. aastal, olles tolleks ajaks Euroopa kuulsamaid artiste. Ta esines 1986. aastani.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Marie Karoline Rökk sündis 1913. aastal Egiptuses Kairos. Tema isa oli Ungari arhitekt ja ehitaja Eduard Rökk ning tema ema Maria Karoline Charlotte (sündinud Karoly) Rökk.

Oma lapsepõlve veetis ta Budapestis. 1924. aastal kolis perekond isa töö tõttu Pariisi. Seal õppis ta tantsima ja astus üles kabarees Moulin Rouge.

Peagi jätkas ta oma lavateed Ameerika Ühendriikides, kus ta töötas koos Ned Wayburniga. 1929. aastal naasis ta Euroopasse ja aasta hiljem debüteeris Suurbritannia komöödiafilmis "Why Sailors Leave Home", mille lavastas Monty Banks ja mille peaosas oli Leslie Fuller.

Tõelise läbimurde tegi ta, kui Universum Film AG (UFA) üritas luua saksa filmistaari, et konkureerida Hollywoodi muusikalide tippnäitlejate Eleanor Powelli, Ginger Rogersi ja hiljem Alice Faye, Rita Hayworthi ja Betty Grable'iga. Saksamaa propagandaminister Joseph Goebbels imetles Hollywoodi filme ja vaatas neid regulaarselt eraviisilistel linastustel.

Marika Rökk jõudis oma karjääri tippu 1944. aastal, mil mängis peaosas muusikalises värvifilmis "Die Frau meiner Träume". Ehkki vaid mõnedes tema filmides oli näha natsistliku propaganda elemente, täitis ta ülesande riigi liidrirolli seatud naisena, lõbustades Saksa rahvast kogu teise maailmasõja vältel nii, nagu Goebbels seda kavatses[viide?]. Pärast sõda keelati Rökil alguses igasugune erialane töötamine (Berufsverbot), kuid ta rehabiliteeriti 1947. aastal ning Rökk jätkas oma filmikarjääri Saksamaa Liitvabariigis ja Austrias.

1948. aastal oli ta Saksamaa Bambi meediaauhinna esimeste laureaatide hulgas. Rökist sai üks Euroopa kuulsamaid operetilauljaid, kes esines laval 1986. aastani. Pärast abikaasa Georg Jacoby surma abiellus ta 1968. aastal ungari näitleja Fred Rauliga ja nad elasid koos kuni mehe surmani 1985. aastal. Ta on näitlejanna Gabriele Jacoby ema.

Marika Rökk suri 90-aastasena 2004. aastal Austrias Baden bei Wienis südamerabandusse.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1948, 1968, 1987, 1990, 1998 Bambi
  • 1981 Deutscher Filmpreis, eripreemia silmapaistvate kaastööde eest Saksa kinos
  • 1987 Baieri filmiauhind, parim näitleja

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]