Marika Rökk

Allikas: Vikipeedia
Marika Rökk

Marika Rökk (saksa hääldus: ma.ˈʁiː.ka ˈʁœk ( kuula); sünninimi Marie Karoline Rökk; 3. november 1913 Kairo, Egiptus16. mai 2004) oli ungari päritolu näitleja, tantsija ja laulja, kes sai tuntuks mängimisega natsionaalsotsialistliku Saksamaa kinofilmides.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Marie Karoline Rökk sündis 1913. aastal Kairos. Tema isa oli ungarlasest arhitekt ja ehitaja Eduard Rökk ning ema Maria Karoline Charlotte (sündinud Karoly) Rökk.

Lapsepõlve veetis ta Budapestis. 1924. aastal kolis perekond isa töö tõttu Pariisi. Seal õppis ta lavatantsu ja astus üles kabarees Moulin Rouge.

Peagi jätkas ta lavateed Ameerika Ühendriikides, kus töötas koos Ned Wayburniga. 1929. aastal naasis ta Euroopasse ja aasta hiljem debüteeris Suurbritannia komöödiafilmis "Why Sailors Leave Home", mille lavastas Monty Banks ja mille peaosas oli Leslie Fuller.

Tõelise läbimurde tegi ta siis, kui Universum Film AG (UFA) üritas luua saksa filmistaari, et konkureerida Hollywoodi muusikalide tippnäitlejate Eleanor Powelli, Ginger Rogersi ja hiljem Alice Faye, Rita Hayworthi ja Betty Grable'iga. Saksamaa propagandaminister Joseph Goebbels imetles Hollywoodi filme ja vaatas neid regulaarselt eraviisilistel linastustel.

Marika Rökk jõudis karjääri tippu 1944. aastal, mil mängis peaosas muusikalises värvifilmis "Die Frau meiner Träume". Ehkki vaid mõnes tema filmis oli näha natsistliku propaganda elemente, täitis ta ülesande riigi liidri rolli seatud naisena, lõbustades saksa rahvast kogu teise maailmasõja vältel nii, nagu Goebbels seda kavatses[viide?]. Pärast sõda keelati Rökil algul igasugune erialane töötamine (Berufsverbot), kuid ta rehabiliteeriti 1947. aastal ning Rökk jätkas filmikarjääri Saksamaa Liitvabariigis ja Austrias.

1948. aastal oli ta Saksamaa Bambi meediaauhinna esimeste laureaatide hulgas. Rökist sai üks Euroopa kuulsamaid operetilauljaid, kes esines laval 1986. aastani. Pärast abikaasa Georg Jacoby surma abiellus ta 1968. aastal ungari näitleja Fred Rauliga ning nad elasid koos kuni mehe surmani 1985. aastal. Ta oli näitleja Gabriele Jacoby ema.

Marika Rökk suri 90-aastaselt 2004. aastal Austrias Baden bei Wienis südamerabandusse.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1948, 1968, 1987, 1990, 1998 Bambi
  • 1981 Deutscher Filmpreis, eripreemia silmapaistva kaastöö eest Saksa kinos
  • 1987 Baieri filmiauhind, parim näitleja

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]