Mine sisu juurde

Leah Goldberg

Allikas: Vikipeedia
Leah Goldberg 1946. aastal
Mälestustahvel Leah Goldbergi majal Tel Avivis

Leah Goldberg (ka Lea Goldberg; 29. mai 1911 Königsberg, Saksamaa15. jaanuar 1970 Jeruusalemm, Iisrael) oli viljakas heebreakeelne kirjanik, näitekirjanik, tõlkija ja kirjandusteadlane, keda tänapäeval peetakse Iisraeli kirjanduse klassikuks.

Goldbergi perekond elas Leedus Kaunases, kus ta õppis heebreakeelses juudi koolis. Leah Goldberg kaitses doktorikraadi Berliini ja Bonni ülikoolides semiidi keelte ja saksa keele alal ning emigreerus 1935. aastal Iisraeli. Seal liitus ta Ida-Euroopa päritolu heebrea luuletaja rühmitusega Yakhdav, mida juhtis Avraham Shlonsky. Nende luulet iseloomustas lähedus sümbolismile, eriti vene akmeismi mõju; samas vastandusid nad heebrea luulestiilile, mida kasutas vanem põlvkond, eriti Haim Nachman Bialik.

Ta töötas keskkooliõpetajana ja toimetajana heebreakeelsetes ajalehtedes Davar ja Al HaMishmar. Samuti toimetas ta lasteraamatuid kirjastuses Sifriyat Po'alim, kirjutades samal ajal teatri- ja kirjanduskriitikat. 1954. aastal sai temast kirjanduslektor Jeruusalemma Heebrea Ülikoolis, 1957. aastal vanemlektor ning 1963. aastal professor ja võrdleva kirjandusteaduse osakonna juht.

Leah Goldberg kirjutas heebreakeelset luulet, näidendeid ja lastekirjandust. Tema lasteraamatuist on kujunenud heebreakeelse lastekirjanduse klassika. 1946. aastal ilmus Goldbergi esimene romaan, mis oli suuresti autobiograafiline. Osates soravalt seitset keelt, tõlkis Goldberg heebrea keelde kirjandust vene, leedu, saksa, itaalia, prantsuse ja inglise keelest. Suurteoseks tema tõlgete seas kujunes Lev Tolstoi romaan "Sõda ja rahu", kuid silmapaistvad olid ka tema tõlked Rainer Maria Rilke, Thomas Manni, Anton Tšehhovi, Anna Ahmatova, Shakespeare'i ja Petrarca teostest, millele lisandus hulk laste- ja aimekirjandust. 1949. aastal pälvis Leah Goldberg Ruppini auhinna.

Leah Goldberg ei abiellunud kunagi ning elas elu lõpuni koos emaga, algul Tel Avivis ja hiljem Jeruusalemmas. Ta suitsetas ohtralt ning suri lõpuks rinnavähki. Postuumselt anti talle Iisraeli auhind, mille Leah' asemel võttis vastu ta ema.

Leah Goldbergi portreega 100-seekline rahatäht (2017)

2011. aastal teatati, et Goldberg valiti nelja suure luuletaja hulka, kelle portreed pannakse Iisraeli paberrahadele (ülejäänud kolm olid Rachel Bluwstein, Shaul Tchernichovsky ja Natan Alterman)[1]. Tema portree on 2017. aastal väljalastud 100-seeklisel rahatähel (Iisraeli uus seekel).

"Songs of My Beloved Country" - Draft, handwriting of Leah Goldberg

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Nadav Shemer. – Jerusalem Post, 10. märts 2011.