Krupki

Allikas: Vikipeedia
Krupki

valgevene Крупкі * / Krupki *transkriptsioon: Krupki
vene Крупки (Krupki)
Mõisahoone Krupkis

Pindala 277 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke 8487 (1.01.2023)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 54° 20′ N, 29° 8′ E
Krupki (Valgevene)
Krupki

Krupki (leedu keeles Krupkos) on linn Valgevenes Minski oblastis, Krupki rajooni halduskeskus. Krupki asub Bobri jõe kaldal. Linna läbib Minski-Orša raudtee.

Haridust annavad kolm keskkooli ja muusikakool. Linnas on ka kultuurimaja ja kaks raamatukogu. Krupkis on toiduainetetööstus ja kergetööstus, seal töödeldakse puitu.

Linnas on koduloomuuseum. Vaatamisväärsusteks on veel XX sajandi algul rajatud mõisakompleks ja XIX sajandi lõpus ehitatud sünagoog.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Krupkit mainitakse esmalt XVI sajandi keskel. Toona kuulus paik Sanguszkodele, asus see aga Viciebski vojevoodkonnas ja Orša maakonnas. Aastal 1613 on Krupki kaardile kantud alevina.

Poola jagamisel läks Krupki aastal 1793 Venemaa koosseisu. Alev hakkas kuuluma Mogiljovi kubermangu. XVIII sajandi lõpus läks alev Swiackite valdusse. Aastast 1880 on teada, et alevis tegutses kaks veskit, nende toodetud nisujahu müüdi linnades "Krupki manna" nime all.

Aastal 1896 asutati Krupkis tikuvabrik, suurem osa selle toodangust viidi Ameerikasse. Vabrikus töötas üle 50 inimese. Aastast 1897 on teada, et alevis pargiti veel nahku ja pressiti õli, seal asus telefonijaam. Krupkis oli õigeusu kirik, lisaks veel sünagoog ja neli juutide palvemaja. Krupkis oli kõrts ja 24 poodi, kaks korda aastas peeti alevis laata. Aastal 1900 avati alevis saekaater.

1924. aastast kuulus Krupki Valgevene NSV koosseisu. Krupkist sai linn aastal 1991.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]