Kristel Mägedi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kristel Mägedi
Kristel Mägedi kirjandusfestivali HeadRead raames Vikerraadio otsesaates Tallinna Kirjanike Majas Foto: Ave Maria Mõistlik, 31. mai 2014
Kristel Mägedi kirjandusfestivali HeadRead raames Vikerraadio otsesaates Tallinna Kirjanike Majas
Foto: Ave Maria Mõistlik, 31. mai 2014
Tuntud kui Ebastabiilne Element
Sündinud 7. detsember 1981 (39-aastane)
Päritolu Flag of Estonia.svg Eesti
Stiilid folk, punk, etnofuturism
Elukutse näitleja
Pill karmoška, akustiline kitarr, basskitarr, trummid
Hääleliik alt
Seotud esitajad Ööviiul, Pärimootor, Faasinihe, Lillevaas, Die Moritz, Alfonsis, Lendav Madrats

Kristel Mägedi (sündinud 7. detsembril 1981) on Eesti näitleja, kunstnik, luuletaja ja muusik.[1] Ta on Eesti Autorite Ühingu, Eesti Esitajate Liidu, Eesti Kirjanike Liidu ja Tartu Noorte Autorite Koondise liige.

Omanik ettevõttes Mitmeilmne OÜ, mis hõlmab Kristel Mägedi loomingulist tegevust.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Kristel Mägedi on tegelenud näitlemise, kunsti, kirjanduse ja mitmes žanris musitseerimisega.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Kristel Mägedi esimesed avaldatud luuletused leiab Sven Kivisildniku 2013. aastal koostatud kodumaise zombiluule kogumikust "Elavate surnute antoloogia".

2014 saavutas Vikerraadio saate "Luulelahing" finaalis Aapo Ilvesega vastamisi olles II koha.[2]

Samast aastast kasutab ka pseudonüümi Ebastabiilne Element, mille all on avaldanud kaks luulekogu: "Orgaaniline hallutsinoos" (2014)[3] ja "Kognitiivne nihe" (2018).[4] Mõlemad selle pseudonüümi all välja antud raamatud on omaväljaanded. "Orgaaniline hallutsinoos" levib vana kooli stiilis käest kätte, ning meenutab oma lihtsuses ja välimuses igati taolist teost. Koostatud väga lühikese perioodi loomingust ning täielikult toimetamata ka autori enese poolt, et säilitada inimese hetkemõtte autentsust ja vältida hilisemat analüüsi. Silmas on peetud ka tekstide sündimise järjekorda. Füüsiliselt tegumoelt sarnane on 2018. aastal avaldatud "Kognitiivne nihe", mis ootab lisatekste ja kavatseb saada ka ametlikuks raamatuks, sisaldades teravaid mõtteid tänapäeva ilmaelu kohta nii kaarega kui otse.

Kristel Mägedi enda nime all on ilmunud kaks proosaluulekogu "Mitteelamise kunst" (Kirjastus Jumalikud Ilmutused, 2015)[5] ja "Teadetetahvlite informatsioonid galaktilistel vahemaandumistel" (Kirjastuse paljasjalg sarjas "Eesti 100 luuleraamatut", 2018).[6] "Mitteelamise kunst" räägib inimeste elust nõukogudeaja lõpu ja Eesti taasiseseisvumise alguse tingimustes.[7] "Teadetetahvlite informatsioonid galaktilistel vahemaandumistel" aga koosneb pigem ühtseks tervikuks seotud vanemast loomingust, nii sotsiaalkriitiliselt terasest kui ka uduste mõttelendudeni voolavate tunnete radadel käivast luulest.

Kristel Mägedi tekstid on esindatud ka (:)kivisildniku koostatud luuleõpikus "See õige luuleõpik".

Oma kirjandusloominguga üles astunud Tallinna kirjandusfestivalil HeadRead, Tartu kirjandusfestivalidel Prima Vista ja Hullunud Tartu ning kaasa löönud Jürgen Rooste eestveetud Cabaret Interruptuse ridades. Lisaks mitu korda Pärnus Margit Petersoni korraldatud luule- ja kirjandusõhtutel ning Kersti Kobi korraldatud Viljandi Kultuuritagala ürituste raames.

Luulekogud[muuda | muuda lähteteksti]

Kunst[muuda | muuda lähteteksti]

Viljeleb peamiselt värvikirevat kõrgete kontrastidega maalikunsti, samas on loomingus levinud ka täiesti mustvalged teosed ning puidule põletatud pildid ehk pürograafia. Tööde peamisteks motiivideks on fantaasialoomad ja -maailmad seotuna rahvuslikuna mõjuvate abstraktsete ornamentide ja mandalatega; stiili võib kirjeldada terminiga etnofuturism. Lisaks eestipärasusele leiab töödest sarnaseid jooni nii Lõuna-Ameerika põlisrahvaste kui ka Aafrika stiilidega.

On olnud isikunäitused Tallinnas,[8] Tartus,[9] Pärnus, Põltsamaal, Abja-Paluojal, Haapsalus, Jõgevamaal ja Viljandis. 2019. aastal osales Tartu Kunsti Aastanäitusel.

Kristel Mägedi ja Fengarmi koostöös sündinud maalid dekoreerivad ka Tallinna vanima rokiklubi Rockstar's interjööri.

Muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Kristel Mägedi on folk- ja punkmuusik, kes on esinenud nii festivalidel kui ka stuudioalbumitel.

2018. aastal avaldas folgiliku debüütautoriplaadi "Mitmeilmne", millel kõlavad muinajutulised ja teatraalse esitusviisiga palad, mis on inspireeritud nii öistes linnades jalutamisest kui ka müstilistest metsadest. Vahel põimuvad maa ja linn ühte, vahel kaob mõtisklus hoopis sisekosmosesse seiklema. Kõik sõnad ja viisid on tulnud artisti enese seest ning ettekandeviisiks laul karmoška saatel. Samuti on ta 2017. aasta märtsist folgikalduvustega bändi Pärimootor laulja, karmoškataja ja eestvedaja. Olnud ansambli Lillevaas kitarrist.

Alates 2016. aasta oktoobrist trummar Viljandi ansamblis Ööviiul, mis kasvanud välja kollektiivist Pööloy Gläänz, ning 2007. aastast basskitarrist bändis Faasinihe. Oli aastail 2005–2007 punkbändi Die Moritz bassist.

Osales 2014. aastal XXVI üldlaulupeol "Aja puudutus" ansambli Untsakad segakooris Ajapuudus altide häälerühmas.

Olnud liige eksperimentaalprojektides nagu psühhedeelset, teatraalset, hüsteerilist, samas letargilist proge-kantrirokki mängivas bändis Alfonsis basskitarristina ja samuti debiil-alternatiivmuusika kollektiivis Lendav Madrats koos Eero Talisaineniga, kus mängiti kõike pille kordamööda ja korraga.

Heliplaadid[muuda | muuda lähteteksti]

Näitlejatöö[muuda | muuda lähteteksti]

Lõpetanud 2005. aastal Viljandi Kultuuriakadeemia näitlemise erialal (kursuse juhendaja Kalju Komissarov). Ette astunud vabakutselise näitlejana Teatrilabori ridades Tallinna Vanalinnapäevade etendustes: 2006. aastal videot, tantsu ja teatrit ühendavas lavastuses "Krabattabark" (lavastaja Jaanika Juhanson) ning 2007. aastal monoetenduses "Peidus pool" (lavastaja Helen Rekkor).

Tegutsenud lasteteatrites Trumm, Lepatriinu ja Eesti Lasteteater.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kordamööda ja korraga Sakala, 28. juuni 2017
  2. Luulelahingu finaalis Kristel Mägedi ja Aapo Ilves ERR Arhiiv, 31. mai 2014
  3. "Orgaaniline hallutsionoos" arvustus, Andres Laiapea blogi, 13. jaanuar 2016
  4. Kognitiivne nihe sai elusaks Kristel Mägedi blogi, 8. veebruar 2018
  5. "Mitteelamise kunst" Apollo veebipoes Apollo, 28. august 2015
  6. "Teadetetahvlite informatsioonid galaktilistel vahemaandumistel" Apollo veebipoes Apollo, 14. detsember 2018
  7. "Kristel Mägedi - Mitteelamise kunst" arvustus Margit Petersoni blogi, 16. veebruar 2016
  8. Kristel Mägedi joonistuste näitus Sirp, 3. juuni 2009
  9. Kristel Mägedi maalide näitus Tartu Ülikooli füüsika instituut, 30. november 2016

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]