Kolme Kuristiku tamm

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

30° 49′ N, 111° 0′ E

Paisu ehitus 2006. aastal
Kolme Kuristiku tamm 2004. aastal

Kolme Kuristiku tamm (kasutatakse ka ekslikku nimekuju Kolme Kuru tamm; lihtsustatud hiina kirjas 长江三峡大坝; traditsioonilises hiina kirjas 長江三峽大壩; pinyin: Chángjiāng Sānxiá Dàbà) on Jangtse jõel asuv, maailma suurimate hulka kuuluv pais. Asub Hubei provintsi Yichangi ringkonna õigustega linnas, koordinaatidel.

Paisu ehitamist alustati 1994. aastal ja see sai täielikult valmis ning avati pidulikult 2012. aastal.

Paisu poolt tekitatud veehoidla jätab vee alla 1000 km2. Seoses üleujutatavate aladega, pidi elukohta vahetama 1,9 miljonit inimest.

Kolme Kuristiku tamm on Hiinas Suure Hiina müüri järel suuruselt teine ehitis. Samuti on hiiglaslik ehituse eelarve, mis on 60 miljardit USA dollarit. Paisu pikkus on 2335 meetrit, kõrgus on 101 meetrit.

Paisu kasutava hüdroelektrijaama võimsus 2006. aastal oli 9,8 GW. Pärast täielikku valmimist 2012. aastal on võimsus kasvanud 22,4 GW-ini ja see on suurim hüdroelektrijaam maailmas.

Pais asub 1500 km kaugusel merest.

Paisu rajamisega loodetakse reguleerida jõe voolurežiimi. Ainuüksi 20. sajandil hukkus Jangtse üleujutustes üle 300 000 inimese. Samuti loodetakse parandada laevaliiklust.

Probleemid[muuda | muuda lähteteksti]

Kardetakse jõe kinnikasvamist. Keskkonnakaitsjad hoiatavad tohutu saastumise eest, kuna vee alla jäi sadu asulaid ja tehaseid. Samuti kardetakse maalihkeid ja isegi kliima muutumist.

Probleeme võib tekitada ka tammi taha kogunev muda nagu Aswāni HEJ puhul Niiluse jõel. Seoses muda voolu takistamisega jäävad ka suured põllumassiivid ilma looduslikust väetisest ehk mudast nagu juhtus Egiptuses.

Hiina riigimeedia teadete järgi (2010. aasta suvi) koguneb tammi taha vihmaperioodiga tohutu hulk prügi, millest päevas suudetakse kokku koguda 3000 tonni. Prügikiht veepinnal on rohkem kui poole meetri paksune ja ähvardab ummistada lüüside väravad ning seab ohtu laevaliikluse jõel.[1]

Tammi peetakse üheks põhisüüdlaseks järvevaala väljasuremisel[viide?].


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Garbage islands threaten Three Gorges Dam, msnbc.com, 2. august 2010.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]